VIDEO ja BLOGI | Seim võitles MM-il iseenda, mitte konkurentidega. Talahhadze tegi hullumeelse etteaste: kolm maailmarekordit!

 (21)
Alar Seim: oleme mängus sees, kuid nüüd tuleb minna lõikusele
VIDEO ja BLOGI | Seim võitles MM-il iseenda, mitte konkurentidega. Talahhadze tegi hullumeelse etteaste: kolm maailmarekordit!
Mart Seim.Reuters

Pattayas toimuval tõstmise MM-il tulevad täna lavale üliraskekaalu (+109 kg) mehed. Pikemat aega vigastuste küüsis olnud Mart Seim võistles seekord B-grupis, ta piirdus rebimises 175 kilogrammiga ja tõukamises sai üles 225. Kuigi kogusumma 400 on tema jaoks alamõõduline tulemus, oli ülivajalik olümpiakvalifikatsiooniks punktid kirja saada. Võidumees Laša Talahhadze püstitas kolm maailmarekordit.

Seimi võistlus läks arusaadavatel põhjustel üle kivide ja kändude. Rebimises sai ta algraskuse 175 kilo üles alles kolmandal katsel. Tõukamises kerkis 225 kilo sirgetele kätele suuremate probleemideta, kuid 230 kilo Eesti rekordimees teisel katsel enam rinnale ei saanud ja kolmandast katsest loobus.

Kogusumma 400 andis Seimile kokkuvõttes 18. koha. A-grupis tegi hullumeelse etteaste grusiin Laša Talahhadze, kes püstitas kolm maailmarekordit: rebimises 220 kg, tõukamises 264 ja kogusummas 484. Hõbeda teenis armeenlane Gor Minasjan 460ga (212 + 248), pronksi ta kaasmaalane Ruben Aleksanjan 437ga (192 + 245). Seega parimate päevade etteaste oleks Seimile andnud pronksmedali, ta isiklik rekord on teatavasti 444 kg.

Treener Alar Seimi kinnitusel oli tänane võistlus väga piiripealne, kuna rinnalihasevigastus, mis sundis kevadel loobuma EM-ist, andis tunda. Võistluse ajal oli õhus ärev küsimus, kas lihas peab vastu või rebeneb. Kindlasti tuleb nüüd sellega minna operatsioonile. "Minimaalne tulemus sai tehtud, oleme olümpia mõttes mängus sees, aga nüüd tuleb kindlasti operatsioon ära teha, muud valikut ei ole," rääkis Alar Seim, kes usub, et jaanuaris saab poeg järgmise hädavajaliku stardi Rooma MK-etapil ära teha.

Seotud lood:

"Vähemalt mingi kogusumma sain kirja ja teoreetiliselt jäin terveks," kommenteeris võistlust Mart Seim, kellel oli juba varem rinnalihases ilmselt rebend. "See ikka kiskus ilusti. 225 tõugates suutsin ära kannatada, 230 puhul tundsin, et hakkab kiskuma. Sain aru, et pole mõtet proovida, liiga suur risk. Selg oli pärast 225 tõuget väsinud ja hell, aga see ei seganud. Selg on oluliselt parem, kui on viimased poolteist aastat olnud. Pole kindlasti veel terve, aga parem kui varem."

Paraku ei saa Seim keskenduda üksnes ravile, vaid tuleb jätkata võistlemist. Tokyo olümpiale pääsemiseks tuleb tõstjatel osaleda vähemalt neljal võistlusel. Seimil on praegu kirjas kaks tulemust - mulluselt ja tänavuselt MM-ilt. Kolmanda resultaadi tahab ta kirja saada jaanuari lõpus Rooma MK-etapil. Neljandaks võistluseks on planeeritud 4.–12. aprillini Moskvas toimuvad Euroopa meistrivõistlused.

Üliraskekaalu B-grupp.

B-grupi võistlus täispikkuses (Seimi sooritused: 26.30, 28.10, 30.00, 1:27.55, 1.36.50).

