ABSURD: Londoni olümpial üheksanda koha saanud tõstja saab tagantjärele pronksmedali

 (40)
London Olympics Weightlifting Men
Tomasz Zielinski Londoni olümpialFoto: Mike Groll, AP

Pekingi ja Londoni olümpia dopinguproovide järeltestimised on tõstmises toomas aina uusi ja uusi vahelejääjaid. Meeste 94 kg kategoorias on neid koguni nii palju, et hõbe ja pronks lähevad tagantjärele sportlastele, kes said esialgu kaheksanda ja üheksanda koha!

Antud kaaluklassis diskvalifitseeriti dopinguprobleemide tõttu esialgu esimese, teise, kolmanda, neljanda, kuuenda ja seitsmenda koha saanud tõstjad. Jabura olukorra lõpetuseks on praeguse seisuga kuldmedali endale saamas viienda koha mees Saeid Mohammadpour Iraanist, hõbe läheb kaheksandana lõpetanud Kim Min-jaele Lõuna-Koreast ning pronks üheksanda koha saanud poolakale Tomasz Zielinskile.

Olukorra teeb veelgi nukramaks tõsiasi, et Zielinski saadeti Rio mängudelt koju, kuna tema Poola meistrivõistlustel antud proovist leiti anaboolset steroidi nandrolooni.

Rahvusvahelise Tõsteliidu otsusel saavad kõik riigid aastase võistluskeelu, kelle sportlased Pekingi ja Londoni olümpia dopinguproovide järeltestimisel vähemalt kolm korda vahele jäävad. Hetkeseisuga ähvardab see saatus koguni üheksat (!) riiki - Aserbaidžaani, Armeeniat, Valgevenet, Hiinat, Kasahstani, Venemaad, Türgit, Ukrainat ja Moldovat.