Delfi Spordi TOP15 edetabeli vallutasid tänavu Ott Tänak ning dopinguskandaal, kuid sekka mahtusid ka paar muud sündmust. Olgu öeldud, et edetabelist on välja jäetud otseblogid, mida me terve päeva või isegi rohkem pidevalt uuendanud oleme. Oleks me need sisse arvestanud, poleks Tänak selles ülevaates teistele üldse eetriaega jätnud.

Aga hakkame siis pihta...

Ott Tänakut embab tema pikaaegne toetaja Oleg Gross

Pühapäeva Kataloonias autoralli MM-sarja tiitli kindlustanud Ott Tänak ja Martin Järveoja jõudsid täna Tallinna lennujaama.

Toyotaga autoralli maailmameistriks tulnud Ott Tänak liitub kaheks järgmiseks hooajaks Hyundai meeskonnaga. Vaata, milline näeb eestlane välja Hyundai vormis ja milline on tema masin.

Mati Alaver kinnipidamise päeval oma koduukse ees.

Politsei pidas dopingutarvitamise kriminaalasja raames kinni suusatreener Mati Alaveri ning prokuratuur esitas Alaverile kahtlustuse dopingu tarvitamisele kallutamises.

Alaveri kinnipidamist kinnitas Delfile Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Kristjan Lukk.

Riigiprokuratuuri pressiesindaja Olja Kivistik ütles, et Alaver vahistati Lõuna-Eestis ning esmasteks toiminguteks võib teda kinni hoida kuni 48 tundi.

Kell 14.46 saabus Riigiprokuratuuri pressiteade:

Riigiprokuratuur alustas dopingu tarvitamisele kallutamise osas kriminaalmenetlust selgitamaks välja, kas avalikkuseni jõudnud info selle kohta, et kolme Eesti suusatajat kallutati dopingut tarvitama, viitab kuriteo toimepanemisele.

Esmaspäeval, 11. märtsil esitati Mati Alaverile kahtlustus seoses dopingule tarvitamise kallutamisega.

Juhtiva riigiprokuröri Taavi Perni sõnul on Austria ja Saksamaa Liitvabariigi prokuratuur andnud piisava ülevaate, milliseid kuritegusid uuritakse sealsete menetluste raames. „Austria ja Saksamaa koostööpartneritelt saadud info pinnalt teame, et neil on käimas ulatuslik kriminaalmenetlus. Samas on aga avalikkuseni jõudnud väga palju uusi infokilde, mida on mõistlik uurida eraldi kriminaalmenetluse raames Eestis.“


Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu on vabaduses ning saabusid politseiametnike autoga tagasi Seefeldi, mille politseijaoskonna juures tuli neile vastu treener Anti Saarepuu. Ajakirjanike kohalolekust sportlased aga ehmusid, kutsusid treeneri autosse ning lahkusid sündmuskohalt kiirelt.
Hiljem, kui sportlased olid juba hotelli pagenud, tuli Team Haanja treener Anti Saarepuu ajakirjanike ette ja rääkis: "Info, mis ma sain sportlastega mõni minut vahetada, on selline, et siin on dopingukeiss. Rohkemat ma ei tea. Uurimine läheb edasi. See on seotud selle sama teemaga, mis siin on juba 30 tundi ringi keerelnud."
"Mõlemad poisid ütlesid mulle, et see on dopingukeiss ja hetkel nad mulle rohkem informatsiooni ei andnud. Küsisin üle mõlema käest, kuna soovin jääda (pressiga) avatuks. Ja see vastus oli "jah"," lisas ta.
Vaata intervjuud Saarepuuga!
Andrus Veerpalu
Karel Tammjärv
Jaan Martinson üritab kommentaari saada tema eest pagevalt Andrus Veerpalult.

Pärast Seefeldi MM-i dopinguskandaali varjus püsinud Andrus Veerpalu naasis võistluskarussellile, võidutsedes Eviko Suverulli Alutaguse etapil 45+ veteranide seas ilmse ülekaaluga.
Veerpalu pühkis elegantset klassikatehnikat demonstreerides koos meeste klassis võistleva Mart Kevin Põllustega ülejäänud seltskonnal eest ning jäi finišis Põllustest paarkümmend sekundit maha, kuid alistas järgnevaid minutiga ja võitis oma vanuseklassis ülekaaluka esikoha.
Stardis olid ka Veerpalu tütar Anlourdees ja Anders, kes said oma vanuseklassis teised kohad.
Kommentaaridest Veerpalu keeldus ega soovinud ka rääkida Seefeldi MM-il toimunust, kus politseioperatsiooni käigus arreteeriti tema poeg Andreas ja Karel Tammjärv, kes tunnistasid üles veredopingu tarvitamise.
Austrias Seefeldis lahvatanud dopinguskandaalis osalenud eestlastest tunnistas Karel Tammjärv avalikkuse ees oma süüd, Andreas Veerpalu kaamerate ette ei ilmunud. Laupäeval saabus Eesti Rahvusringhäälingule teade Andrease ema Angela Veerpalu aadressilt, kus suusataja tunnistab oma süüd ja palub vabandust.
ERR avaldas Andreas Veerpalu pöördumise täismahus:
"Soovin pöörduda Eesti rahva poole selgitamaks olukorda, kus mind süüdistatakse avalikkuse eest põgenemises. Minu eesmärk ei ole olnud põgeneda, vaid jõuda kiiresti koju enda lähedaste juurde.
Olen andnud selgitused politseile ja neile ausalt juhtunu ära rääkinud, kus ma tunnistasin oma süüd - olen rikkunud antidopingu reegleid.

