FOTOD JA VIDEO: EOK presidentide viimane debatt: Sõõrumaa võimalikest rahastamisskandaalidest: sellisel teemal ma teiega siin ei suhtle

 (72)
FOTOD JA VIDEO: EOK presidentide viimane debatt: Sõõrumaa võimalikest rahastamisskandaalidest: sellisel teemal ma teiega siin ei suhtle
Foto: RAUNO VOLMAR, Ekspress Meedia

Eesti Olümpiakomitee presidendikandidaadid pidasid täna Delfi ja Eesti Päevalehe toimetuses viimase otsustava debati, kus muu hulgas tuli jutuks ka Neinar Seli kriminaalkaasus ja kandidaatide võimalikud luukered.

Eesti Päevalehe arvamustoimetaja Priit Simson küsis Urmas Sõõrumaalt, kas ta on kindel, et tema nimi presidendi ametiajal mõne rahastamisskandaaliga seoses üles ei kerki. Simson tuletas meelde, et Sõõrumaa käis ju kaitsepolitseis ütlusi andmas Edgar Savisaare korruptsiooniskandaali kohta.

"Mis puudutab Neinar Seli kriminaalkaristust, siis see on minu jaoks täiesti pseudoteema, aga las see jääda nende niiditõmbajate südametunnistusele. Aga küsimusele vastates: teie tegelete siin praegu mingi vale asjaga. See ei ole see stuudio ja see koht. Sellisel teemal ma teiega siin ei suhtle."

Endine tipppurjetaja ja ärimees Tõnu Tõniste ütles oma lõppsõnas, et teda valides saab spordirahvas ausa ja apoliitilise presidendi, kellel pole kapis ühtegi luukeret. "Meil on võimalus teha ühiselt ajalugu. EOK-d hakkaks juhtima endine tippsportlane. Ma tunnen sporti A-st kuni viimaste tähtedeni välja. Tean sportlaste hingeelu ja valupunkte. Luban seista ausa ja läbipaistva spordi eest. Mul ei ole luukeresid, ma olen apoliitiline ja see lubab mul poliitikutega hästi läbi saada," ütles ta.

Jüri Ratas lubas, et pühendab valituks saades end täielikult EOK tööle. "Mind valides luban, et võtan seda ainukese põhitööna ja pühendan end esmaspäevast pühapäevani spordi headele ja kindlasti ka halbadele päevadele."

Seotud lood:

Sõõrumaa teatas, et koos temaga pääseks EOK juhtimise juurde ka Tõniste. "Kui te valite mind EOK juhiks, siis ma luban käivitada süsteemi, kus me ühendame oma jõu ja hääle. Meid saab olema palju, meie lapsed tegelevad rohkem liikumisega ja naudivad eluterveid aastaid. Kui te mind valite, saate suure tõenäosusega Tõnu kaasa!"

Loe blogist, millest Delfi otsestuudios veel räägiti!

