Eesti võitis! Aga kaotatud punkt muutis tabeliseisu väga intrigeerivaks

(18)
Cretu: Makedoonia on hull tiim
Prantsusmaa v Eesti võrkpalli EM finaalturniiri mäng Pala Vela Arenal Torinos.
Vahetusmees Renee Teppan tõi eile Rumeeniaga mängus Eesti mängu oodatud muutuse. Ka täna oli ta mehe eest väljas.Foto: www.joosepmartinson.com

Eesti võrkpallikoondis jätkas Rumeenias Craiovas EM-valikturniiri, kohtudes seni võiduta oleva Makedooniaga. Eesti sai raske võidu 3:2 ning kaotatud punkt muutis tabeliseisu väga põnevaks. Naiskond kaotas kindlalt Poolale 0:3.

"Olen rahul. Võit on võit. Teadsin, et tuleb raske mäng. Neil polnud kaotada midagi ja sedasi on hea mängida. Makedoonia on hull tiim!" rääkis Eesti koondise peatreener Gheorghe Cretu pärast närvesöövat võitu.

Eestil on nüüd kolme mänguga kogutud 5 punkti. Tšehhi võitis eile õhtul Rumeeniat 3:0 ja punkte on kogutud 9. Rumeenia on 3 ja Makedoonia 1 peal. Esikoha püüdmine on meie jaoks väga raske ja ka teise koha osas pole mingit kindlust. Piisab vaid kordusmängus Rumeeniale kaotada ja finaalturniiri uks võib juba olla sulgunud. Samuti on enne kordusturniiri kõik võimalused veel valla makedoonlaste jaoks, sest teisest kohast lahutab neid neli punkti.

Makedoonia kapten tegi imet

Eesti kaotas avageimi 26:28, võitis järgmised 25:22 ja 25:23, kaotas neljanda 25:27, kuid võitis viienda 15:11. Robert Täht tõi 30 punkti (kasutegur +20), Renee Teppan 23 (+12) ja Ardo Kreek 13 (+8). Makedoonia kapten Nikola Gjorgiev tegi imelise mängu, tuues koguni 38 silma (+25)! Kusjuures 65 tõstet saanud mehe rünnakuprotsent oli 55! Eesti keskmine oli näiteks 51.

"Kui ta hoo sisse saab, siis ta jääbki lööma," nentis Kreek, kes pallis Gjorgieviga koos Pariisi Volleys ning nägi lähedalt, mille eest makedoonlane valiti liiga parimaks mängijaks.

"Selle pärast ta teenibki nüüd Aasias suuri summasid, et suudab kõik bloki vead ära kasutada. Ta ründearsenal on mitmekülgne, oskab hästi hanitada. Ja kui liigselt teda vaatama jääda, siis saavad teised liigselt ruumi," rääkis Täht.

Ka seekord sai Eesti meeskond pingilt abi. Teises geimis sekkus kahvatult tegutsenud Keith Puparti asemel edukalt Rauno Tamme. Hiljem küll tegi ta blokki hüpates jalale liiga ja mängu lõpus tuli Pupart uuesti tagasi. Andri Aganitsa asemel sekkus hästi Henri Treial. "Treial tuli ideaalselt sisse ja tema võttiski viiendas lõpus Gjorgievi lõpuks maha. Tamme tugevdas vastuvõttu ja joonistas rünnakul oma punktid ära," kiitis Täht kaaslasi.

Enne Tšehhi ja Rumeenia matši hellitasid eestlased veel ka lootust esikohale. "Meil on raske ja ebameeldiv grupp. Rumeenia on seekord lipu alla saanud kõik tugevamad pojad, Tšehhi on nagunii tugev. Aga loodame, et saame finaalturniirile play-off'ita," ütles Täht. "Kahju, et pakkusime seekord tõesti võrkpalli igale maitsele. Mängupilt võinuks olla parem. Õnneks on kaks võitu ja viis punkti käes," lisas Kreek.