Enne võistlust:

Kuna Eesti esinumber Mart Seim on pikemat aega olnud hädas seljavigastusega, siis seekordsel MM-il ta kõrgesse mängu ei sekku, vaid võistleb B-grupis. Eesmärgiks on seatud kahe tõsteviisi kogusummas saada üles 420 kilogrammi. Kuigi MM-il pole väga kõrget kohta oodata, on see võistlus meie mehe jaoks ülimalt oluline - hädasti on tarvis tulemus kirja saada, see viiks olümpiale lähemale. "Meil on selg vastu seina," tõdes treener Alar Seim, et taganeda pole enam kuhugi, võistlemisest loobuda ei olnud võimalik. Ehk peaeesmärk on saada tulemus kirja ja terveks jääda.

Täna peetud C-grupi jõuproovil oli parim Uus-Meremaa esindaja David Andrew Liti, kes rebis 173 kilo ja tõukas 227. A-grupi mehed eesotsas maailmarekordimehe Laša Talahhadzega võistlevad kell 11.55.

TULEMUSED

Tõstmise MM
Märt Roosna: Talahhadzele kuldmedal, hõbe ja pronks reisivad Armeeniasse.
Märt Roosna: Ja Talahhadze tõukab üles - 264! Senine maailmarekord paranes neli kilo võrra! Kogusumma uus rekord on 484 kilo!
Märt Roosna: Talahhadze tõukab üsna kergelt 255 kilo teisel katsel. No on alles elajas, metsik mees. Ja paneb kangile 264...
Märt Roosna: Minasjan saab üldsummaks 460 (212 + 248) ja saab hõbeda. Aleksanjan teenib 437ga pronksi.
Märt Roosna: Talahhadze tõukab avakatsel 247 ja sisuliselt kindlustab meistritiitli.
Märt Roosna: Davoudi tõukas 230, seejärel ülehindas end, 244 oli talle juba liiast. Aleksanjan juhib tõukamist 245ga ja on medalis kinni. Talahhadze pole veel alustanud, Minasjanil on kirjas 243.
Märt Roosna: Ziaziulin lõpetas tõukamise 234ga, Saraiva Reis 232ga, Bidani 231ga.
Märt Roosna: Talahhadze püstitas küll maailmarekordi, kuid see vajab natuke lahtirääkimist. Siiani oli ametlikult rebimise maailmarekord 218 kilo, samas Talahhadze isiklik mark oli 220. Kuidas nii? Nimelt rebis Talahhadze kaks aastat tagasi maailmarekordiks 220, kuid seejärel muudeti kaaluklasse ning kõik rekordid tühistati.
Märt Roosna: Tundub, et kogusumma kuld ja hõbe on juba enne tõukamist üsna selged. Aga kes saab pronksi?
Märt Roosna: Esimene maailmarekord olemas! Talahhadze vinnas 220 kilo mängeldes üles, jättes pealtvaatajate peadesse küsimuse, kui palju olnuks täna tema lagi. Kindlasti polnud selleks 220 kilo.
Märt Roosna: Minasjan lõpetas võistluse 212ga, Talahhadze rebis teisel katsel kergelt 215.
Märt Roosna: Minasjan rebis 207, Talahhadze vastas avakatse 208ga.
Märt Roosna: Võistlema on jäänud vaid Minasjan ja Talahhadze.
Märt Roosna: Gor Minasjan alustas võistlust 200ga.
Märt Roosna: Noored mehed hullavad. 20aastane valgevene atleet Eduar Ziaziulin rebis teisel katsel 198, sama vana iraanlane Ali Davoudile jäi protokolli kirja 190, ehkki ka 198 ja 199 ei olnud väga kaugel.
Märt Roosna: Olümpia viies mees, brasiillane Fernando Saraiva Reis lõpetas rebimise 192ga. Armeenlane Ruben Aleksanjan sai sama kangi üles alles kolmandal katsel.
Märt Roosna: Rebimist juhib 191 kiloga alžeerlane Walid Bidani.
