Purjetamise Match race’i Euroopa tipud Tallinnas


Mati Sepp Match Race Germany'il 2017
Mati Sepp Match Race Germany'il 2017Foto: Nico Martinez

Üsna pea toimuvad Eestis purjetamise Match race Euroopa meistrivõistlused - need peetakse 8.–12. augustini Haven Kakumäel. Miks tasuks pealtvaatajatel kohale tulla?

Match race on oma olemuselt väga lihtsasti jälgitav võistlus, kus kaks paati võistlevad teineteise vastu. Kuna Haven Kakumäel saab purjetamisvõistlust jälgida väga lähedalt, suisa 50 meetri kauguselt, teeb see unikaalne võimalus stardid ka publiku jaoks väga põnevaks.
EM-il saab starti 16 neljaliikmelist paatkonda, kes kõik sõidavad võrdsete paatidega. Seekord minnakse veele kiiljaht Bluesail 24-ga, mis on lihtne ja sportlik purjekas.

Paat paadi vastu
Turniiri süsteem on nn Round-Robin, kus kõik sõidavad kõigiga läbi ja tekkinud paremusjärjestuse alusel pannakse paika veerandfinaalide paarid. Veerandfinaalides sõidetakse kahe võiduni, poolfinaalides ja finaalis on võitja see, kes suudab vastase alistada kolm korda.
Vaatama tasub kindlasti tulla, sest esiteks on võistlus tehtud tavapublikule hästi atraktiivseks ning eelteadmisi võistlejate või reeglite kohta olema ei pea – staadionil on kommentaatorid, kes jagavad pidevalt kahes keeles (eesti ja inglise) infot, mis täpsemalt toimub.

Stardis ka eestlased
Tegu on esmakordse nii kõrgel tasemel võistlusega Eestis ja EM Kakumäel tõotab tulla tuline, sest Kopli lahel näeb sõitmas Euroopa tipptegijaid, nende hulgas kaks Eesti paati. Meie esinumber on Mati Sepp koos oma tiimiliikmetega, kelleks on Janno Hool, Karl Kolk ja Ago Rebane.
Match race’iga tutvus Mati 11 aastat tagasi Soomes ja tõi koos kaaslasega ala ka Eestisse. Tema sõnul võistleb sel alal kogu maailma profipurjetamise paremik, sõitudel on kõrge tase ning selle kaudu saab palju kontakte ja sidemeid. „Match race on keerukas ja ning selle õppimine võttis üksjagu aega. Võrreldes tavapurjetamisega on seal tohutult palju rohkem manöövreid ja meeskonnatöö osatähtsus on väga suur,” tutvustab Mati Sepp.

Mis eesmärgiga Mati Sepp oma tiimiga veele läheb, loe edasi ajakirjast Sport.