Eesti neljapaat tõusis võimsa lõpuga MM-il medalile!

 (93)
Sõidu video! Raja ei suutnud hümni ajal seista: see polnud protest
Eesti neljapaat tõusis võimsa lõpuga MM-il medalile!
Neljapaatide kolm kangemat: Leedu, Suurbritannia ja Eesti.Foto: worldrowing.com

Sõudmise maailmameistrivõistlustel USA-s Floridas oli täna finaalide päev. Meeste paarisaerulise neljapaadi finaalis saavutas Eesti koosseisus Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Kaur Kuslap pronksise autasu.

Eesti tegi tugeva tõusu viimasel 600-700 meetril, kui viiendalt positsioonilt võideldi välja poodiumikoht. Püüdmatuks jäid Leedu ja Suurbritannia. Pikka aega finaali juhtinud Hollandist möödus Eesti viimasel sajal meetril.

Finaal algas paarikümneminutilise ootusega, kuna Suurbritannia vahetas meeskonnaliiget. Sellised vahetused on väga harvad, eriti viimase minuti vahetused. Nimelt tõmbas eessõudja Peter Lambert soojendusel starti harjutades selja ära ja teda asendas kahepaadi mees Graeme Thomas.

Tõnu Endrekson teenis Sarasotas juba 11 tiitlivõistluste medali, neljapaadi neljas MM-i pronksivõidus on ta olnud alati osaline. Tõeline raudmees!

Finaali kohad ja ajad:

1. Leedu 5.43,10
2. Suurbritannia 5.45,03
3. Eesti 5.45,32
4. Holland 5.45,82
5. Poola 5.48,25
6. Norra 5.48,28

"Absoluutselt kindlasti oskame järjekordset MM-pronksi hinnata," kinnitas Raja, et on väga rahul. "Hooaeg oli selline, et mõtlesime, et ka finaalikoht võib jääda kättesaamatuks. Septembrikuine MM sobis meile kui rusikas silmaauku. Need, kes olid hooaja alguses väga teravad, hakkasid juba kustuma. Meil vastupidi. Oleme leidnud hea mudeli, kuidas tiitlivõistlusteks valmistuda ja millal pikemaid lõike sõita. Super hea meel on mul Kauri pärast, kes võitis esimese medali! Ta suutis koosseisu sobituda oivaliselt."

Seotud lood:

Raja sõnul oligi plaan just distantsi teisel poolel "sõita nii et maa must". Holland maksis liiga kiirele algusele lõivu ja Eesti suutis poolel distantsil mõõdetud 2,43 sekundilise kaotuse tagasi sõita. Autasustamisel hakkas Rajal üsna halb ja ta oli sunnitud Leedu hümni ajal kükitama. "Ütlen kohe ära, et see polnud mingi protest," ennetas Raja kõikvõimalikke spekulatsioone. "Seda paar korda aastas ikka juhtub. Võistluse järel püsti seistes ei jõua veri hästi pähe, silme eest kipub mustaks minema ja kõrvades kumiseb."

Vaata finaalsõitu SIIT.

Eelinfo:

Finaali pääses Eesti paremuselt viienda ajaga. Meie kvarteti ette mahtusid Suurbritannia, Leedu, Holland ja Poola. Kuuendana pääses A-finaali Norra. Ajavahed poolfinaalides olid aga väikesed, kuuendat lahutas esimesest alla kolme sekundi.

See lubab äärmiselt tihedat finaali ja mõned kümnendikud või isegi sajandikud võivad otsustada medalite saatuse. Leedu ja Suurbritannia tunduvad olema peapretendendid kullale, medalivõimalused on kõigil kuuel. Finaal sõidetakse algusega 19.08.

Eesti neljapaat on olümpia või MM-i finaalis sõudnud alates 2012. aastast. Kahel viimasel aastal 2015 MM-il ja 2016 OM-il saadi kaela pronksmedalid. Loodame kõik, et mehed suudavad end poodiumile murda kolmas aasta järjest. Pöidlad pihku!

Sõudmise MM-i neljapaadi finaal
https://twitter.com/WorldRowing/status/914166942772207616
Eesti taaskord pronksil! Super töö!
Eesti tõuseb pronksile!
Holland kustub ja Leedu on tõusnud liidriks.
Äkki saame veel Hollandi kätte!?
1500m: Eesti on tõusnud neljandaks, vahe liidriga 2,09 sekundit.
Leedu on hakanud kõvasti tõusma.
Eesti jääb liidrist maha 2,4 sekundiga.
Eesti nelikul on läinud raskeks. Poolel distantsil on Eesti viies.
Eesti on liidrist maas 1,65 sekundit.
500m läbitud: Eesti kolmas Hollandi ja Suurbritannia järel.
Holland teiselt rajalt sai paadi kõige nobedamalt liikuma, Eesti on kolmandal positsioonil.
Start läks!
Käib paatkondade tutvustamine.
Paarkümmend minutit viivitust võib osutuda väga määravaks faktoriks. Eesti paatkond on kogenud ja ehk tullakse ootamatu olukorraga hästi toime. Õige pea saame teada.
Nüüd tundub, et paadid on valmis. Õige pea antakse start.
Veel vähe kannatust. Tsiteerides klassikuid: "Rahu, ainut rahu," ütles Karlson ja läks närvi.
Uus stardiaeg on 19.27. See võib nüüd mõne neliku korralikult läbi küpsetada. Suurbritannia nelikus tehti viimasel hetkel muudatus, see põhjustaski stardi edasilükkamise.
https://twitter.com/WorldRowing/status/914161103084691456
Võimalik, et mõnel paadil on tekkinud tehniline rike ja seetõttu lükati starti pisut edasi. Aga see on puhas oletus.
Endiselt vaid üks paat stardisilla juures. No küll mängivad närvidega...
Stardiga on tekkinud väike viivitus. Samal ajal näidatakse, kuidas Austraalia kullanaised pärast autasustamist õlut rüüpavad. Mis sa teed kui janutab!
Eesti neljapaat on viiendal veel.
https://twitter.com/WorldRowing/status/914158416339390465
Ja loetud minutite pärast algab suur finaal meie jaoks! Eesti meeste paarisaeruline neljapaat on MM-idel tulnud läbi ajaloo kolmel korral medalile. Kolm pronksi aastatel 2005, 2006 ja 2015.
Naiste paarisaerulise neljapaadi kulla sai Holland, Poola ja Suurbritannia ees.
https://twitter.com/RowingAust/status/914154392311488514
https://twitter.com/WorldRowing/status/914150790754955264
Meeste neljapaatide finaalide vahel sõidetakse mõlemad naiste neljapaatide finaalid. Meie nelik Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Allar Raja ja Kaur Kuslap on stardis kell 19.08.
Tere spordisõbrad! Sõudmise MM-il USA-s Sarasotas finaalid juba käivad. Meeste roolijata neljapaadi (mitte paarisaeruline) kulla võitis hetk tagasi Austraalia, edestades Itaaliat ja Suurbritanniat. Õige neljapaat alles tuleb :)