Järjestikuste triatlonite Guinnessi rekord kuulub prantslasele Ludovic Chorgnonile, kes läbis 2015. aastal 41 täispikka katsumust. Ratasepa tippmargiks on 2019. aastal kirja saadud 40 triatloni.

Ratasepp on seekordse katsumuse eel Guinnessiga ühendust võtnud ning uurinud välja kõik tingimused, mis vajavad täitmist, et tippmark ametlikult kirja läheks.

„Küsisin tingimused üle ja nad andsid rekordikatse nõusoleku. Samas kirjutasid nad ette tingimused, mis vajavad täitmist. Esiteks peavad rajad peavad olema korrektselt mõõdetud ja kõik täpselt kirja pandud. Seejärel peavad olema tunnistajad, kes kinnitavad, et kõik toimus nii nagu pidi. Ujumises peab olema näiteks rajapikkuste lugeja. Lisaks peab olema elektrooniline ajavõtt. Veel on vaja teha fotosid ja videoid ning neid Guinnessile edastada. Need tingimused täidan ma kõik ära,” rääkis Ratasepp positiivsest ning tõi seejärel välja uue reegli, mida varasemalt ei ole nõutud.

Peab olema võistlus

„Mulle öeldi, et katsumus peab olema korraldatud võistlusena. Katsumust ei tohi ise rekordi eesmärgi nimel korraldada. Varasemalt seda nõuet ei olnud. Nüüd loodi tingimus, mis muutis edaspidi rekordi püüdmise võimatuks. Tundub, et neid huvitavad lühikesed ja lihtsasti jälgitavad asjad, millega saadakse kiire ning väikese vaevaga suurt tähelepanu,” tõdes Ratasepp.

Ametliku võistlusena on seni kõige pikema jõuproovina korraldatud 30-kordne ultratriatlon. Seda tehti 2013. aastal. Tuleb märkida, et ka Chorgnon korraldades katsumuse endale ise ehk ta tegi seda täpselt samadel tingimustel nagu Ratasepp nüüd.

„Kõik meie poolt tunnustatud triatlonivõistlused peavad olema ametlikult korraldatud ja kõigile soovijatele avatud. Seega nad ei tohi olla spetsiaalselt rekordiürituseks korraldatud,” kirjutas Guinnessi esindaja Ratasepale.

Eestlase sõnul võib olla probleem ka tõsiasjas, et ta ei plaani Guinnessilt teenust sisse osta. „Mina neile midagi lisaks ei maksa ja taotlen rekordi kinnitamist tasuta korras. Niimoodi on aga pikad järjekorrad. Seega on neil väike huvi selliste asjadega tegeleda,” tõdes ta.

„Chorgnon võib olla tõesti ostis Guinnessilt teatud teenused sisse. Tema katsumuse eelarve oli 156 000 eurot. Minu omast on see neli korda suurem. Guinnessi rekord on üles ehitatud nii, et sooritust võib ise jäädvustada ja seejärel neile esitada. Nüüd on nad aga seadnud tingimuse, mida mul on võimatu täita. Sellist võistlust ei hakka keegi kunagi korraldama,” selgitas Ratasepp olukorda. „Võib olla kunagi tuleb 40-kordse võistlus, kuid eeltingimus on see, et peab olema kuus osalejat. 60-kordsele kuus osalejat saada on võimatu. Kui vajalikku osalejate arvu kokku ei saa, siis nende tingimustega ei ole võimalik rekordit püüda. Tundub, et Guinnessil on esmatähtsad ärihuvid.”

„Praegu ongi olukord selline, et esmalt tuleb maksta nö riigilõiv ja alles seejärel saadetakse reeglid, mida on rekordi saamiseks vajalik täita. Samas ei ole kusagil kirjas, milliste reeglite alusel on eelmised rekordid püstitatud,” viitas Ratasepp praegusele tippmargile, milleks 41 järjepanu läbitud triatloni.

