Suri profipoksi legend, oma ajastu sümbol Muhammad Ali

 (57)

Vanuses 74 eluaastat suri poksimaailma suurkuju Mohammad Ali. Legendaarne sportlane, kes tõmbas magnetina meedia tähelepanu nii poksiringis kui väljaspool seda. Ta oli tõeline ikoon, oma ajastu sümbol.

Muhammad Ali (pärisnimega Cassius Marcellus Clay juunior, hüüdnimedega The Greatest) tõusis poksimaailma keskmesse 1960. aastatel. Pärast Rooma olümpiakulda poolraskekaalus liikus ta edasi profipoksi, kus tuli kolmekordseks raskekaalu maailmameistriks. Esimest korda pidi ta tiitli loovutama poliitilistel põhjustel, kui keeldus USA vägedega minemast Vietnami sõtta.

Muhammad Ali pidas elukutselisena 61 kohtumist, millest võitis 56, neist 37 nokaudiga. Amatöörina saavutas ta 100 võitu viie kaotuse kõrval.

Ali erines oma kaasaegsetest ja eelkäijatest omapärase poksimisstiili poolest. Enamik poksijaid hoiab käsi näo ees, et seda kaitsta, aga Ali hoidis käsi allpool, lootes vastase hoopide eest põigelda osavuse ja kiiruse abil. Tema kreedo väljendus ütluses: "Hõlju nagu liblikas, nõela nagu mesilane."

Muhammad Ali loobus poksimisest 1981. aastal, kõigest kolm aastat hiljem avastati tal Parkinsoni tõbi.

1996. aastal sai Alile osaks Atlanta olümpiatule süütamise au. President George W. Bush autasustas Alid 2005. aastal Vabaduse medali, mis on kõrgeim USA-s tsiviilisikutele antav autasu.