FOTOD: EOK presidendikandidaatide debatt kiskus tuliseks. Sõõrumaa: ma näen Tõnut hea meelega oma meeskonnas. Ma ei kujuta ette, kuidas ma Jüri tööle saaks panna

 (93)
"Foorumi" saadet kommenteeris kergejõustikutreener Jaanus Kriisk

ETV saates "Foorum" peeti täna esimene Eesti Olümpiakomitee kolme presidendikandidaadi teledebatt. Stuudios olid Jüri Ratas, Urmas Sõõrumaa ja Tõnu Tõniste. Delfi otseblogis kommenteeris saadet ja avaldas oma mõtteid Eesti spordi kohta kergejõustikutreener Jaanus Kriisk.

Räägiti palju rahast, noortespordist, treenerite töötasudest, aga ka dopingust, kihlveopettustest ja kooli kehalise kasvatuse tundidest.

Kõige tulisemad avaldused tehti siis, kui kandidaadid hakkasid tutvustama oma tulevasi võimalikke asepresidente ja meeskonnaliikmeid. Kui Tõniste oli esimesena valmis asepresidendiks võtma Ratase kui "eduka pallimänguliidu presidendi", siis Sõõrumaa ütles konkreetselt välja, et ta "näeks hea meelega Tõnut oma meeskonnas, kuid ei kujutaks ette, kuidas ta Jüri tööle saaks panna."

Ratas vastas Sõõrumaale: "Hoolimata sellest, kuidas mu konkurentidel läheb, näen end nende mõlemaga koostööd tegemas. Meil on teineteise programmidest palju võtta ja seal peitub ka ühisosa. Ma ei näe kedagi enda vaenlasena. See ongi Eesti spordi suurim probleem, et me pole suutnud olla ühtne spordipere."

Ratase aadressil tegi väikse torke ka Tõniste, kui ta rääkis Kultuuriministeeriumi jagatud noorterahadest. "Kultuuriministeerium jagas kolm aastat seadust eirates noortetoetusi. Sellele ei reageerinud Eesti Olümpiakomitee, riigikogu asespiiker ega korvpalliliidu president. Kui mina saan presidendiks, siis sellist asja ei tehta. Reeglid on paigas ja kõik toimub läbipaistvalt," ütles Tõniste. Ratas tuletas Tõnistele seepeale meelde võimude lahususe printsiipi.

Seotud lood:

Lubadused

Tõnu Tõniste lubas valituks osutudes kahekordistada erasektorist sporti laekuvaid rahasid. Sõõrumaa põrutas seepeale: "Ma küsiks siinolijate käest, palju EOK-sse aastas laekub sponsorite raha ja kui see kahekordistada, palju seda siis on? (Tõniste vastas 400 000) Kas see on mingi number, millest ei saa üle ja ümber? See on naljanumber! Tuleb lihtsalt jalad kõhu alt välja võtta!"

Sõõrumaa üks lubadusi oli valmis ehitada kõiki olulisemaid Eesti spordiorganisatsioone koondav Eesti Spordi Maja. "See oleks väga vajalik koos tõhusalt töötava struktuuriga, et panna Eesti spordirahvas sisemiselt ühte sammu astuma. See ei ole mingi idee, vaid kui ma saan presidendiks, siis see maja tuleb. Selle maksumus oleks umbes 5-10 miljonit - selle rahaga saab ükskõik millise maja püsti panna," ütles ta.

Samuti lubas Sõõrumaa läbi klubilise tegevuse kolmekordistada Eestis spordiharrastusega tegelevate inimeste arvu aastaks 2030. Ärimehe ettepanek spordi ressursside suurendamiseks oli ka tubakaaktsiisi ja hasartmängumaksu tõstmine.

Ratas lubas luua ühe suure spordibaasi, kus noored saaksid koolivaheaegadel spordilaagrites käia. "Kääriku näol on meil see koht juba olemas," tõi ta välja ka koha, kuhu see rajada. Ühtlasi valutas Ratas südant lastevanemate pärast, kes enam lastega metsas jalutamas ega suusarajal sportimas ei käi.