EOK debatt Delfi stuudios
VIIMASED PÖÖRDUMISED VALIJATELE!Sõõrumaa: "Kui te valite mind EOK juhiks, siis ma luban käivitada süsteemi, kus me ühendame oma jõu ja hääle. Meid saab olema palju, meie lapsed tegelevad rohkem liikumisega ja naudivad eluterveid aastaid. Kui te mind valite, saate suure tõenäosusega Tõnu kaasa!"Tõniste: "Meil on võimalus teha ühiselt ajalugu. EOK-d hakkaks juhtima endine tippsportlane. Ma tunnen sporti A-st kuni viimaste tähtedeni välja. Tean sportlaste hingeelu ja valupunkte. Luban seista ausa ja läbipaistva spordi eest. Mul ei ole luukeresid, ma olen apoliitiline ja see lubab mul poliitikutega hästi läbi saada."Ratas: "Mind valides luban, et võtan seda ainukese põhitööna ja pühendan end esmaspäevast pühapäevani spordi headele ja kindlasti ka halbadele päevadele."
Priit Simson küsib, kas Sõõrumaa võib kindel olla, et temaga ühtegi rahastamisskandaali üles ei kerki, nagu juhtus Neinar Seliga. Näiteks Edgar Savisaare skandaali asjus ta KAPO-s ütlusi andmas käis. "Te praegu tegelete mingi vale asjaga. See ei ole see stuudio ja see koht. Sellisel teemal ma teiega siin ei suhtle."
Ratas rõhutas, et raha jagamine peaks toimuma olenemata poliitilistest sidemetest ja tutvustest. "Totaalne süsteemitus peab kaduma. See raha peab liikuma selgetel alustel."
Ratas lubas, et ei hakka toetama vaid meeskonnaalasid. "President, kes toetab ainult korvpalli- või saalihokikoondist, ei püsi ühe üle nädalagi ametis. See oleks absurd!"
Sõõrumaa sellest, mitu tundi päevas ta EOK tööd kavatseb teha: "Aastal 2007 töötas minuga seotud ettevõtmistes üle 20 000 inimese. Mul polnud üheski ettevõttes allkirjaõigust. Kõik toimis ilma, et ma oleks kellelegi pidanud näpuga näitama, mida tuleb teha. Küsige Ameerika presidendi käest, mitu tundi ta magab või mitu tundi ta päevas naise või lastega tegeleb! Ma ei oska sellele küsimusele vastatagi."
Sõõrumaa: "Olen 25 aastat juhtinud spordiorganisatsioone ühiskondlikel alustel. Olen ainult kulutanud sinna, mitte sentigi teeninud. Minule kui Urmas Sõõrumaale on antud 24 tundi. Ma ei hakka kellelegi aru andma, kuhu ma oma tunde kulutan. Need asjad saavad olema tehtud!"
Ratas: "Erasektor, turundus - seda liini tuleks arendada. See on koht, kus spordile on võimalik tuua rohkem lisaraha ja mitte alaliitude arvelt."Sõõrumaa soovitab esmajärjekorras korda teha Kalevi staadion ja siis alles Kääriku poole vaadata. Tõniste noogutab: "Täpselt!"
Jüri Ratas Kääriku baasi tööle panemisest: "Peab olema väga selge fiskaalpoliitiline kava taga, kuidas seda iga-aastaselt ära majandada. See peab olema kättesaadav noorsportlastele. Kui Kääriku teha korda, siis on see täna heas mõttes pintsak, kuhu saavad minna täna 80 % eri spordialade sportlased."
Tõniste plaan B-st: "Kui see ei õnnestu, siis ma võtan Erki Noole ja Urmas Sõõrumaa ideed ette."
Tõniste tulumaksu tagastuse kaotamisest: "Riik peab ette vaatama, kui ta tahab, et tal oleks 20-30 aasta pärast töötegijaid ja inimesed elavad kauem, peab ta selle raha kuskilt võtma."
Sõõrumaa: "Kaugel olen sellest mõttest, et MTÜ EOK peaks hakkama spordiministeeriumi rolli mängima. Las riik mängib oma kastis ja EOK oma kastis. Meil tegeleb selliste asjadega Kultuuriministeerium."Tõniste: "EOK teab valukohti ja teab, kuhu seda raha kõige rohkem vaja on." Ehk Tõniste on ühe katuse alla koondumise poolt. Ratas: "Ühe katuse alla minekut kindlasti õigeks ei pea. Alternatiivid peavad sälima. Peamine küsimus on siin selles, et meil oleks selged kriteeriumid. Kõnekeeles võiks EOK spordiministeerium olla, aga sisuliselt ta ei ole täidesaatva võimu osa. Spordivedur peaks ta tõesti olema."
Nüüd räägime otseselt rahast! Levandi: "Mis te arvate spordiministeeriumi loomisest, kes hakkaks ratsionaalselt raha jagama?"
Eesti kesmine brutopalk 1100 eurot. Jüri Ratas: "Julgen öelda, et suund sinna peaks olema, et 5. kategooria treeneri palk oleks sarnane. Aga see ei sõltu nelja aasta jooksul ainult EOK presidendist."Tõniste: "Selles suunas peaks kohe tegutsema hakkama."Sõõrumaa: "Igal juhul sinnapoole hakkame liikuma!"