Märt Roosna: Võistlus käib, kangil on 189 kilo, medalisoosikud pole veel võistlemist alustanud. Suursoosik on kindlasti Talahhadze, tugevad on ka armeenlased.
Märt Roosna: A-grupi tulemusi saab vaadata siit https://www.iwf.net/scoreboard/scoreboard3.php
Märt Roosna: Tundub, et A-grupi võistlust siiski internetis ei näe, kuna seda kannab üle TVPlay Sports+
Marek: Kas näeb seda a-gruppi otse ka?
Märt Roosna: A-grupis on Talahhadze valinud algraskusteks rebimises 210 kg ja tõukamises 247 kg.
Märt Roosna: "Vähemalt mingi kogusumma sain kirja ja teoreetiliselt jäin terveks," kommenteeris võistlust Mart Seim, kellel oli juba varem rinnalihases ilmselt rebend. "See ikka kiskus ilusti. 225 tõugates suutsin ära kannatada, 230 puhul tundsin, et hakkab kiskuma. Sain aru, et pole mõtet proovida, liiga suur risk. Selg oli pärast 225 tõuget väsinud ja hell, aga see ei seganud. Selg on oluliselt parem, kui on viimased poolteist aastat olnud. Pole kindlasti veel terve, aga parem kui varem."
Niisama: Üks asi jäi mulle silma et venelane sai alla allalaadimiseks loa enne kui jalad olid ühel joonel
Märt Roosna: Treener Alar Seimi kinnitusel oli tänane võistlus väga piiripealne, kuna rinnalihasevigastus, mis sundis kevadel loobuma EM-ist, andis tunda. Võistluse ajal oli õhus ärev küsimus, kas lihas peab vastu või rebeneb. Kindlasti tuleb nüüd sellega minna operatsioonile. "Minimaalne tulemus sai tehtud, nüüd tuleb kindlasti operatsioon ära teha, muud valikut ei ole," rääkis Alar Seim, kes usub, et jaanuaris saab poeg järgmise hädavajaliku stardi Rooma MK-etapil ära teha. "Samas selg oli parem. Selles osas on pilt lootustandev, et selg laseks taas korralike koormustega harjutama hakata."
Märt Roosna: Mart Seim lõpetas B-grupi võistluse kaheksanda kohaga, temast ettepoole platseerus ka C-grupi võitja. Seega kui kõik a-grupi mehed temast mööduvad, on üldarvestuses lõppkohaks 19.
Märt Roosna: Orsag tõukas 240 kilo, 250 oli tema jaoks juba liiast. Kell 11.55 toimub A-grupi võistlus, kus grusiin Laša Talahhadze võib maailmarekorditele tuule alla teha.
Märt Roosna: Pärast võistlust saame Seimilt endalt uurida, kuidas tervis pingutusele vastu pidas. Soovitud 420 kilo kokku ei saanud, aga vähemalt tulemus on kirjas ja olümpialootus püsib.
Märt Roosna: Kolmandaks katseks Seim enam lavale ei tulnud. Ilmselt õige otsus. Seega jääb tõukamises kirja 225 kilo ja ta lõpetab MM-i kogusumma 400-ga.
Märt Roosna: Seimil ei õnnestu kangi rinnalegi saada, sisuliselt tegi ta sellega jõutõmbe ja lasi lahti. Raske öelda, kui kõvasti selg tunda annab, aga ilmselgelt on psühholoogiliselt nii väga raske võistelda, hirm istub peas.
Märt Roosna: Orsag saab 230 kilo, mis on tema algraskus, kergelt üles. Kas ka Seim?
Märt Roosna: Tabloo näitab, et teisel katsel üritab Seim tõugata raskust 230 kg. Ju siis keha lubab veel pingutada.
Märt Roosna: Seim saab 225 kilo probleemideta üles. Näis, kas ta rahuldub sellega või paneb kangile lisa.
Märt Roosna: Seimi esimene katse...