Eesti naiskond kaotas Ungaris Erdis Poolale kindlalt 0:3. Geimides saadi 17, 16 ja 17 punkti. Kusjuures esimest geimi juhiti veel 16:15. Meie rünnakuprotsent oli kõigest 28. Kertu Laak ja Nette Peit tõid resultatiivseimatena 7 punkti. Homme on Eesti vastaseks Soome.

ENNE MÄNGU

Eesti kaotas avavoorus Tšehhile 0:3, ent võitis eile tasavägises mängus Rumeeniat 3:1. Makedoonia on alustanud turniiri kahe kaotusega - kui esimeses mängus Rumeenia vastu teeniti geimides vaid 21, 14 ja 12 silma, siis eile pakuti tšehhidele oluliselt tugevamat vastupanu. Esimesed kaks geimi kaotati kindlalt - 17:25 ja 18:25 -, kuid kolmas võideti 25:23 ja neljas kaotati 25:27.

Eesti on mänginud makedoonlastega viimaste aastate jooksul korduvalt, viimati tänavu juulis Euroopa liiga finaalis, kus Gheoghe Cretu hoolealused said veenva 3:0 võidu.

Kõik meeskonnad mängivad omavahel läbi kaks korda - sel nädalal Rumeenias ja järgmisel Tšehhis. Grupi võitja pääseb otse Poolas toimuvale finaalturniirile, teine koht jätkab 16 parema sekka püüdlemist play-off'is.

Eesti rahvusmeeskond on EM-ile jõudnud kolm korda (2009, 2011 ja 2015), ainult esimesel korral suudeti valiksarjas alagrupp võita ja play-off’i mänge vältida. Seekord toimub play-off kohe pärast septembrikuiseid alagrupiturniire ning vastaseks keegi D-alagrupist (Slovakkia, Horvaatia, Läti, Iisrael).

