FOTOD: VÕIMAS! Tatjana Jaanson sõudis esimese naisena Tallinnast Helsingisse

 (64)

Sügisel 50-aastaseks saav Tatjana Jaanson tegi öösel vastu pühapäeva teoks suure unistuse, läbides sõudes 82-kilomeetrise teekonna Tallinnast Helsingisse.

Tatjana Jaanson startis heategevusprojekti "Minu Ewerest" raames kell 23.00 Pirita jahisadamas ning jõudis Helsingisse kell 8.50. Teadaolevalt pole sõudepaadiga üle Soome lahe sõitnud ükski naine ja Pärnu sõudetreener tahab olla esimene.

"See võib tunduda hullumeelne mõte ja eesseisev koormus on juba liialdus, kuid olen hasartne inimene ja elu tuleb teha põnevamaks," rääkis kogu elu sõudmisega tegelenud Jaanson enne starti. Vapper naine soovib ulja ettevõtmisega teha sõudmisele kui toredale sportlikule ajaveetmisele ja enese heas vormis hoidmisele reklaami. Eeskätt tahab ta aga koguda toetajaid Pärnu Sõudeklubi noortele sõudjatele uute paatide soetamiseks.

"Meie noorsportlaste inventar ei kannata kriitikat," tõdes Jaanson. "Kahjuks on laste paadid kõige raskemad ja kehvemad. Mõne paadi oleme mitu korda maha kandnud, aga ikka tuleb neid kasutada."

Heas kehalises vormis

Kui Jaanson eelmise aasta 31. augustil Pärnu jõel 80 kilomeetrit sõudis, sai ta suure portsu enesekindlust.

"Keha näitas - kõik on võimalik," sõnas Jaanson. "Vaimselt oli kõige raskem distantsiosa 60ndast kuni 80nda kilomeetrini. Mõtlesin, et tulen pärast kolmandat 20-kilomeetrist ringi paadiga kaldale, aga tiksusin vaikselt edasi. Koormustest näitas, et mu kehalise töövõime näitajad on vanust arvestades head."

Seotud lood:

Jaanson võttis katsumuse ette spetsiaalse mere sõudepaadiga Liteboat, mille aitas talle Prantsusmaalt tuua Tallinna sõudeklubi peatreener Aleksei Lipintsov, kes on tema endine õpilane.

"Pärnu jõel sõudsin 80 kilomeetrit kaheksa ja poole tunniga, selle sees olid ka lühikesed söögi- ja puhkepausid," rääkis Jaanson. "Kiirus oli umbes üheksa kilomeetrit tunnis. Oletada võib, et liigun mere sõudepaadiga tunni ajaga ehk paar kilomeetrit vähem. Kui palju kokkuvõttes sõidule aega kulub, see oleneb ka tuule tugevusest ja suunast."

Tatjana Jaansoni "Minu Everesti" projekti veab tütar Anita, kes nooruses ka ise aktiivselt sõudis. Tallinna vabatahtlik merepäästeühing SAR ja Nord Sail kindlustavad vaprale naisele ohutu kulgemise ja navigatsiooni merel. Sõiduohutust tuleb tagama ka pinnaltpäästja-parameedik Deniss Pervurin, kes samuti koolipoisina Jaansoni juures harjutas. Ulvi Veidenilt saadud massaaž on aidanud Jaansonil treeningukoormust paremini taluda. Moraalset on pakkunud ka Marianne Nõmmik, Aivar Haller, Chad Palmer ja Jaan Tults. Jaansonit aitavad seiklusrikkal teekonnal ka YIT ja Squeezy.

Tatjana Jaansoni "Minu Everest" - paadiga Tallinnast Helsingisse
Tatjana läbis kogu distantsi 82 kilomeetrit ajaga 9 tundi ja 35 minutit.
Tatjana saabus viimaks Helsingisse! Palju õnne! Katsumus edukalt sooritatud!!!
Viimased 500 meetrit!!!
Distantsi lõpuni on jäänud vaid mõned kilomeetrid. Sihtmärk juba paistab.
Sõita on jäänud veel 7 kilomeetrit ja paistab, et Tatjana sooritus mahub ilusti 10-ne tunni raamidesse.
Tatjanal on jäänud läbida veel umbes 13 kilomeetrit. Ilm on olnud igati soosiv. Meri on peegelsile.
Lünkliku internetiühenduse tõttu merel ei olnud meil vahepeal võimalik postitusi teha, kuid nüüd oleme taas laivis. Vahepeal möödusime 60 kilomeetri piirist ja Tatjana tundis esimesi tõsisemaid väsimusnähtusi, kuid peale väikest puhkepausi ja kosutavat suupistet on Tatjana jälle teel ja liigub kiirusega 4,7 sõlme ehk umbes 8,5 km/h. Hetkel on läbitud juba 37 miili ehk 67 kilomeetrit.
40 kilomeetrit on läbitud, seega pool maad on nüüdseks seljataga. Merel on täielik tuulevaikus ning meri on peegelsile. Tatjana tunneb end hästi, kuid peale viietunnist tööd annab väsimus ka tunda ja käed on sõudmisest veidi hellad. Peale viieminutilist puhkust poolel maal jätkab Tatjana teekonda Helsingi poole.
Oleme jõudnud Soome lahe ida-läänesuunalisele laevateele, kus käib üsna tihe laevaliiklus. Pidime ühe suurema laeva tõttu tegema ka esimese peatuse, et viimane meie eest läbi lasta.
Nüüdseks on läbitud umbes neljandik distantsist, mis on 12 miili ehk 21 kilomeetrit. Retk on kestnud veidi alla kolme tunni. Tatjanalt enesetunde kohta küsides vastas ta järgmevalt: "Tunnen end fantastiliselt. Kuu ja Tallinna Teletorn paistavad ja ilm on mõnus."
Tatjanat saadab tema retkel Tallinna Vabatahtlike Merepäästjate kaater, millel on 3-liikmeline meeskond, kuhu kuuluvad pinnaltpäästja-parameedik Deniss Pervunin, René Allik ja Annika Malva. Samuti Nord Sail jaht Queen Ann, mille meeskonnas on kapten Lauri Kurvits, madrus Liina Kurvits ja Tatjana saatjaskond, kuhu kuuluvad Anita Jaanson ja Chad Palmer.
Sõit on alanud ning Tatjana sõuab reipalt Helsingi poole. Ilm on ilus ja soosib igati alustatud ettevõtmist. Tatjana kiirus on praegu umbes 5,2 sõlme ehk ümmarguselt umbes 9,5-10 km/h.
Teeleminek!
Paarikümne minuti pärast kell 23:00 alustab Tatjana oma meeskonnaga retke Tallinnast Helsingisse. Ettevalmistused käivad täies hoos ja Tatjana tunneb end hästi ja on ettevõtmiseks valmis. Hoiame teid oma ettevõtmisega jooksvalt kursis.