Samas tunnistab Ratasepp, et Guinnessi rekordi ametliku kinnituse saamine oleks mitmes mõttes oluline ja seetõttu pingutab ta viimase hetkeni. Praegugi on ta sealsete inimestega kirjavahetuses olnud, et oma olukorda ja võimalusi selgitada.

„Minul endal on ükskõik, kas see rekord on seal raamatus või mitte. Teen neid katsumusi, et ise areneda ja näha, milleks olen võimeline. Kuna Guinnessi rekordeid käsitletakse aga meedias laialdaselt ja see on justkui kvaliteedi märk, siis hea meediakajastuse seisukohast on see oluline argument. Ka sponsorite leidmise seisukohast on Guinnessi rekordi püüdmine oluline. Seega annan endast parima, et tingimusi täita nii hästi kui võimalik,” selgitas Ratasepp olukorda. „Eks lõpuks ole näha, kas Guinnessi jaoks sellest piisab.”

Võistluse lõpus tellib Ratasepp endale ka dopingukontrollid. Samas viimast Guinnessi poolt ei nõuta. „Leian, et see on oluline detail, mille saan veel juurde lisada,” põhjendas ultratriatleet.

***

***

13. septembri blogi: Pika teekonna järel võistluspaika jõudnud Rait Ratasepp: nädal aega reisimist tekitab kehale korraliku stressi

60-kordseks ultratriatloniks valmistuv Rait Ratasepp reisis lõppenud nädalal autoga Eestist Fuerteventurale ning on nüüd läbimas otsustavat ettevalmistusfaasi. Pikale autosõidule järgnes laevasõit Hispaania mandriosast Kanaari saartele.

„Kuna kauba vormistamine on niivõrd keeruline, siis tegin ka ise laevasõidu kaasa. Tagasitulekuks aitab mul üks tuttav asjad ära vormistada, et auto tuuakse laevaga üle ja ise saan tulle lennukiga,” sõnas Ratasepp seekordse reisi kohta. „Praegusel ajal on meri täiesti vaikne ja rahulik. Lihtsalt magamistingimused ei ole kõige paremad. Talvel on meri juba palju tormisem ja sellist reisi ei taha ma enam ette võtta.”

Pika autosõidu kohta tõdes ultratriatleet, et lõpuks oli see kehale üsnagi väsitav. „Nädal aega reisimist tekitab kehale korraliku stressi. Olen seetõttu kaks kg juurde võtnud. Pikalt autos ja laevas viibimine on kehale raske ja stressirohke. Kuna alustan katsumusega alles 5. oktoobril, siis tänavu on mul piisavalt aega, et keha tuleks sellest olukorrast välja. Tavaliselt olen viis päeva pärast saabumist juba võistlema hakanud. Tänavu on asjad selles mõttes hoopis paremad.”

Pika teekonna jooksul tegi Ratasepp igapäevaselt ikkagi sporti. Hommikuti ja õhtuti läks ta jookusringile ning võimaluse korral käis õhtuti ka ujumas.

„Füüsiliselt tundub kõik hästi olevat. Tunne on hea, kuid keha vajab veel veidike taastumist. Esimesel ööl magasin 10 tundi järjest,” lisas ta. „Nüüd tuleb nädal aega tõsiselt trenni teha. Seejärel tulevad nädalaks Virge ja Rasmus ning saan võtta kergema nädala. Edasi tulevad veel kolm-neli väga tugevat trennipäeva. Seejärel hakkab katsumus juba peagi pihta. Ilm on siin alati hea ehk see annab ka palju juurde.”

Pika teekonna kohta tõdes Ratasepp, et Lääne-Euroopas võetakse maski kandmist ja vaktsineerimist hoopis tõsisemalt. „Eestis on vaktsiini- ja maskivastus paras huumor. Enne laevale minekut ööbisin Huelvas ja seal kandsid inimesed ka väljas üksinda jalutades maski. Siinkohal tuleb öelda, et see ei ole seal kohustuslik. Üks tuttav selgitas, et nad on koroonaviirusega väga valusalt pihta saanud ja igal inimesel on keegi, kes ära surnud. Seetõttu võetakse maski kandmist ja vaktsineerimist väga tõsiselt,” kirjeldas Ratasepp kogetut. „Näiteks hotelli hommikusöögilauas peavad söögi võtmisel näiteks kilekindad käes olema. Eestis on see ikka suur nali, et keegi ei taha maski kanda.”