Veel rääkis Ratas ülikoolide kehakultuuriosakondade rollist treenerite koolitamisel. "Tänane rahastusmudel on pannud liikuma väga palju treenereid kolmandast-neljandast kategooriast viiendasse. Fundamentaalne küsimus on, kuidas me saame Eesti riigis üldse treeneriks. Läbi bakalaureuse või magistriõppe ei saa ta treeneripabereid. EOK peaks näitama koos ülikoolidega initsiatiivi, et kui ta lõpetab bakalaureuse, saab ta kolmanda kategooria treeneriks, kui magistri, siis viienda kategooria," arvas Ratas.

EOK debatt "Foorumis"
Jaanus Kriisk: Suures kuulamise ja kirjutamise tuhinas läks meelest ka väike hinnang anda esinejatele. Kõik nad on saanud nii endale kui oma mõtetele omanike e täskogu liikmete hääli. See tähendab , et kõigil oli mõtteid mida peeti oluliseks. Täna on küsimus kui reaalne on see, et see konkreetne isik innustab seda suurt spordirahvast ja paneb nad enam vähem ühte jalga astuma. Jüri Ratasele on see koht liiga vara, ta on kõigest 37 aastane ning olnud spordi juures tõsiselt ainult kolm aastat ja seda alaliidu juhina, korvpalliliidus. Peaks veel olema ja natuke rohkem süviti minema ja veel seda alaliidu juhi "soola" sööma. Aus mäng peab olema ka tegudes paista! Kas Urmas Sõõrumaa või Tõnu Tõniste? Isiklikult loodan, et panevad seljad kokku ja hakkavad koos asja ajama, sest ka tänases saates oli näha, et mõlemad on tugevad kuid tugevad natuke erinevas valdkonnas ja rõhuasetusega. Koos moodustaksid hea tandemi!! Ilusat jätkuvat olümpiaaastat kõigile!
https://twitter.com/Natter911/status/712740793367269377
https://twitter.com/RobertRooba/status/712737471918903296
Jaanus Kriisk: Eks see poolfinaal kesta kuni 15. aprillini. Loodame, et täiskogu teeb õige valiku ja hoiab unistused ning reaalsed võimalused otsutamisel lahus. Head õhtut kõigile!
https://twitter.com/lassliis/status/712740668100231168
https://twitter.com/spordimees/status/712739501492281345
https://twitter.com/Suema28671784/status/712740103614046209
Sõõrumaa lubas presidendiks saades valmis ehitada Eesti Spordi Maja: "See oleks väga vajalik koos tõhusalt töötava struktuuriga, et panna Eesti spordirahvas sisemiselt ühte sammu tegema. See ei ole mingi idee, vaid kui ma saan presidendiks, siis see maja tuleb. Selle maksumus oleks umbes 5-10 miljonit - selle rahaga saab ükskõik millise maja püsti panna."
Ratas: "Minu meeskond on 121 EOK liiget. Tänan kõiki, kellega olen kohtunud. Tänan ka Erki Noolt, Hannes Võrnot ja Jüri Tamme selle eest, mis nad sellesse debatti andsid. Hoolimata sellest, kuidas mu konkurentidel läheb, näen end nende mõlema inimesega koostööd tegemas. Meil on teineteise programmidest palju võtta ja seal peitub ka ühisosa. Ma ei näe kedagi enda vaenlasena. See ongi Eesti spordi suurim probleem, et me pole suutnud olla ühtne spordipere."
