Eesti jalgpall kujundab kohalikku spordipärandit
Eestile kui väikesele jalgpallirahvale pakub suurt ühtsustunnet jalgpall, mis on teadagi „parem kui seks“. Jalgpall on Eestis palju enamat kui lihtsalt spordiala – see on kultuuriline jõud, mis ühendab eri põlv- ja kogukondi, luues sellega kohalikku spordipärandit, mille mõju ulatub kaugemale väljakutest.
Maailma populaarseim spordiala
Jalgpall on praegu üks enim harrastatud spordialasid maailmas, mida mängib hinnanguliselt 250 miljonit inimest üle maailma. Eestis ulatuvad jalgpalli juured 20. sajandi algusesse, kui hakkasid kujunema esimesed ametlikud võistkonnad ja liigad. Tänapäeval on jalgpall Eestis üks populaarsemaid spordialasid, kusjuures kõige silmapaistvam roll on Tallinna klubidel, nagu FC Flora ja FCI Levadia. Need klubid pole mitte ainult kohalikud liidrid, vaid on ka Euroopa tasemel näidanud korralikke saavutusi.
Jalgpalli roll ühiskondlikus elus
Jalgpallil on oluline roll kultuurilises elus, pakkudes pealtvaatajatele mitte ainult sportlikku põnevust, vaid ka ühtekuuluvustunnet ja rahvuslikku uhkust.
Jalgpallil on ka sotsiaalne külg, pakkudes noortele positiivset suunda vaba aja veetmiseks ja enesearenguks. Jalgpalliklubid üle kogu riigi pakuvad mitmesuguseid programme, alates laste ja noorte treeningutest kuni täiskasvanute harrastusliigadeni, aidates kaasa tervislike eluviiside edendamisele ning kogukondade koostööle.
Rahvusvahelised võistlused ja osalemine Euroopa liigades on samuti oluline Eesti klubide ning mängijate arengus. See annab väärtuslikku kogemust ja võimaldab mängijatel end kõrgemal tasemel proovile panna, mis on kasulik nii individuaalsetele karjääridele kui ka rahvuskoondise tugevdamisele.
Eesti jalgpall
Jalgpallimaailm on pidevas liikumises ja arengus, ent siiski on aegade jooksul välja kujunenud teatud võistkonnad, kes on oma saavutuste, tulevikuväljavaadete, noortetöö osatähtsuse ja kohalike kogukondade ühendamisega eriliselt silma paistnud. Vaatame, millised on Eestis mõned selliste vutiklubide näited ja mida põnevat nende kohta teada võiks.
Jalgpalli ei mängi mitte ainult mehed
Tänapäeval pakub jalgpall huvi ja võrdseid võimalusi mõlemale soole, kuid nõukogude ajal see nii ei olnud. 1970ndatel keelustas riiklik kehakultuuri- ja spordikomitee naiste jalgpalli, kuna see kujutavat endast ohtu tervisele. Keeld kehtis kuni Gorbatšovi ajani.
Kuigi Eesti Naiste Meistriliiga loodi alles 1994. aastal, on Eesti naiste jalgpall saanud suurt tähelepanu, eriti seoses naiste meistriliiga ja noortekoondiste edusammudega.
Südamega fännid
Eesti jalgpallifännid on alati olnud selle spordi südameks ja hingeks. Alates 1990. aastatest, mil Eesti jalgpall taas iseseisvuse taustal tõusuteele asus, on fännikultuur märkimisväärselt arenenud ja muutunud tõeliseks nähtuseks.
Üheks oluliseks fännirühmaks on Jalgpallihaigla, mis asutati 2001. aastal. Nagu nad ise oma Facebooki lehel ütlevad, on nad haiged vabast tahtest. MTÜ Jalgpallihaigla on Eesti jalgpallikoondise toetajaid koondav ühendus, millel on hetkel 652 registreerunud liiget. Pühendunult reisivad „haiged“ Eesti meeskonna mängudele nii kodumaal kui ka võõrsil. Fänniklubi mitte ainult ei organiseeri ühistransporti ja pileteid, vaid aitab kaasa ka meeskonna moraali tõstmisele, luues mängudel fantastilise atmosfääri laulude ja hüüdlausetega.