***

Rait Ratasepp.

6. septembri blogi: Rait Ratasepa aasta suurkatsumus tuleb tänavu mitmes mõttes teistmoodi

Ultratriatleet Rait Ratasepp alustas täna teekonda Fuerteventura poole, kus ta läbib 60-kordse ultratriatloni. Ratasepp teeb katsumusega algust 5. oktoobril ning jõuab finišisse 3. detsembril.

Hommikul Tartust teekonda alustanud Ratasepp sõidab autoga Hispaania lõunaossa, kust tema Škoda viiakse praamiga Kanaari saartele. „Teekond on omajagu pikk. Kokku tuleb autoga läbida 4600 km,” sõnas Ratasepp.

Kokku viibib ultramees kodust eemal veidike üle kolme kuu ning seetõttu tuli päris palju asju ka kaasa pakkida. „Hommikul sai viimased asjad autosse pandud. Kaasa võtsin võistlusratta, kaks paari varujookse, rattakingad, massaažilaua, massaažisaapad, palju suviseid riideid. Veel on mul kaasas ajavõtusüsteem. Tahan elektroonilise ajavõtu üles panna, et inimestel oleks põnevam katsumust jälgida. Tiimiliikmete jaoks on kaasas ka elektriline tõukeratas. Jooksujalanõusid on 10 paari. Lisaks on mul kaasas palju sporditoitu, mida saan oma toetajatelt. Näiteks pakkisin kaasa erinevaid geele, batoone, halvaad, pähkleid ja kodus tehtud müslit. Suurem osa kaasa võetud asjadest läheb ikka kasutusse ning Eestisse tagasi tulles on toidu võrra auto kergem.”

Kui toiduvarud saavadki otsa, siis 10 paari jooksujalanõusid päris läbi ei kulu. „Kaasa võetud jalanõudest kolm paari on täiesti uued ja lisaks on selliseid, mida olen juba kasutanud. Kasutan neid tunde järgi. 2500 km peale kulub reaalselt läbi 4-5 paari. Jalanõusid on aga hea vahetada. Kui tunnen, et lihastel oleks vaja mingisugust muudatust, siis saan kasutada erinevaid variante. Lisaks on mul tiimis ka jooksuekspert, kes saab vajadusel veel jalanõusid juurde tuua.”

Võrreldes varasemaga sai rohkem kaasa võetud ka geele, mille tarbimine on muutunud lihtsamaks. „Scotti rattal on geelianum. Austrias nägin, et suutsin tänu sellele kahekordse triatloni jooksul ära tarvitada 40 geeli. Tänu geelianumale on tarbimine palju suurem, kuna ei ole üleliigset mäkerdamist. Geel annab head ja kiiret energiat. Näiteks eelmisel korral 40-kordsel ultratriatlonil kasutasin ära ligikaudu 300 geeli. Nüüd on nende kasutamine aga veelgi lihtsam.”

Ratasepp jõuab sihtkohta pühapäeva õhtuks. Teel olles tuleb spordimehel end ka korrapäraselt liigutada. „Prantsusmaal olles olen ühe öö ka sõbra juures. Kuna mulle tanklates süüa ei meeldi, siis võtsin ka sõitmise ajaks toidu kaasa. Prantsusmaal saan taas neid varusid täiendada.”

Lisaks varude kaasa võtmisele mõtleb Ratasepp juba ka sellele, mis katsumuse ajal saama hakkab. Kui tavaliselt on tal pere ikka kaasas olnud, siis sel korral on teistel pereliikmetel koduses Eestis juba rohkem tegemisi ning pereisale elatakse kohapeal kaasa kahel korral nädala kaupa.

„Eks see tähendab, et keskendun veelgi rohkem antud ettevõtmisele. Tänavu on mul näiteks meediainimene, kellele saan anda rohkem sisendeid. Tahan keskenduda ka inglisekeelsele poolele, et minu ettevõtmine leviks ka Eestist väljapoole. Nii võivad tulevikus avaneda uued võimalused.”