Ma ei soovi ajakirjandusega suhelda.

Mul on juhtunu pärast häbi ja vabandan kõigi ees, kellele olen enda teoga põhjustanud kahju."

Erfurti dopingukliinik asus selles majas.

Saksamaa meedia annab teada, et Seefeldis ja Erfurdis vahistatud üheksa inimese hulgas on ka isa ja poeg.
Austria kriminaalpolitsei sõnul oli tegu pikemalt ette kavandatud kahe riigi – Austria ja Saksamaa – ühisoperatsiooniga, mille eesmärgiks oli hävitada Erfurdis avastatud illegaalse dopingulabori tegevus. Sportlasi jälgiti varjatult ja tuvastati nende seotus keelatud ainetega tegeleva grupeeringuga, mille keskseks figuuriks oli sakslasest arst Mark Schmidt, kes 2008. aastal oli seotud jalgrattureid puudutanud veredopinguskandaaliga.
Lisaks Schmidtile võeti vahi alla viis sportlast: kaks Austria suusatajat Dominik Baldauf ja Max Hauke, kaks eestlast – Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu – ning kasahh Aleksei Poltoraninin, kes on Mati Alaveri ja Andrus Veerpalu õpilane. Politsei sõnul vahistati üks sportlane suisa nõnda, et tal oli süstal käsivarres.

Saksamaa väljaanne Südetendeutsche Zeitungi andmetel vahistati Seefeldis ka Mark Schmidti isa, kes on ametilt advokaat.

Teada on ka see, et kõik mittesportlastest vahistatud olid sakslased.


Üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Täpselt sellises seisus Austria-Saksamaa politseijõudude ühisoperatsioonil, suusatamise MM-il Seefeldis, Max Hauke kinni nabiti.
Austria suusataja istus sohval ja tegi vereülekannet. Näha on sportlase abitust, politseimundris mees seisab tal kõrval. Süstal on sportlase veenis, mis omakorda ühendatud vereplasma kotiga. Kõik on klaar. Tabatud sündmuspaigalt ja midagi valgeks rääkida ei ole.
Ott Tänak Türgi rallil

Tänavu autoralli maailmameistrivõistlustel juba viis etappi võitnud ja kindlalt MM-sarja juhtiv Ott Tänak soovib uuel hooajal saada 7 miljoni euro suurust aastapalka, kirjutab Belgia päevaleht La Derniere Heure.
Väljaande teatel on Hyundai pakkunud Tänakule hooaja eest 5 miljonit, eestlase praeguse tööandja Toyota pakkumist pole teada.
Tänakut lepinguläbirääkimistel abistav Markko Märtin käis Saksamaa ralli eel küllaltki avalikult hoolduspargis kohtumas nii Hyundai kui M-Spordi juhtidega.

"Muidugi räägime kõigiga," sõnas Tänak Autospordile. "Minu soov on olla parimas meeskonnas - täpselt sel põhjusel liitusin tegelikult ka 2017. aastal Toyotaga. Samal ajal olin ka 2017. aastal M-Spordis parimas meeskonnas - võitsime ju nii meeskondliku kui individuaalse tiitli, olgugi et individuaalselt ei tulnud meistriks mina, vaid Sébastien Ogier."

Tänaku selle hooaja palk on SpeedWeeki andmetel umbes viis miljonit eurot. Sellest enam teenib vaid Citroeni esisõitja Ogier, kes kasseerib väidetavalt 6 miljonit. Täpseid numbreid ei oska keegi avaldada, sest ilmselt mängivad suurt rolli ka boonused.