Jalgpalli tervislikkus
Jalgpalli harrastamisel on mitmeid häid külgi – tegemist on tervisliku hobiga, mis lisaks füüsise ja vastupidavuse arendamisele õpetab ka muid elus tarvilikke oskuseid. Jalgpalli mängimisega tõuseb enesekindlus ja kerkib enesehinnang, mis mõlemad on vaimse tervise tugitalad. Samas õpetab jalgpall ka ausust ja distsipliini, sest väärtuslikuks ning edukaks mängijaks olemine eeldab jalgpallireeglitest kinnipidamist ja meeskonnakaaslaste ning vastasmängijatega arvestamist.
Jalgpallil on oluline roll ka inimese terve organismi ja aktiivse elustiili hoidmisel. Erinevad teadusuuringud on näidanud, et aktiivsetel inimestel on vähem terviseprobleeme, sealhulgas näiteks südame-veresoonkonna haiguseid, teist tüüpi diabeeti, vähki ja ka vaimse tervise probleeme.
Jalgpalli mõju ühiskonnale
Selleks, et uurida jalgpalli laiemat mõju, on Euroopa jalgpalli katusorganisatsioon UEFA algatanud programmi nimega GROW. Selle raames on lisaks jalgpalli sotsiaalsete, professionaalsete ja kaasava arengu suundadele uuritud ka seda, kuidas jalgpalli kui hobi- ja spordiala arengusse investeerimine riigile ning ühiskonnale rahaliselt kasu toob. 2015. aastal loodud programmis rakendatakse muu hulgas SROI (social return on investment) mudelit, et hinnata jalgpalliharrastuse sotsiaal-majanduslikku mõju. See võimaldab arvude pinnalt hinnata, millise suurusega kasu toob riigile jalgpalli investeerimine ja selle spordiala riigis harrastamine.
Eesti Jalgpalliliidu kodulehel esitatud 2021. aasta andmete põhjal toob ühe euro jalgpalliharrastusse investeerimine Eesti riigile tagasi 26 euro väärtuses sotsiaal-majanduslikku mõju. Ühe jalgpalliharrastaja sotsiaal-majandusliku mõju väärtus riigile on kokku arvutatult aga ligikaudu 4097 eurot. Kui siia juurde lisada kõige uuem statistika jalgpalliharrastajate koguarvu kohta Eestis, mis 2023. aastal oli 23 890, siis lihtsa arvutuse toel võib järeldada, et kõikide Eestis jalgpalli harrastavate inimeste loodav sotsiaal-majanduslik väärtus küündib peaaegu saja miljoni euroni.
Ent kõige suurema ja tähtsama mõjuga on jalgpall inimeste ning tervete inimgruppide tervisele ja heaolule. Kui jalgpalli mängimisest tulenevat subjektiivset heaolu ja tervisemõju on varasemalt olnud keeruline hinnata, leiti eelmainitud uuringu põhjal, et jalgpalli mõju tervisele uuringus osalenud 25 UEFA alaliidu liikmesriigis kokku oli aastas 16,3 miljardit eurot.
Samuti tehti eraldi analüüse riikidepõhise statistika põhjal, millest selgus, et Eestis toodab jalgpalli harrastamine üle 20 miljoni euro väärtuses subjektiivset heaolu ning vähendab ligi 2,5 miljoni euro ulatuses südame- ja veresoonkonna haigustega kaasnevaid kulusid. Jalgpalli tervisekuludega seotud riigi ainsaks kuluallikaks on vigastused, mille hinnaks tuletati 390 130 eurot. Samas nenditakse jalgpalliliidu kodulehel, et Eesti tervishoiusüsteemi eripärasid arvesse võttes ei ole kindlasti tegu täpse numbri, vaid indikatiivse suurusjärguga.
Jalgpall – suurem kui elu
Jalgpall, ja just Eesti jalgpall, on rohkem kui lihtsalt mäng – see on kultuuriline jõud, mis ühendab inimesi üle kogu riigi. Jalgpalliväljakutel toimuv peegeldab laiemat ühiskondlikku ja kultuurilist dünaamikat, pakkudes pealtvaatajatele mitte ainult sportlikku põnevust, vaid ka ühtekuuluvustunnet ja rahvuslikku uhkust.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!