Märt Roosna: Huvitav on näha, et ka suure Venemaa ainus raskekaallane võistleb B-grupis. Antoni Savtšuk rebis 183 ja tõukamises sai teisel katsel üles 222 kilo. Nüüd üsna varsti tuleb lavale taas Seim.
Märt Roosna: Tõukamine on alanud Nagy ja Wilkes on kirja saanud 215 kilo. Seimi algraskus 225 on üks suuremaid, vaid Orsag alustab hiljem, tema algraskuseks on 230 kilo.
Märt Roosna: Ja paraku ei saa ka MM-i järel keskenduda ravile, vaid tuleb jätkata võistlemist. Tokyo olümpiale pääsemiseks tuleb tõstjatel osaleda vähemalt neljal võistlusel. Seimil on praegu kirjas üks tulemus, mulluselt MM-ilt. Pattaya MM saab olema teine jõuproov. Kolmanda resultaadi tahab ta kirja saada novembris Türgis Naim Süleymanoğlu mälestusvõistlusel või jaanuari lõpus Rooma MK-etapil. Neljandaks võistluseks on planeeritud 4.–12. aprillini Moskvas toimuvad Euroopa meistrivõistlused.
Märt Roosna: Kui juba rebimises oli näha, et Seimil oli praeguses seisus keeruline võistelda, siis tõukamine pole sugugi kergem. Tegelikult on väga nõme, et ta üldse peab võistlema, kuid nagu ütles treener Alar Seim: selg on olümpia kvalifikatsiooni mõttes vastu seina, taganeda ei olnud enam kuhugi.
Märt Roosna: B-grupi rebimise tulemused.
Märt Roosna: Tõukamine algab kümne minuti pärast.
Märt Roosna: Täitsa korraliku tulemuse saab teisel katsel kirja Süüria tõstja Man Asaad - 189 kg.
Märt Roosna: Tšehh Kamil Kucera sai nulli, algraskust 176 kilo ta üles ei saanud. Kõik teised B-grupi atleedid on rebinud eestlasest rohkem.
Märt Roosna: Tulemus mõistagi on Seimi jaoks tagasihoidlik. 2014. aastal Almatõ MM-il rebis ta 185 kilo, aasta hiljem Houstonis 190, Rio de Janeiro olümpial 187, 2017. aasta MM-il Anaheimis 191 ja mullu viis mees Eesti rekordi Ašgabati MM-il 192 kiloni. Aga see on reaalne hetkeseis, kui pole saanud normaalselt treenida, ei ole rekordeid oodata. Loodetavasti jäi Seim terveks ja saab tõukamises ka võistelda ning olümpia tarvis üliolulised punktid ära võtta. 
Märt Roosna: Olemas! Seim pääses rebimises vähemalt nullist, saades 175 kilo kolmandal katsel üles. 
Märt Roosna: Kolmas katse...
Märt Roosna: Ka teine katse ebaõnnestub! Seimil jääb enda päästmiseks vaid üks katse.
Märt Roosna: Paraku jääb 175 kilo avakatsel üles saamata.
Märt Roosna: Seimi avakatse...
Märt Roosna: Kuigi tegu on B-grupiga, võistleb Seim koos mitme päris nimeka mehega. Näiteks võistleb B-grupis ka ungarlane Petr Nagy ja olümpial kaheksanda koha saanud tšehh Jiri Orsag. 
Märt Roosna: https://sport.delfi.ee/news/varia/tostmine/mm-il-b-grupis-voistlev-mart-seim-naeb-turgi-imeravi-tulemusi?id=87530171
Märt Roosna: https://sport.delfi.ee/news/varia/tostmine/mart-seim-sai-tais-katte-kauaoodatud-mm-kulla-seda-on-kovasti-retsitud-ilmselt-on-need-hambajaljed?id=87558455
Märt Roosna: Tere, head spordisõbrad! Mart Seimi algraskuseks on märgitud rebimises 175 kilo ja tõukamises 227. Mehe nimel olevad Eesti rekordid on aga 192 ja 253. Aga nagu teada, ei ole seekord küsimuse all rekordid, tähtis on normaalne tulemus kirja saada ja terveks jääda.