Matti Nykänen matused

Öösel vastu esmaspäeva surnud Matti Nykäneni surma põhjust pole avaldatud, aga mehe üks lähemaid sõpru Kai Merilä avalikustas, et endine suusahüppaja ei käitunud tihtipeale oma haigusele kohaselt.
Nykänenil diagnoositi hiljuti diabeet, kuid see teda eriti ei morjendanud - ta jätkas kõvasti joomist ning ei teinud välja tõsiasjast, et tema haiguse juures peaks ta ka regulaarselt sööma.
Väljaande Seiska endise ajakirjaniku Merilä sõnul oli Nykäneni suureks probleemiks see, et kui tal joomatuur peale tuli, võis ta päevade kaupa söömata olla. "Kui ta jõi, siis ta ei söönud," rääkis Merilä Helsingin Sanomatile. "Tal läksid isegi kõndides jalad alt ära."

Merilä sõnul oli Nykänen pühapäeva õhtul kaevelnud nõrkuse ja peapöörituse üle.


Toyota Gazoo Racingu juhatuse esimees Akio Toyoda otsustas hoolimata sellest, et tema meeskond jäi Sardiinias võiduta, teha erakorralise avalduse.
"Sardiinia ralli sai südantlõhestava lõpu. Tundsin Oti ja Martini poolt tugevat ambitsiooni mind taas poodiumile tuua ning olin sõnatu, kui nägin, et nende auto viimasel katsel aeglustub. Usun, et sõitja ja kaardilugeja pettumus on teistest veelgi suurem," sõnas Toyoda kirjalikus avalduses.
"Mul on väga kahju, et me ei suutnud lubada sõitjatel finišisse jõuda. Mul on seda vaadanud fännide pärast väga kahju. Ma pole varem mitte kunagi teinud avaldust võiduta jäämise järel, kuid tahan seekord oma tundeid enda sõnade kaudu avada. Oli väga oluline, et sain Itaalias rallit kohapeal jälgida.

Kris ütles mulle, et Yarisega on väga hea tunne sõita. Olen seda kuuldes väga õnnelik, sest ta sõidab selle autoga hingematval kiirusel. Ootan väga päeva, mil ka tema tulemuseni jõuab.

Jari-Matti ütles mulle, et ta toob kindlasti järgmisel korral hea tulemuse. Olles näinud korduvalt Jari-Matti raskusi, olen kindel, et õnn leiab ka tema üles.

Ja Ott... Ma ei unusta kunagi tema kahetsust täis nägu, kui ta autost välja tuli. Ta embas ükshaaval kõigi mehaanikutega, minnes kurbusele koos oma tiimiga vastu. Olin sellest stseenist liigutatud. Mõtlesin südamest, et Ott ja kõik auto number 8 liikmed peavad, maksku mis maksab, meistriks tulema.

Mida mina saan teha, on Yaris "veel paremaks autoks" ning "palju usaldusväärsemaks autoks" muuta. Viime selle eesmärgi koos Tommiga täide ükskõik millise hinnaga."

Andrus ja Angela Veerpalu 2009. aasta "Spordiaasta tähed" galal.

Avalikkuse eest end varjava Andrus Veerpalu abikaasa ning suusatajate Andreas ja Anette Veerpalu ema Angela ütles TV3 "Seitsmestele uudistele", et on oma lastega dopingust rääkinud.
Küsimusele, kas kodus on lastega keelatud ainetest juttu olnud, vastas Angela: "Ma olen istunud laua äärde ja öelnud oma lastele: "Vaadake mulle silma ja öelge, et te mitte kunagi ei tee ühtegi vale sammu."
Mis nad vastasid? "Emme, ära muretse, me ei tee midagi sellist."
Suusatajate ema lubas, et Austria politsei poolt poolteist päeva kinni hoitud ja veredopingu kasutamise üles tunnistanud Andreas astub kunagi ka kaamerate ette. "Ta teeb seda, aga ta ei ole nii tugev isiksus nagu Karel (Tammjärv) või keegi teine," lisas ta.


Seljataha jäänud Walesi ralli pakkus Eesti rallisõpradele taas vaid rõõmuhetki. Ott Tänaku vägeva võiduga lõppenud MM-etapi võtsid Delfi rallistuudios kokku Tarmo Paju, Raul Ojassaar ja Amsterdami lennujaamas kodulendu ootav Jaan Martinson.

Muu hulgas kirjeldas Martinson Walesi ralli viimast pressikonverentsi, kus Tänak oma ootamatu avaldusega heinapallide reegli kohta kogu saali jahmatama pani. Mida Tänak seal rääkis ja miks see auditooriumi jaoks nii üllatav oli, kuula rallistuudiost!

Täna teatas Walesi ralli järgsel pressikonverentsi, et tuleb kokku leppida, kas järgitakse reegleid või mitte ning et kõiki koheldaks võrdselt. Jutt käis kaheksandal kiiruskatsel juhtunust, kus Toyota mehed sõitsid rajale kiirustõkkeks seatud heinapallidest mööda reeglitekaardil märgitud poolelt, paljud mehed eesotsas Sebastien Ogier' ja Thierry Neuville'iga aga valelt poolt.