Austraalia ja Kanada loobusid Tokyo olümpiast


Olümpiamängud ja koroona
Olümpiamängud võidakse koroonaviiruse tõttu edasi lükata.Foto: Askar Karimullin / Alamy Stock Photo, Alamy Stock Photo/Vida Press

Koroonaviirusega seotud ohtude tõttu ei saada Kanada ja Austraalia oma sportlasi suvel Tokyos toimuvatele olümpiamängudele, teatasid mõlema riigi olümpiakomiteed eile oma avaldustes.

Mõlemad rahvuslikud olümpiakomiteed nõuavad ka mängude edasilükkamist 2021. aastani, teatas CNN.

"Ehkki tunnistame edasilükkamisega kaasnevaid keerukusi, pole miski olulisem kui meie sportlaste ja maailma üldsuse tervis ja ohutus," ütlesid Kanada olümpiakomitee ja Kanada paraolümpiakomitee ühisavalduses.

Austraalia olümpiakomitee juhatus kohtus pühapäeva hommikul telekonverentsi teel ja nõustus ühehäälselt, et riigi olümpiakoondist ei saa kogu maailmas muutuvate olude tõttu kokku panna, teatas komitee oma avalduses.

Komitee ütles ka, et "meie sportlased peavad nüüd tähtsustama omaenda ja ümbritsevate tervislikku seisundit ning naasma perede juurde".

"On selge, et mänge ei saa juulis korraldada," ütles Austraalia Tokyo olümpiatiimi juht Ian Chesterman. "Meie sportlased on treenides ja valmistudes positiivselt meelestatud, kuid stress ja ebakindlus on neile olnud äärmiselt suur väljakutse," lisas ta.

Komiteede otsused tehti mõni tund pärast seda, kui Rahvusvahelise Olümpiakomitee juhatus teatas, et kaalub suveolümpiamängude edasilükkamist, kuid mitte tühistamist.

Seotud lood:

ROKi juhatuse teatel on neil mitmeid võimalusi, sealhulgas kavade muutmine, mis lubaks 2020. aasta Tokyo mängudel alata graafiku järgi 24. juulil, või mängude alguskuupäeva muutmine.

Rahvusvaheline Olümpiakomitee välistas mängude tühistamise, öeldes ROK-i presidendi Thomas Bachi sportlastele saadetud kirja kohaselt, et "see hävitab 11 000 sportlase olümpiaunistuse".

Jaapani peaminister Shinzo Abe ütles, et võib-olla tuleb võtta vastu otsus Tokyo olümpia ja paraolümpia edasilükkamisest, kui mänge ei saa korraldada terviklikult.

Abe tegi märkuse parlamendi istungjärgul esmaspäeval pärast seda, kui ROK teatas pühapäeval, et otsustas reageerida koroonaviiruse pandeemiale Tokyo 2020. aasta mängude stsenaariumide kavandamisel.

ROKile on avaldatud üha suuremat survet suvemängude edasilükkamiseks, kuna inimesed kogu maailmas on haigestunud ja paljud ka surnud Covid-19 leviku tõttu. Ühtlasi on üle maailma paljudes riikides spordisaalid ja muud treeninguruumid suletud ja tähtsamad kvalifikatsioonivõistlused ära jäetud.

Ka USA ujumisliidu ja kergejõustikuliidu juhid on nõudnud olümpia edasilükkamist 2021. aastasse.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!