Jaanus Kriisk: Kas palgaline või mitte on EOK president sellest ei räägitud aga see on oluline summa sest hetkel läheb see summa, nelja aasta peale kokku 250 000 + eurot, EOK järelkasvutiimile „ Märka järgnevat põlvkonda“. Nii, et kes tahab palka selle töö eest siis peab kuskil selle võtma. Kas siis likvideerima eduka projekti meie järelkasvule, tooma väljaspoolt raha lisaks või jätma keda teist ilma? Olen olnud lähedalt EOK struktuuri juures tegev viimased neli aastat, kuid pole märganud, et seal kahele juhile ehk peasekretärile ja presidendile 170+ tundi tööd oleks kuus! Aga otsustavad loomulikult omanikud e täiskogu liikmed, nende raha!
Tõniste: "Kui täitevkomitee peaks olema erinevate valdkondade esindajate kogu, siis Jüri Ratas sobiks pallimänguliidu presidendina asepresidendiks sinna väga hästi."Sõõrumaa: "Ma näen Tõnut hea meelega oma meeskonnas. Ma ei kujuta ette, kuidas ma Jüri tööle saaks panna."
Madis Kallas: "Rohkem lubadusi ootaks. Kui juba kahekordsest sponsorraha suurendamisest on räägitud, siis midagi veel, millega saaks hiljem õlale koputada ja meelde tuletada."
https://twitter.com/spordimees/status/712737955098587137
Ratas: "Tänane rahastusmudel on pannud liikuma väga palju treenereid kolmandast-neljandast kategooriast viiendani. Fundamentaalne küsimus on, kuidas me saame Eesti riigis üldse treeneriks. Läbi bakalaureuse või magistriõppe ei saa ta treeneripabereid. EOK peaks näitama koos ülikoolidega initsiatiivi, et kui ta lõpetab bakalaureuse, saab ta kolmanda kategooria treeneriks, kui magistri, siis viienda kategooria."
https://twitter.com/Noorpoliitik/status/712736984842768385
Gunnar Leheste: Rahastamisest hüpatakse koolitundidesse, koolitundidest saapaviskamisse ja Kelly Sildarusse. Kuulge mehed, arutage üks teema läbi ja minge siis järgmise juurde!
Sõõrumaa: "Kui tekib kuskil mõni Kelly Sildaru või maakohas sünnib hea kiiruisutaja, tuleb teda toetada. Kui mõni saapaviskaja hakkab medaleid tooma, olen valmis ka saapaviskamist toetama."
Jaanus Kriisk: Jüri Ratas meeldib rääkida ausast mängust ootaks täna avalikku vabandust teiste spordialade ees, kui ta eelmine aasta EM finaalile Riias Hasratmängumaksu nõukogust suure osa korvpallile ära võttis ning teised juba eelarvesse planeeritud rahast ilma jättis. Sõnad ja teod lähevad lahku!
Sõõrumaa: "Ma küsiks siinolijate käest, palju EOK-sse aastas laekub sponsorite raha ja kui see kahekordistada, palju seda siis on? Kas see on mingi number, millest ei saa üle ja ümber? See on naljanumber! Tuleb lihtsalt jalad kõhu alt välja võtta!"
Tõniste: "Kultuuriministeerium jagas kolm aastat seadust eirates noortetoetusi. Sellele ei reageerinud Eesti Olümpiakomitee, riigikogu asespiiker ega korvpalliliidu president. Kui mina saan presidendiks, siis sellist asja ei tehta. Reeglid on paigas ja kõik toimub läbipaistvalt." Ratas tuletas Tõnistele seepeale meelde võimude lahususe printsiipi.
Jaanus Kriisk: Noortespordi raha. 2005 a. oli see 1,98 miljonit eurot aga 2016 a. on see vähenenud 1,71 miljoni euroni. Keegi ei pannud seda eriti tähele sest toimus ümberjagamine uute reeglite alusel ja vaadati kes kui palju juurde sai või ilma jäi. Aga see, et me oleme kokkuvõttes vaesemaks jäänud ei huvitanud kedagi eriti
Sõõrumaa: "Tubakaaktsiisi võiks tõsta ühe protsendi võrra. See tooks juurde 5-6 miljonit. Hasartmaksurahast võiks teist nii palju tulla Eesti sporti."