Kuna Ratasepp on samas kohas varasemalt läbinud juba 20- ja 40-kordse ultratriatloni, siis ootab teda ees juba tuttav keskkond. „Mul on eesootavast olemas väga hea ettekujutus. Juba eelmine kord tõdesid tiimiliikmed, et asjad sujusid väga hästi. Loodetavasti läheb nüüd veel paremini. Minu isiklik lootus on see, et tuleb veelgi rohkem neid päevi, kus saan muretult sportida,” tõdes ta, kuid märkis, et teadmatusi ikkagi on. „Ma ei ole sellist katsumust teinud ju koroonaviiruse tingimustes. Selles vallas võib ju alati ootamatusi ette tulla. Seega peab arvestama, et mõnda plaani tuleb muuta.”

***

Rait Ratasepp järjekordsel rattaringil.

30. augusti blogi: Rait Ratasepp võidukast katsumusest: vahetusalasse jõudes olid käed ja jalad täiesti külmunud


Ultratriatleet Rait Ratasepp osales nädalavahetusel Austrias kahekordsel ultraitriatlonil. Eestlane lõpetas distantsi ajaga 20 tundi 11 minutit ja 15 sekundit ning saavutas sellega esikoha. Ratasepa eesmärgiks oli läbida võistlus alla 20 tunni, kuid keerulised ilmastikutingimused panin sellele sihile korraliku põntsu.

„Vihmasadu oli võrreldes ennustustega veelgi hullem. Rattasõidu lõpuosas tuli poole tunniga maha 10 mm vihma. See on ikka päris korralik padukas,” kirjeldas Ratasepp valitsenud olusid. „Kõik see oli juba õhtul pimedas ja väljas oli kõigest 12 kraadi. Niimoodi hakkas rattasõidu ajal ikka päris külm.”

Ultratriatleet kirjeldas, et ta panin sellistes oludes vihmajaki selga, kuid näiteks kindaid ei hakanud ta talvisemate vastu vahetama. „Sellevõrra külmetasin natuke rohkem. Vahetusalasse jõudes olid käed ja jalad täiesti külmunud,” avaldas ta.

Ratasepa sõnul ei saanud seekordsel jõuproovil rattasõidu ajal riiete vahetamisele pikalt aega kulutada, kuna konkurents oli vägagi tihe. „Põhikonkurendiga oli 360 km rattasõidu peale ajaline erinevus kõigest paar minutit. Liidriks tõusingi alles jooksuga,” sõnas ultratriatleet, kes sai siiski kasutada kõigi kolme kaasa sõitnud tiimiliikme abi. „Austrias on seis koroonaviirusega praegu hea ja seetõttu selles osas ikkagi piiranguid ei tehtud.”

Keerulistes ilmastikutingimustes tuligi Ratasepal 84,4 km pikkuseks jooksuks end korralikult „sisse pakkida”. „Mõõdan ise alati distantsi üle ja tegelikult oli jooksudistants isegi paar km pikem. Kui jooksma läksin, siis esimesed paarkümmend minutit oli vaja end tagasi hoida ja soe sisse saada,” sõnas ta esmalt jooksudistantsi kohta. „Minu pulss on reeglina nii madal, et panin jooksmise ajaks selga nii talvekindad, mütsi, võrksärgi kui ka sooja vesti. Põlvedele panin lisaks soojendavat geeli. See hoidis jalad hästi soojas. Kui võistluse järel dušši alla läksin, siis põlved õhkasid sellest kreemist. Juba Eestis nägin, et antud geelist on vihma ja külmaga kõvasti kasu.”

Nüüd põikab Ratasepp korraks koju, et alustada uuel nädalal teekonda Fuerteventura poole. Seal alustab ta 5. oktoobril 60-kordset ultratrialtoni, mille finišisse jõuab ta 3. detsembril.

