Valitsus tegi sportlastele erandi, Eesti koondised ja klubid saavad kodus mängida

 (8)
Eesti - Gruusia jalgpallikoondiste kohtumine UEFA rahvuste liiga 05.09.2020
Esiplaanil Eesti jalgpallikoondislane Henri Anier.Foto: Karl-Eerik Pink

Valitsus toetas tänasel istungil kultuuriminister Tõnis Lukase ettepanekut vabastada rahvusvahelistele tiitlivõistlustele tulevad sportlased ja nende võistkonna liikmed ning tiitlivõistluste korraldamisega vahetult seotud isikud 14-päevasest eneseisolatsioonist.

Isikud on eneseisolatsioonist vabastatud üksnes juhul kui nad on teinud riiki saabudes negatiivse tulemusega SARS-CoV-2 testi. Samuti peavad nad järgima muid nõudeid, mida alaliidud ning rahvusvahelised spordiorganisatsioonid seadnud on.

Eestis toimub regulaarselt olulisi rahvusvahelisi tiitlivõistlusi või nende etappe ning sportmängude klubid on alustanud või alustamas rahvusvahelisi mänge Euroopa sarjades.

Kõikide rahvusvaheliste võistluste puhul on üheks oluliseks kitsaskohaks COVID-19 leviku piiramiseks kehtestatud liikumisvabaduse piirang Eestisse saabumisel kolmandate riikide kodanikele. Kolmandate riikide kodanikud peavad kehtiva korra kohaselt olema riiki saabudes 14-päevases eneseisolatsioonis sõltumata sellest, kas nad on andnud Eestisse saabumisel negatiivse proovi.

„Ei ole võimalik korraldada Euroopa või maailmameistrivõistlusi või nende etappe kõigi sportlaste jaoks võrdsetel tingimustel, kui mõned sportlased peavad olema 14 päeva eneseisolatsioonis,“ nentis kultuuriminister Tõnis Lukas.

„Probleemi lahendamiseks on vaja kohelda erinevate riikide sportlasi võrdselt. Ainult nii saame tagada ausa konkurentsi ning moonutamata tulemustega spordihooaja ja Eesti sportlaste osalemise rahvusvahelistes sarjades,“ täiendas ta.

Seotud lood:

Ühtlasi lisas minister, et nakkuse leviku riski vähendamiseks võetakse kasutusele ka täiendavaid meetmed. „Näiteks peavad sportlased viibima võistlusisolatsioonis ja olema enne riiki saabumist testitud,“ ütles Lukas.

Valitsuse otsustab tähendab muu hulgas, et Eesti jalgpallikoondis saab oktoobris mängida Põhja-Makedoonia ja Armeeniaga Eestis. Enne valitsuse teisipäevast otsust oleks pidanud mõlemad mängud pidama Eestis väljas. Näiteks naiste jalgpallikoondis pidas varem oma mängu Venemaaga Lätis. Nüüdsest saab kodumänge planeerima hakata ka VTB Ühisliigas osalev Kalev/Cramo.