Jüri Ratas jõuab rahastuspõhimõtetest rääkides spordistriimideni, milles ta näeb ühte rahastusvõimalust.
Tõniste: "Mina julgen lubada, et erasektoris kahekordistub nelja aastaga see tulupool."
Sõõrumaa käest küsitakse, kui palju tema programm maksma läheb: "Hea meeskonna täiendamiseks on umbes 200 000 aastas juurde vaja, ülejäänud tehakse ise."
Ratas: "Ega meil väga palju enam pole kohti, kuhu spordilaagrisse viia. Nii palju kui on minu võimuses, tahan ma luua ühe korraliku baasi. Kääriku näol on meil see koht olemas."
Ratas: "Olen hakanud päris palju mõtlema, käies üsna aeglases tempos suurajal suusatamas, sest ma pean seal viie kuue-aastase lapsega hakkama saama. Ma mäletan oma lapsepõlvest, et käisin oma vanematega suusatamas. Lapse kaasa võtmist ja matkamist looduses näeme me üha vähem ja see on probleem."
https://twitter.com/KallePalling/status/712732029629161472
https://twitter.com/ErkiMnd/status/712732348190748673
Jaanus Kriisk: Kogu spordisüsteemi alus on treener. Aeg oleks tema juurde jõuda.Tema teadmised, oskused ja motivatsioon on sportlase edu võti. Ja seda alates esimesest treeningust kuni tippu välja. See võib võtta 15-20 aastat. Ja klassikalises mõttes jõuab absoluutsesse tippu iga 10 000 alustava lapse kohta üks. Aga ka kõik need teised tahavad sporti nautida ja ennast proovile panna kvaliteetses keskonnas. Aga kui meil pole kvaliteetset treenerit jäävad alles ainult pereprojektid, kus me hetkel oleme päris tugevad! Kas see juba ei ole ohumärk? Nii, et on aeg väga tõsiselt pöörata nägu treenerite poole, niikaua kuniks meil veel mingitelgi aladel on oskusteave alles kuidas absoluutsesse tippu sportlast viia!
Port on endiselt skeptiline, kuidas see raha spordini jõuab.
Madis Kallas: "Tahaksin kuulda rohkem seda, mis on need väga konkreetsed sammud ja mõnede nimede avangud meeskonna osas. Kindlasti paljusid see huvitab."
Sõõrumaa: "Raha on alati vähe. Raha on 100 % riigieelarves. Meil ei hakka kunagi nii palju raha olema kui norralastel või sakslastel. Tuleb tõestada raha jagajatele ära, et spordi ja liikumise heaks antud raha läheb õigesse kohta."
Saatejuht: "Peate lõpetama küll, aga ma tahan teistele ka täna sõna anda. Jüri, natuke lühemalt palun!"
Loodetavasti oli see vaid keelevääratus. Edasi räägib Ratas juba treeneritest.
Ratas: "EOK põhieesmärk on see, et panna võimalikult palju inimesi Eestis liikumise. See paneb püramiidile aluse ja läbi selle saame tippu. Number üks eesmärk on see, kuidas tasustada kohtunike tegevus." (kohtunike!?)
Tõniste: "Ligi 250 sportlasele makstakse täna stipendiume, aga tuleks maksta palka, nagu oleks korrektne."
Jaanus Kriisk: Inimesi on Eesti spordi juhtimise juures natuke rohkem kui seitse. Seitse on EOK-s aga on veel ka Kultuuriministeeriumi spordiosakond ja ka suurima töötajate arvuga Eesti Spordikoolituse ja Teabe SA üheteist töötajaga. Ehk Eesti spordi üldjuhtimine on jagunenud kolme struktuuri vahel. Nii, et enne mõtleks kui hakkaks töötajaid juurde võtma, lihtsam oleks ülesandeid ja kohustusi jagada!
Sõõrumaa: "Mina kavatsen EOK-d juhtida nii nagu tehakse seda läänemaailmas, nii nagu on õpikutes kirjas ja nagu ütleb minu mitmekümneaastane kogemus."