Eesti - Makedoonia võrkpall
Märt Roosna: Püsige lainel!
Märt Roosna: Järgnevalt toome lugejateni kommentaarid. Tabeliseis muutus väga intrigeerivaks, sest kaotasime ühe punkti.
Märt Roosna: 15:11. Täht! Eesti sai raske 3:2 võidu.
Märt Roosna: 14:11. Täht! Kaks eelmist üritust tõi vastased superkaitsemänguga üles, kuid kolmas oli kohtuseadus.
Märt Roosna: 13:11. Treial lennutab servi pikalt auti
Märt Roosna: 13:10. Ljaftov eksib servil
Märt Roosna: 12:10. Ljaftov vastab
Märt Roosna: 12:9. Treiali rünnak!
Märt Roosna: 11:9. Pupart lööb blokki
Märt Roosna: 11:8. Teppani serviviga. Oi kui palju neid meil täna on...
Märt Roosna: 7:5. Tähe pomm!
Märt Roosna: 6:5. Pupart teeb vastuvõtul sooja palli. Cretu võtab aja maha.
Märt Roosna: 4:0. Taas Täht!
Märt Roosna: 3:0. Täht taas! See mees tahab võita!
Märt Roosna: 2:0. Kreegi blokk
Märt Roosna: 1:0. Täht!
Märt Roosna: Mehed on kaelakuti koos ja jutt on selge: midagi ei anna niisama ära! Üks punkt on antud juba nagunii.
Märt Roosna: 25:27. Palli päästma sööstnud Puparti löök maandub audis. Seis viigis 2:2.
Märt Roosna: 25:26. Gjorgiev ei hellita
Märt Roosna: 25:25. Pupartilt vajalik punkt!
Märt Roosna: 24:25. Makedoonia rünnak. Täht üritab meeleheitlikult palli päästa ja purjetab plakatitesse.
Märt Roosna: 24:24. Treiali temporünnak!
Märt Roosna: 23:24. Kuid nüüd enam Gjorgiev ei eksi
Märt Roosna: 23:23. Gjorgiev taas auti
Märt Roosna: 22:23. Gjorgiev lööb auti!
Märt Roosna: 21:23. Treialilt teine blokk!
Märt Roosna: 20:23. Treial sekkus vahetusest ja särab blokis
Märt Roosna: 19:23.
Märt Roosna: 18:23. Josifov ei eksi. Uskumatu mees! Kaal pole kaugeltki paigas, aga mängib nagu kulda
Märt Roosna: 18:22. Täht lööb ässa
Märt Roosna: 17:22. Teppan!
Märt Roosna: 16:22. Täht blokki
Märt Roosna: Pupart tuleb Tamme asemele
Märt Roosna: 16:21. Milevi rünnak
Märt Roosna: 16:20. Ljaftovi pallinguäss
Märt Roosna: 16:19. Makedoonia temporünnak. Lisaks astutakse Kreegilt varba peale ja ta on üsna pahane.
Märt Roosna: 16:18. Tähe rünnak
Märt Roosna: 15:18. Ljaftovi rünnak
Märt Roosna: 15:17. Tandem Rikberg-Täht teevad seda taas. Tõste ja löök. Võrkpall on lihtne.
Märt Roosna: 14:17. Ljaftovi rünnak
Märt Roosna: 14:16. Tamme lööb blokist auti. Ta on tõesti hästi tegutsenud.
Märt Roosna: 13:16. Gjorgiev hanitab kuratlikult osavalt ja vahe käriseb
Märt Roosna: 13:15. Teppanilt järjekordne serviviga
Märt Roosna: 13:14. Tamme hanitab!
Märt Roosna: 12:14. Gjorgiev hanitab. Uskumatu mees! Ja sellest vigastusest pole lõhnagi!
Märt Roosna: 12:13. Kreek lööb ässa! Tähtis on võita 3:1, siis saame tabelisse kolm punkti.
Märt Roosna: 11:13. Tamme toob rünnakul punkti
Märt Roosna: 10:13. Kreek kõmmutab seekord joonele
Märt Roosna: 9:13. Kreek auti
Märt Roosna: 9:12. Gjorgiev. Ikka ja jälle Nikola Gjorgiev. Ei võta teda ussi- ega püssirohi, veel vähem Eesti blokk.
Märt Roosna: 3:6. Tamme rünnak
Märt Roosna: 2:6. Gjorgiev taas! Venno asendab Teppanit.
Märt Roosna: 2:5. Gjorgievi rünnak. Jälle! Tehke temaga midagi!
Märt Roosna: 2:4. Gjorgievi rünnak
Märt Roosna: 2:3. Gjorgiev hanitab blokist auti
Märt Roosna: 2:2. Tamme rünnak
Märt Roosna: 1:2. Teppan võrku
Märt Roosna: Gjorgiev on toonud 23 punkti (rünnak 55%). Täht 18 (57%) ja Teppan 16 (52%).
Märt Roosna: 1:1. Milev
Märt Roosna: 1:0. Geim algab Teppani blokiga
Märt Roosna: Cretu kutsub mehed kokku ja tribüünilt hinnates saavad nad rumeenlaselt korraliku verbaalse koslepi. On ka põhjust - Eesti juhtis teises geimis 19:11, kuid lõpp läks tuliseks.
Märt Roosna: 25:23. Ilus kaitse Tähelt ja Teppan sokutab palli bloki ja võrgu vahele. Eesti juhib 2:1.
Märt Roosna: 24:23. Venno tuleb servima, kuid lööb auti
Märt Roosna: 24:22. Teppan kannab Eestit!
Märt Roosna: 23:22. Gjorgiev teeb vahe minimaalseks
Märt Roosna: 23:21. Kreek jooksis palli päästes reklaamplakati ümber, paraku ei suuda teised palli üle lüüa.
