Dramaatilise ujumisvõistluse korraldaja kuulis esimese õnnetuse tõsidusest alles järgmisel päeval

 (35)
Ujumine. Pilt on illustratiivne
Ujumine. Pilt on illustratiivneFoto: Ilmar Saabas

Nädalavahetusel toimus Tartus Aura veekeskuses päevaste vahedega kaks rasket õnnetust, kui Aura Open Cup nimelisel võistlusel vigastasid kaks ujujat stardipukist äratõuget tehes tõsiselt oma sõrme. Kui ühele sportlasele õmblesid arstid sõrmeotsa tagasi, siis teise sportlase sõrmeots tuli amputeerida.

Täna, 30. novembril kohtusid asjaolude väljaselgitamiseks omavahel viga saanud ujujate vanemad, Aura Veekeskuse esindajad, ujumisvõistluse korraldajad ning Eesti Ujumisliidu esindajad.

Ujumisliit saatis kohtumise järel pressiteate, kus avaldas õnnetuste kronoloogia, faktid ja ülevaate sportlaste tervislikust seisundist. Delfi avaldab selle pressiteate alltoodult täismahus:

Teadaolev kronoloogia

- Esimene õnnetus juhtus ujuja Sander Paavoga (17) laupäeval, 28. novembril soojendusujumise ajal.
- Võistluste peakorraldaja Mihhail Krupnin kuulis esimese õnnetuse tõsidusest ja põhjustest 29. novembril pärast teist õnnetusjuhtumit. Pärast esimest juhtumit ei teavitatud peakorraldajat ujuja vigastuse tõsidusest.
- Teine õnnetus juhtus ujuja Robert Roosega (19) pühapäeval 29. novembril. Õnnetuse järgselt peatas võistluste peakorraldaja võistluse ja vaadati koos Aura Veekeskuse tehnikuga stardipukid üle, kontrolliti üle kinnitused ja võistlused jätkusid.
- Eesti Ujumisliit, Tartu Ujumisklubi (võistluse korraldaja), Aura Veekeskus ja viga saanud ujujate vanemad olid pühapäeva õhtul pidevas kontaktis ja algas asjaolude väljaselgitamine. Väljaselgitamist vajavad õnnetuste täpsemad asjaolud.
- Aura Veekeskus kaasas esmaspäeval, 30. novembril Tehnilise Järelevalve Ameti ja algab ekspertiis täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks.

Seotud lood:

Faktid
- Aura Open võistluse korraldaja on Tartu Ujumisklubi.
- Aura Open tehnilise toe eest vastutas Aura Veekeskus.
- Võistluste ajal kasutatud stardipukid on statsionaarsed pukid, millele võistluste ajaks kruvitakse külge spetsiaalne võistluste jaoks mõeldud stardiplaat. Need stardiplaadid kuuluvad Eesti Ujumisliidule ja neid kasutatakse võistlustel üle Eesti. Stardiplaadid on igapäevaselt kasutuses Kalev SPA ujulas ja teadaolevalt varasemalt selliseid õnnetusi juhtunud ei ole.
- Tehnilise Järelevalve Amet on alustanud ekspertiisi selgitamaks välja, mis täpsemalt õnnetused põhjustas.

Sportlaste tervislik seisund

Sander Paavo
Sander Paavo vigastas vettehüppel vasaku käe keskmist sõrme. Tegemist oli lahtise luumurruga, mille tulemusel jäi ujujal vasaku käe keskmise sõrme ots naha külge rippuma. Tartu Ülikooli Kliinikumis õmmeldi operatsiooni käigus Paavole lahtine sõrmeots tagasi ning sõrm pandi lahasesse. Paavot ootab ees kolmenädalane veekeeld ning sõrme peab hoidma liikumatult. 3 nädala pärast selgub, kas luu on kokku kasvanud. Sellest lähtuvalt toimuvad edasised protseduurid ja taastusravi.

Robert Roose
Robert Roose vigastas vettehüppel vasaku käe keskmist sõrme. Vettehüppe järgselt selgus, et noormehel on sõrmeots amputeerunud, mida Tartu Ülikooli Kliinikumis ei õnnestunud tagasi õmmelda. Roose läbis operatsiooni, mille käigus õmmeldi tekkinud haav kokku. Tehtud on esimene operatsioonijärgne kontroll, mille alusel hindavad arstid haava paranemist heaks. Roose vanemate sõnul on see hea märk ja lubab neil kergemini hingata.

Mõlema ujuja perekonnad loodavad parimat ning sõnavad, et ollakse paranemisfaasis ning edasiseid hinnanguid õnnetusjuhtumi kohta enne ekspertiisi tulemuste väljaselgitamist ei anta. Perekonnad paluvad rahu.

Eesti Ujumisliit koostöös teiste osapooltega on võtnud südameasjaks selgitada välja juhtumite täpsemad asjaolud ning asjaolude selginemisel teavitame avalikkust esimesel võimalusel.