Mikk Köösel saab presidendilt Valgetähe medali purjespordi edendamise eest

 (1)
Valgetähe teenetemärk
Valgetähe teenetemärkFoto: Ilmar Saabas

President Toomas Hendrik Ilveselt said Eesti Vabariigi 98. sünnipäeva eel teenetemärgi ka neli spordiinimest. Vehklemistreener Tõnu-Peep Nurk Nurk ja suusaspordi edendaja Kaarel Zilmer pälvisid Valgetähe IV klassi medali, jalgpallikoondise ekskapten Raio Piiroja Valgetähe V klassi teenetemärgi ja purjespordi edendaja Mikk Köösel Valgetähe medali.

Mikk Köösel - purjespordi edendaja

Miku suurimaks teeneks Eesti ees on Eesti kui mereriigi arendamine ja tutvustamine. 2001. aastast saadik on ta hoolitsenud Eesti mereajaloos olulise ja veel aastatuhande vahetusel täielikus varjusurmas olnud folkboodi jahiklassi elluäratamise eest. Tänaseks on tänu Miku järjepidevale tööle folkbootide flotill ametlikult taastatud (http://folkboot.ee) ja aktiivses kasutuses olevaid purjekaid on 27. Suurt osa neist on nõustanud või otseselt aidanud remontida Mikk Köösel.

Folkbootide jahiklass on kasvanud Eesti avamerepurjetamises üheks elujõulisemaks. Miku juhtimisel ja osalusel on tihenenud Eesti ja Soome folkboodipurjetajate suhted – Põhjamaade suurimal puupurjekate regatil Viaporin Tuoppi oli 2015. aastal 40-st võistlevast folkboodist tervelt 10 eesti võistkondadega, võites pooled esikümnekohad ja esindades Eestit parimal moel. Igal aastal on Mikk ärgitanud folkboote osalema ka Soome meistrivõistlustel ning on ise saavutanud mitmel aastal puujahtide arvestuses auhinnalisi kohti. Miku kutsel ja pealekäimisel on ka Soome folkboodipurjetajad hakanud osalema Eesti regattidel. Soomlastega ühiselt on korraldatud koolitusi, et klassikaline puujaht võistlustel võimalikult kiiresti liikuma saada. Miku eestvedamisel on mitmel aastal Eesti folkbotistid osalenud ka Saksamaal Sessan Cupil ja valmistuvad osalema 2016. aasta suvel Soomes toimuvatel folkbootide maailmameistrivõistlustel Gold Cup.

President Ilves annab teenetemärgid üle iseseisvuspäeva eel, 23. veebruaril.