Sõõrumaa: "Treeneri elukutset tuleb hakata rohkem väärtustama. Osad treenerid võiks kindlasti ümber nimetada treener-õpetajaks, sest õpetajaamet on ühiskonnas mõnevõrra kõrgemini väärtustatud."
Anna Levandi järgmine küsimus puudutas treenerite kvalifikatsiooni ja madalat palka.
LÄHEB KUUMAKS!Ratas: "Ma ei kujuta ette, kuidas on võimalik kooli ajal kell 10 last saada spordihalli. Muidugi oleks väga tore, kui sõidaks buss ette ja viiks sinna ja tagasi, aga ma arvan, et see ei ole reaalne."Sõõrumaa: "Aga siis nutame edasi, et raha ei ole."
Sõõrumaa täpsustab numbreid: "Kui laps läheb peale kooli tennist mängima, maksab väljak 30-40 eurot. Kui ta läheks sinna kooli ajal, saab tuled põlema panna ka 5 euro eest."
Jüri Ratas: "Kõigepealt me peame alustama rohujuure tasandil. Meil pole seadusandluses kirjas, kes peaks tegelema noortespordiga. Kõigepealt me peame selle panema kohalikele omavalitsustele kohustuseks koos rahalise baasiga. Teiseks peame tegelema treenerite professionaalsusega, sest sellest tuleb lapsevanemate usaldus. Kolmandaks on spordi üldine maine, läbi mille klubid muutuvad paremaks. Neljandaks - minu arvates peaks EOK tegelema iga päev noortespordiga ja seda rahaliselt toetama."
Tõniste ei vasta küsimusele, vaid hakkab lugema oma programmi põhipunkte. Mis puutub siia praegu doping? Ta nõustub siiski Levandiga, et spordisüsteem ei toeta praegu tipu poole pürgivaid noori ja sellega tuleb tegeleda.
Levandi: "Kehalise tunni ajal niigi tuuakse meile lapsed lisatrenni tegema. Sul ei ole mõtet sellega tegeleda!"
Sõõrumaa tõdeb siiski, et tennisetrenni ta lapsi alla 50 euroga kuus vastu võtta ei saa.
Sõõrumaa: "Minu suurem eesmärk on kolmekordistada üldse spordiga tegelevate inimeste arvu ja teha sport kättesaadavaks mitte ainult eliidile. Mina soovin ja hakkan kindlasti tegelema sellega, et lapsed saavad kooli ajal kehalise kasvatuse tunni arvelt tegeleda spordiga sellel ajal, kui treeningsaalid on tühjad. Sporditegemine saab olema odavam ja see ei toimu kellegi uneaja arvelt."
Levandi esimene küsimus puudutab noorte- ja lastesporti ja heidab EOK-le ette, et ametnikud tunnevad noorte vastu huvi alles siis, kui nad hakkavad käima juunioride tiitlivõistlustel.
Üllatuskülalisena on stuudios Anna Levandi!
Juhan: Kui kuulata "kolme tenori "plaati 10 -dat korda, siis tundub, et on ikka samad lood , mis esimesel kuulamisel.
Kurjad keeled räägivad, et Jüri Ratas sillutab EOK presidendirollis teed poliitikasse tagasi tulekuks. "Need on huvitavad fantaasiajutud ja nendel pole mingit alust."
Tõnu Tõniste arvates on poliitilisi mänge Eesti spordis hetkel liiga palju. Sama mõtet kordas ta eile TV3 "Seitsmeste Uudiste" debatis. "Tihti on poliitilisel rahal alaliidu lipik ja sportlase nimi küljes."
Sõõrumaa sellest, et Tenniseliit ja Võrkpalli Liit teda kandidaadina esialgu toetanud pole: "Inimeste hing ei ole tihtipeale nii suur kui nende teod. Selle kohta öeldakse tihti, et maakera on ümmargune. Lõpuks jõuame ikka samasse punkti tagasi."
"Alati ei tule oma toetust suurendada. Suurendamise kõrval tuleb ka oma toetajaid hoida. Ma tegelen mõlemaga," kommenteeris Jüri Ratas 51 toetushääle kogumist. Valituks saab 61 häält kogunud kandidaat.
Stuudio alustas!
Nii palju võime veel paljastada, et stuudiot külastab ühel hetkel ka üllatuskülaline, kellel on presidendikandidaatidele mõned küsimused.
Algus lükkus 5 minutit edasi. 12.05 lülitame mikrofonid sisse!
Saabus ka Jüri Ratas! Tõniste ja Sõõrumaa võtavad juba stuudio laua taga kohad sisse.
Urmas Sõõrumaa. Kell on 11.58. Ratast ei paista ikka veel.
Tõnu Tõniste grimmis.
Ratas saabub kuuldavasti kiiruga fraktsiooni koosolekult.
Urmas Sõõrumaa ja Tõnu Tõniste on meie toimetuses kohal! Jüri Ratas saabub viimasel hetkel. Kas hilinejaid üldse saali lubatakse?
Kõnepuldid ootavad debateerijaid
Külastasime äsja EOK kontorit, kus hetkel presidenditool nukralt tühjana istub. https://sport.delfi.ee/news/varia/spordipoliitika/piltuudis-vaata-millise-kabineti-parast-ratas-soorumaa-ja-toniste-voitlevad?id=74222223