Märt Roosna: 23:20. Teppan!
Märt Roosna: 22:20. Josifovi temporünnak
Märt Roosna: 22:19. Õnneks nüüd eksib ta servil
Märt Roosna: 21:19. Gjorgiev on taas leidnud kullasoone - makedoonlase löögid muudkui jäävad maha
Märt Roosna: 21:18. Gjorgievi rünnak
Märt Roosna: 21:17. Toobal ründab ise ja tulemuslikult
Märt Roosna: 20:17. Täht blokki. Kas läheb veel põnevaks? Cretu võtab aja maha.
Märt Roosna: 20:16. Teppan auti
Märt Roosna: 20:15. Aganitsa serviviga
Märt Roosna: 20:14. Gjorgiev läheb püüdma bloki latva, aga lööb lihtsalt palli tribüünile
Märt Roosna: 17:8. Tähe rünnak
Märt Roosna: Eesti naiskond kaotas teise EM-valikmängu Poolale 0:3. Geimides saadi 17, 16 ja 17 punkti. Tegemist oli üsna eeldatava tulemusega, sest Poola kuulub Euroopas üsna tippu.
Märt Roosna: 16:8. Täht taas - tagaliinist, kõrgelt ja armutult.
Märt Roosna: 15:8. Tähe serviviga
Märt Roosna: 15:7. Mis kolmene blokk? Teppanit see ei pidurda! Makedoonia on ilmselgelt väsinud.
Märt Roosna: 14:7. Kreegi blokk!
Märt Roosna: 13:7. Täht blokist auti
Märt Roosna: 12:7. Makedoonia läheb servil täispangale ja Gjorgiev lööb Tähe vastu ässa.
Märt Roosna: 12:6. Gjorgievi rünnak
Märt Roosna: 12:5. Teppan!
Märt Roosna: 11:5. Täht prõmmib palli maha
Märt Roosna: 10:5. Teppan!
Märt Roosna: 9:4.
Märt Roosna: 9:4. Kreegi blokk!
Märt Roosna: Ühe suure päevalehe võrkpalliajakirjanik Mariel Gregor märkis, et tänase päeva jokkeriks on Tamme. Tuleb temaga nõustuda!
Märt Roosna: 8:4. Täht kavaldab bloki selgelt üle
Märt Roosna: 7:4. Milevi rünnak
Märt Roosna: 7:3. Täht! Suurepärane jalaga päästmine Aganitsalt!
Märt Roosna: 6:3. Täht tagaliinist!
Märt Roosna: 5:3. Teppan lööb auti
Märt Roosna: 5:2. Gjorgievi rünnak
Märt Roosna: 5:1. Ljaftov põrutab pikalt auti, pall lendab statistikute laua juurde
Märt Roosna: 4:1. Josifov keskelt
Märt Roosna: 4:0. Aganitsa ja Tamme blokk peab!
Märt Roosna: 3:0. Tamme rünnak
Märt Roosna: 2:0. Kreek paneb huvitava servi võrgu alla ja saab ässa kirja
Märt Roosna: 1:0. Ljaftov servib võrku.
Märt Roosna: 25:22. Josifov servib võrku. Eesti võidab teise geimi ja viigistab seisu 1:1-le.
Märt Roosna: 24:22. Milevi rünnak
Märt Roosna: 24:21. Blokki tugevdama tulnud Andres Toobal lükkab võrgu kohal olnud palli maha
Märt Roosna: 23:21. Aganitsa blokk!
Märt Roosna: 22:21. Servima toodud Venno eksib rünnakul. Tegemist oli hädajuhuga, ta lõi nelja meetri kaugusel võrgust
Märt Roosna: 18:18. Toobali serviviga
Märt Roosna: 18:17. Jälle Toobali punkt! Mehele hakkas skoorimine meeldima.
Märt Roosna: 17:17. Milevi rünnak. Kuidagi ei saa me enam blokki pidama.
Märt Roosna: 17:16. Toobal lükkab teise puute üle ja punkt on tõsiasi
Märt Roosna: 16:16. Gjorgievi rünnak
Märt Roosna: Eesti naiskond kaotas Poola vastu teise geimi 16:25 ja on taga 0:2.
Märt Roosna: 16:15. Ja Gjorgiev ehk Kuningas Niko eksib lõpuks teist korda.
Märt Roosna: 15:15. Ilus! Tamme lahendab keerulise olukorra rünnakul
Märt Roosna: 14:15. Nüüd võetakse Teppan kahese blokiga kinni
Märt Roosna: 14:14. Teppan eksib servil. Jälle. Neid vigu servijoonel on veidi kogunenud.
Märt Roosna: 14:13. Tamme üllatab nõrga, kuid täpse löögiga. Silm peas.
Märt Roosna: 13:13. Aganitsa soe pall
Märt Roosna: 13:12. Toobal mängib võrgu puhtaks ja Täht põrutab tagaliinist mõnuga!
Märt Roosna: 8:7. Aganitsa serviviga
Märt Roosna: Esimeses geimis tõi Teppan 9 ja Täht 5 punkti. Veel kõvem mees oli Gjorgiev: 9 punkti, rünnak 9st 8! Mitte ühtegi viga!
Märt Roosna: Naiste mäng: Eesti taga 11:18
Märt Roosna: 8:6. Tähe punkt
Märt Roosna: 7:6.
Märt Roosna: 7:5. Gjorgievi rünnak
Märt Roosna: 7:4. Pupartilt punkt serviga
Märt Roosna: 6:4. Ja nüüd saab Pupart Gjorgievi löögi kaitses kätte ning Täht realiseerib kontrapalli. Hea, et Pupartil on sekka õnnestumisi tulnud.
Märt Roosna: 5:4. Lõpuks Gjorgiev pommitab ka auti
Märt Roosna: 4:4. Milev auti
