Rio olümpia ajakava jätab ujujatele vähe uneaega

 (1)
Rio olümpia ajakava jätab ujujatele vähe uneaega
Foto: AP/SCANPIX

Ujujad peavad 2016. aasta Rio de Janeiro olümpial võistlema järgmise päeva varahommikuni välja, sest finaalvõistlused algavad kohaliku aja järgi alles kell 22 ehk neli tundi hiljem, kui nad muidu on harjunud.

"Me valmistume selleks, kuid see on päris vastutustundetu otsus," ütles Austraalia ujumiskoondise peatreener Jacco Verhaeren.

Selline ajagraafik sobib hästi Põhja-Ameerika televaatajatele, sest New York näiteks on Rio ajast tunni võrra ees ning läänerannik neli tundi ees. Samuti ei saa kurta Aasia riigid, kes näevad Rio hilisõhtuseid võistlusi järgmise päeva hommikul või varasel pärastlõunal. Euroopa seevastu peab ujumisfinaale vaatama sügavast uneajast.

"Me ütlesime ei, aga see polnud meie otsus," sõnas Rahvusvahelise Ujumisliidu (FINA) tegevdirektor Cornel Marculescu.

Võrdluseks: maailmameistrivõistlustel Kaasanis algasid hommikused eelujumised 9.30 ning finaalid 17.30.

Eelkõige saab Rio graafik olema raske mitmel distantsil ujujatele ja medalistidele, kes pärast võistlust veel pressikonverentsi ja dopinguproovi peavad andma ega jõua seetõttu olümpiakülla magama enne kella kahte või kolme.

FINA annab endast parima, püüdmaks ujujad olümpiakülas majutada ülemistele korrustele, et nad saaksid hommikul segamatult magada.

Peale ujumisfinaalide lähevad Rio olümpial üle kesköö ka rannavõrkpalli, võrkpalli ja korvpallimängud.