Ultramehe sõnul näitas sel korral Austrias toimunud jõuproov, et ta on eelseisvaks rekordiliseks katsumuseks hästi valmis.

„Kaks aastat tagasi tegin täpselt samal ajal Leedus läbi kahekordse ultratriatloni. Toona valmistusin 40-kordseks triatloniks. Võin öelda, et tänavu olen paremas vormis. Kui vaatan taastumist, siis toona oli lihaskangust rohkem. Nüüd ei olnud aga midagi hullu. Kuigi külm ilm tekitab alati vaimse poole pealt raskusi, siis tegelikult tuli seekordne võistlus lihtsamalt kätte. Sain selge signaali, et olen jooksu mõistes isegi paremas vormis. See on tähtis, kuna 60-kordse puhul on jooks kõige olulisem osa. Loodetavasti on eelseisval katsumusel neid päevi rohkem, kus saan võistlust rohkem nautida.”

Ratasepp finišeeris seekord ajaga 20:11.15. Teisena lõpetanud sakslase Thorsten Eckerti finišiaeg oli 21:13.09 ning kolmandana ületati finišijoon ajaga 23:13.25.

***
Rait Ratasepp järjekordsel jooksuringil.

27. augusti blogi: Hullumeelseks katsumuseks valmistuval Rait Ratasepal seisab ees tähtis peaproov


Ultratriatleet Rait Ratasepp võtab ette järjekordse hullumeelse katsumuse. Kui varasemalt on ta läbi teinud 20- ja 40-korda ultratriatloni, siis sel sügisel võtab ta ette 60-kordse ultratriatloni. Ratasepp teeb katsumusega algust 5. oktoobril Fuerteventural ning jõuab seega finišisse 3. detsembril.

Peaproovina osaleb ta sel nädalavahetusel Austrias kahekordsel katkematul ultratriatlonil. „Näiteks 2019. aastal käisin ma samal ajal Leedus võistlemas ja see oli minu enda põhikatsumuse jaoks hea proovikivi. Selline võistlus on minu jaoks lihtsalt oluline ettevalmistuse osa,” selgitas Ratasepp jõuproovi eel Delfi Spordile.

Austria jõuproovile ette vaadates tõdes Ratasepp, et loodetavasti praegusest vormist võitmiseks piisab, kuid rekordilist aega ta lubada ei tahtnud. Esmaseks sihiks on seatud aeg alla 20 tunni. „Kuna ennustatakse vihmast ilma, siis ei saa aja mõttes riske võtta. Esmane eesmärk on ikka terveks jääda ja olla valmis sügisel toimuvaks suureks katsumuseks,” sõnas ta. „Rada on Austrias iseenesest suurepärane ja mulle sobilik, kuid paistab, et kuiva jalaga siit minema ei pääse.”

Austria jõuproov saab koroonaajastul olema esimeseks katsumuseks, kus Ratasepp saab koos konkurentidega võistelda. „Eelmisel aastal tahtsin Prantsusmaal ka starti minna, kuid toona selgus alles kohale jõudes, et võistlus jääb ära,” meenutas ta. „Ka Austrias on tingimused koroonaviiruse tõttu üsna karmid. Võistlejaid on 44 ja kõigil tohib olla ainult üks abiline. Seejuures müüdi stardikohtade arv maksimaalselt täis,” selgitas ta. „Rattasõidu ajal on piiratud tiimiliikmete arv muidugi halb. Kuna rattaring on pikk, siis loodetavasti tohib seal ikka rohkem abilisi olla. Praegu on Austrias minuga koos veel kolm tiimiliiget (Kain Kalja, Aivar Tugedam ja Kaur Kuuskmäe) ehk kõiki ei pruugita üldse raja äärde lubada.”

Esmaspäeval tuleb Ratasepp Eestisse, kuid juba 6. septembril alustab ta teekonda Kanaari saarte poole. 11. septembril paneb ta auto koos varustusega Fuerteventura poole suunduvale praamile. „Seejärel teen Kanaaridel veel korralikult trenni, et olla katsumuse alguseks valmis.”
Rait Ratasepp on võidukalt finišis.