Märt Roosna: 3:4. Seekord Pupartil serv hästi käes ja Aganits lajatab palli maha
Märt Roosna: 2:4. Teppan eksib servil
Märt Roosna: 2:3. Teppanilt punkt
Märt Roosna: 1:3. Josifov keskelt
Märt Roosna: 1:2.
Märt Roosna: 1:1. Kreek kostitab vastaseid targa ja kannatliku hanitusega
Märt Roosna: 0:1. Tähe serv audis
Märt Roosna: Nüüd on küsimus selles, millal katkeb Cretu kannatus. Pupart on olnud ebakindel. Aga kas Rauno Tamme või Karli Allik oleksid paremad? Esialgu Pupart jätkab
Märt Roosna: Naiste mäng: Eesti juhib teises geimis 8:6.
Märt Roosna: 26:28. Puparti vastuvõtt lendab peatreener Cretu suunas. Kahju. Makedoonia juhib 1:0.
Märt Roosna: 26:27. Teppan lööb servi võrku
Märt Roosna: 26:26. Josifovi jalad-maas serv lendab õnneks auti
Märt Roosna: 25:26. Pupart ei saa jälle servi kätte ja Makedoonia saab kerge punkti
Märt Roosna: 25:25. Kergelt ülekaaluline Josifov blokeerib Tähe tagaliini rünnaku
Märt Roosna: 25:24. Ja taas Teppan blokis!
Märt Roosna: 24:24. Tähe serv läheb pikaks
Märt Roosna: 24:23. Teppan! Tähelt hea serv
Märt Roosna: 23:23. Teppani blokipunkt!
Märt Roosna: 22:23. Teist korda Ljafton ei eksi ja realiseerib tõste punktiks
Märt Roosna: 22:22. Toobalilt hinnaline blokk!
Märt Roosna: 21:22. Milevi löök loetakse sisse, ehkki kohtunik võttis endale mõtlemiseks väikese aja. Oli kah sees!
Märt Roosna: 21:21. Teppan hoiab meid vee peal
Märt Roosna: 20:21. Puparti serv läheb pikaks
Märt Roosna: 20:20. Makedoonia soe pall
Märt Roosna: Naiste mäng: Eesti naiskond kaotas avageimi 17:25. Ometi juhtisime veel 16:15!
Märt Roosna: 19:20. Teppan!
Märt Roosna: 18:20. Aganits! Teeme nüüd, ei tohi makedoonlastele geimi anda ja emotsiooni üles saada!
Märt Roosna: 17:20. Milev
Märt Roosna: 17:19. Teppan blokist auti. Taas on servi vastuvõtul hädas Pupart, kes on sel turniiril siiani kahvatult esinenud
Märt Roosna: 16:19.
Märt Roosna: 16:18. Kreek keskelt
Märt Roosna: 15:18. Josifov keskelt
Märt Roosna: 15:17. Makedoonia blokk võrgus
Märt Roosna: 14:17. Gjorgiev taas. Kaua võib? See mees on toonud juba 6-7 punkti.
Märt Roosna: 14:16. Kreek keskelt
Märt Roosna: Vahemärkus: naiskond juhib Poola vastu avageimis 16:15
Märt Roosna: 13:16. Gjorgiev lööb kõrge tõste muretult punktiks
Märt Roosna: 13:15. Täht lööb kontrapalli kenasti piki piiri "ristnurka"
Märt Roosna: 12:15. Milevi rünnak
Märt Roosna: 12:14. Täht blokist auti
Märt Roosna: 11:14. Puparti löök jääb õnnega pooleks maha
Märt Roosna: 10:14. Milev paneb üksinda nurgas Teppani kinni
Märt Roosna: 10:13. Puparti löök läks auti, eestlased viitasid blokipuutele, ent kohtunik seda ei näinud
Märt Roosna: 10:12. Teppani serv napilt audis
Märt Roosna: 10:11. Puparti rünnak
Märt Roosna: 9:11
Märt Roosna: 9:10. Teppan lööb palli kolme meetri alasse!
Märt Roosna: 1:0. Täht tagaliinist
Märt Roosna: Algkoosseis meil Teppan, Toobal, Pupart, Täht, Kreek, Aganits ja Rikberg.
Märt Roosna: Hümnid mängitud, mehed jooksevad platsile.
Märt Roosna: Väike küsimärk on Makedoonia koondise rünnakuliidri Nikola Gjorgievi kohal. Mees peaks olema vigastatud, kuid eile tõi Tšehhi vastu tiimi parimana 19 punkti.
Märt Roosna: Kui avamängus kaotas Eesti hambutult Tšehhile, siis eile võideti Rumeeniat. https://sport.delfi.ee/news/vorkpall/eesti/mis-dracula-teppan-tombas-tiimi-kaima-ja-meie-vorkpalli-kalevipojad-ja-suured-tollud-panid-rumeenlased-siruli?id=75632417
Märt Roosna: Mõistagi huvitab kõiki eelkõige see, kas peatreener Gheorghe Cretu alias Gianni saadab algkoosseisus väljakule Oliver Venno või eile hea mängu teinud Renee Teppani. Mina paneks raha Teppani peale - puudub põhjus ta pingile jätta.
Märt Roosna: Soojendus on täies hoos.
Märt Roosna: Tere, võrkpallihuviline! Tore, et oled endiselt meiega! Eesti meeskond kohtub täna Makedooniaga, naiste vastaseks on tugev Poola. Mõlemad kohtumised algavad kell 17.00.