https://twitter.com/joonaskulli/status/712729123991470081
Tõniste: "Tuleb rahastus üle vaadata, liikumisharrastust ja terveid eluviise propageerida, kaardistada ära, kust saab ressursse sporti juurde tuua." (väga laiali valgub endise purjetaja jutt)
Jaanus Kriisk: Sissejuhatus läheb pikakas kuidagi.
https://twitter.com/robertkorvits/status/712729009075912705
Ratas: "Riigikogu juhatuse valimised on homme. Kas mind valitakse sinna või mitte, sõltub Riigikogu täiskogu saalist. Vanarahvas ütleb, et kunagi ei saa ajada seda kaevu enne kinni, kust sa vett võtad, kuni sul on uus joogikaev olemas. Ma ei ole täna Eesti Olümpiakomitee president. Ma olen kõigest kandidaat." (Urmas Sõõrumaa vaid muigab selle peale)
Jüri Ratas: "Tana ei ole ükski kandidaat selle konkursi favoriit."
Urmas Sõõrumaa plaan on EOK nimetada Eesti Olümpiakomitee ja Spordi Keskliiduks (EOKSK). "Norra läks sellise nimetuse peale nagu Norra Olümpiakomitee ja Spordi Konföderatsioon. Mina pakun ette Eesti Olümpiakomitee ja Spordi Keskliit - et iga spordiharrastaja saaks aru, milline on nende katuseorganisatsioon ning EOK juhid mõistaksid, et kogu sport on nende juhtida ja koordineerida."
Jüri Ratas rõhutas oma avakõnes treenerite aspekti ja sotsiaalseid garantiisid. "Aga sellest jõuame veel kindlasti rääkida," lisas ta.
Urmas Sõõrumaa: "Aastast 2003 ei ole praktiliselt suurenenud läbi klubilise liikumise spordiharrastajate arv. Minu eesmärk on see arv aastaks 2030 kolmekordistada."
Jaanus Kriisk: No toodi sisse kohe dopinguteema. Kui varem oli Eesti Antidopingu teavitus ja koolitus suhteliselt kaootiline tegevus meie sportlaste ning treenerite hulgas, siis uue juhatuse liikme Elina Kivinukki tulekuga 2014 a. asja igapäevaselt vedama on asi muutunud kordades paremaks ning ka kvaliteetsemaks. Ka uus kodulehekülg võimaldab saada väga kvaliteetset infot. Sest peamine on ikka teavitus ja harimistöö dopingu kahjulikkusest tervisele, mitte karistus tegevus. Nii, et tubli algus. Edasi võiks viia meie A, B ja C kategooria sportlastele kohustuslikuks Eesti Antidopingu personaalsed konsultatsioonid antud teemal sest keelatud ainete nimekiri täieneb pidevalt ning tavasportlasel ja treeneril on ikka päris raske kõiges selles orienteeruda. Kes ei usu siis võimalus tutvuda: https://www.antidoping.ee/wp-content/uploads/2015/10/wada-2016-prohibited-list-et.pdf
Tänases saates räägitakse kindlasti palju rahast, treenerite palkadest ja dopingust. Ja veelkord rahast.
Madis Kallase sõnul räägitakse Eesti spordis endiselt nendest probleemidest mis neli aastat tagasi, kui tema EOK presidendiks pürgis.
Saade algas. Püüame lugejateni tuua kandidaatide olulisemad avaldused ning kommentaatorite põnevamad mõtted.
Jaanus Kriisk: Kasutades olümpiavõitja Jaan Taltsi treminoloogiat on eeljooksud läbi ja poolfinaal alanud. Loodame, et kandidaadid on Eesti spordi probleemid eelvoorus kaardistanud ja nüüd juba tuleb konkreetne jutt kuidas ühe või teise lahendus välja näeb ning kust üks või teine rahastusallika leiab. Ehk vastused küsimusele- kuidas?
Otseblogiga alustame kell 21.30.