FOTOD: Altminek! Nabi ja Arusaare jaoks on maadluse EM lõppenud. Eestlased naasevad Riiast medalita

 (28)
Lisatud Nabi videointervjuu!
Heiki Nabi võistlus
Foto: Rauno Volmar

Eesti maadlejate jaoks on Euroopa meistrivõistlused Riias lõppenud. Viimastena käisid areenil kreeka-rooma maaldejad Heiki Nabi (-130 kg) ja Ardo Arusaar (-98 kg). Kui Arusaar langes juba avaringis, siis Nabi sai esimeses matšis võidu ja kaotas kolmandas ringis ehk veeranfinaalis.

Nabi oli esimeses rigis vaba ja alistas teises ringis pika maadluse järel ungarlase Armin Majoros 3:2. Veerandfinaalis tuli aga alla vanduda Valgevene lipu all maaldevale grusiinile Ioseb Tšugošvilile. Kuna viimane finaali ei pääsenud, ei saanud ka Nabi lohutusingis edasi võistelda.

Arusaar sai avaringiks raske loosi, kui pidi kohtuma mitmekordse medalimehe, türklase Cenk Ildemiga. Eestlane teenis 2:4 kaotuse ning langes konkurentsist, kui ka Ildem turniirilt välja langes.

Vaata Nabi selgitusi kaotustele:

Maadluse EM Riias
Ka Ardo Arusaar tunnistas, et lihtne viga läks tal maksma kaotuse Cenk Ildemi vastu. "Olin juhtimas, kuid lasksin end korraks lõdvaks. Ta surus mu jala nõtku ning sai peale ja teenis võidupunktid. Kahju. Ma pole varem türklast võitnud, nüüd olin sellele väga lähedal. Panin ta purki, kuid kaant kinni ei keeranud."
Nabi oli pettunud, et nii läks, sest tahtnuks veel maadelda, et vormist paremat aimu saada. Teisipäeval läheb ta kümneks päevaks Valgevenesse laagrisse, et aprillis toimuvateks kolmeks olümpiakvalifikatsiooniturniiriks tippvormis olla.
 Heiki Nabi selgitas, et kaotuse Ioseb Tšugošvilile tingis üksainus viga: "Ma ei oodanud, et ta mind parteris tõstma hakkab. Kaitsesin ära ülevedamise vasakule ja paremale, ent siis jäin seisma, ta tõstis mind ja vedas siis. Pean parandama kaitset tõstmuse vastu."
Valgevenelane Ioseb Tšugošvili sai minutiga seljakaotuse ukrainlaselt Aleksandr Tšernetskilt ning ka Nabi päev on õhtul.
Türklane Cenk Ildem kaotas armeenlasele Artur Aleksanjanile 2:6, mis tähendab, et Arusaare maadlemine EM-il on seks korraks lõppenud.
Seekord Nabi käsi ei tõusnud.
Heiki Nabi tunnistas, et tegi ise vea, kui lasi vastasel end parteris üle vedada. Nabi abiline Ivar Kotkas selgitas, et kaks rünnakut kaitses Nabi ära, kuid kolmandat mitte, sest lõpetas hetkeks liikumise.
Kõik, matš läbi, kaotus käes. Nüüd peab Nabi lootma, et Tšugošvili jõuab finaali, siis jätkub võitlus pronksi nimel.
Vahepeal on parteris ka vastane, kuid Nabi teda tõsta ega üle vedada ei suuda.
Nabile jälle hoiatus ja vastasele punkt. Tšugošvili juhib 3:0.
Esimene periood läbi. Nabi peaks märksa aktiivsemaks muutuma, kui võita tahab.
Nabi pannakse parterisse ja vastane veab ta üle ning teenib 2 punkti.
Heiki Nabi alustab võitlust valgevenelase Ioseb Tšugošviliga. Võitja jõuab poolfinaali.
Vahepeal alistas türklane Cenk Ildem teise matši ja pääses poolfinaali. Kui võidab kolmandagi, saab Ardo Arusaar miinusringis jätkata võitlust pronksile.
Üks matš matil B veel ja siis on Heiki Nabi kord.
Heiki Nabi heitmas ungarlast. Ta küll võitis, ent kulutas asjatult palju jõudu.
Selgus ka Heiki Nabi järgmine vastane, see on valgevenelane Ioseb Tšugošvili, kes alistas 2:0 leedulase Mindaugas Mizgaitise.
Raskelt tuli see võit, kuid tuli. Huraa! 3:2 meite mehele.
Vastane saab hoiatuse ja Nabi punkti ning juhib 3:2.
Ungalane pannakse parterisse, kuid Nabi teda üle vedada ei suuda. Nabi saab ungarlase alla ja heidab, kuid väljaspool matti. Seis 2:2, eelis siiski ungarlasel.
Esimene periood läbi, ungarlane juhib 2:0.
Nabile teine hoiatus ja ta pannakse parterisse, kus kaitses valesti ja vastasele anti 2 punkti.
Nabi matil.
C-mati otsepilt samuti eelmises lingis leitav.
Kohe läheb matile C Heiki Nabi, maadlema ungarlase Armin Mozes Majorsiga.
Kohe paiskas türklane meie mehe maha ja juhib 4:2. Matš läbi. Arusaarele kaotus.
Arusaar vedas parterisse pandud vastase üle, seis 2:2, eelis Arusaarel,
Arusaarele veel üks hoiatus ja türklasele punkt.
Arusaarele taas hoiatus ja sellega punkt türklasele. Parteris kaitses Arusaar taaskord ära. Esimene periood läbi.
Arusaar sai teise hoiatuse ja pandi parterisse, kuid kaitses ära ja seis endiselt 0:0.
Arusaare matši vaata otse SIIT
Üks matš veel vahel ja siis tuleb Ardo Arusaare kord rinda pista mitmekordse medalimehe türklase Cenk Ildemiga.
Läti maadleja Nikita Masjuks sai kirja teise võidu, kui alistad dramaatilises matšis, kaotusseisus olles viimastel sekunditel armeenlase Migran Arutjunjani, mulluse EM-i hõbedamehe. 
Leedu publik teeb kõva lärmi ja need pole viimasest korvpallimatšist halli jäänud fännid, vaid maadlushuvilised - nende kaasmaalane Edgaras Venckaitis tuuseldas himuga norralast. Leedulane maadleb kehakaalus -66 kilo ja võitis 2014. aasta MM-il pronksi.
Kuus matši Heiki Nabi ja viis matši Ardo Arusaare võitluse alguseni. Ehk siis oodata tuleb veel. Mehed ei tahtnud eile lootustest palju rääkida, sõnasid vaid, et vorm on enam-vähem ja tervis korras.
Toimus ennenägematu sündmus - raskekaalus pandi mees selili 27 sekundiga. Panija ukrainlane Aleksandr Tšernetski, pandav aser Sabahi Šariati. Tavaliselt 130 kilo kaaluvad maadlejad lihtsalt tammuvad.
Ära sa ütle, maadlus on Lätis siiski populaarne, vähemalt puhkepäeval. Tribüünidel istub juba tuhatkond pealtvaatajat. Tõsi, kui vaadata publiku käes olevaid lippe, siis saabunud on maadlusturistid Norrast, Soomest, Saksamaalt, Poolast ja isegi Taanist.
Heiki Nabi on kenasti spordihalli jõudnud ja teeb end vaikselt soojaks.
Heiki Nabi esimese ringi vastane ei kujuta endast midagi erilist - ungarlane Armin Mozes Majors pole seni vähimatki korda saatnud.
Ardo Arusaar sai esimeses ringis valusa vastase - türklase Cenk Ildemi, kel on auhinnakapis kaks MM ja kolm EM-pronksi, viimane mulluselt turniirilt Bakuus.
Maadluspäev Arena Rigal, kus mullu madistas Eesti korvpallikoondis, algab kell 10, kuid meie meeste matšideni läheb tükk aega. Arusaare matš on B-matil järjekorras 13., Nabi omakorda alustab C-matil 15. paaris. Keskmiselt peetakse Eesti koondise peatreeneri Henn Põlluste sõnul kuus matši tunnis..