Meie meeskonna alagrupikaaslastest:

Tšehhi. Tuli suvel maailma liiga teises tugevusgrupis viiendaks. Hiljutistes sõprusmängudes kaotati Saksamaale 2 : 3 ja 1 : 4, kuid alles vormi otsivale Poola hõbemedalistile Rzeszówi Resoviale tehti säru. „Mängijad on füüsiliselt võimsad ja pallivad enamjaolt tugevates välisliigades,” sõnas Eesti koondise peatreener Gheorghe Creţu. Tšehhide trump on see, et teine turniir toimub järgmisel nädalal Jablonecis. Eesti pole Tšehhit senises viies mängus veel võitnud.

Makedoonia. Tunamullu jäi Eesti Euroopa liiga poolfinaalis üllatuslikult Makedooniale alla, tänavu võeti finaalis magus revanš. „Kui lasta neil duhh üles saada, mängivad väga hästi. Kapten Nikola Gjorgiev võib üksinda kohtumise saatuse otsustada,” rõhutas nurgaründaja Robert Täht. Kontrollmängudes jäi Makedoonia alla Montenegrole.

Rumeenia. Kunagine tippriik ei ole tükk aega tugevat meeskonda koostada suutnud. Tihti seetõttu, et kõik andekad mängijad pole koondisedressi selga tõmmanud. Nüüd võib koondisest puududa üksnes arsti loal. „Asi on tehtud sundimiseks. Iseasi, mis meeleolu see loob,” mõtiskles koondise kapten Kert Toobal.