FOTOD: Eesti ja Soome avamerepurjetamise meistrid on jahid Olympic, My-Car, Elisa Passione ST ja Kadri


Garmin Baltic Offshore Week - Eesti ja Soome avamerepurjetamise meistrivõistlused
Garmin Baltic Offshore Week - Eesti ja Soome avamerepurjetamise meistrivõistlusedFoto Piret Salmistu

Eestlased tegid puhta töö Pirital Kalev Jahtklubis kolm päeva kestnud kõrgetasemelisel avamereregatil Garmin Baltic Offshore Week 2014, mis selgitas välja nii Eesti kui ka Soome avamerepurjetamise meistrid ORC klassi neljas grupis. Kaheteistkümnest medalikomplektist toodi koju kümme!

Purjetajad võtsid mõõtu pikal 6-8 tundi kestnud avameresõidul, kuuel lühirajasõidul vastutuule-allatuule rajal ning ühel kahetunnisel lühemal avameresõidul. Vahelduvalt ilusad ja ka karmid ilmaolud testisid nii purjetajaid kui ka materiaalosa ning kõige vastupidavamad said pärjatud nii Eesti kui Soome Meistrivõistluste medalite ja toetajate poolt välja pandud uhkete auhindadega.

Regati viimane võistluspäev algas kell 11 hommikul kahe lühirajasõiduga, mille järel teise võistluspäevajärgne liidripositsioon muutus vaid ühes grupis. ORC IV grupis tõusis tänase kahe sõiduvõiduga liidriks Kadri (Saaremaa Merispordi Selts) Andres Haaveli meeskonnaga. Viimast etappi, lühikest avameresõitu alustasid liidritena ORC I grupis Technonicol (Kalev JK) Mati Sepa juhtimisel, ORC II grupis My Car (Kalev JK) Andres Laulu meeskonnaga ning ORC III grupis Elisa Passione ST (Kalev JK) Sven Heiliga roolis.

Seotud lood:

Rannikusõidu ehk lühikese avameresõidu start anti enne kella kolme pärastlõunal. 12,45-miiline distants viis jahid pärast starti Katariina kai idapoi juurde, sealt Kuulimuna juurde ning viimase märgina tuli enne finisheerimist võtta veel Paljassaare põhjapoi. Enam kui kaks tundi kestnud rannikusõit lõi segi poodiumikohad nii mitmeski grupis, andes Eesti ja Soome meistritiitlid jahtidele, kes pole seda varem veel saavutanud. ORC I grupis tõstis rannikusõidu sõiduvõit möödunud aasta Eesti Meistrivõistluste kolmanda ja Euroopa ORC klassi B grupi viienda koha jahi Olympicu (Dago JK) Tiit Vihuli meeskonnaga esikohale ning väga oodatud ja väljateenitud Eesti meistri tiitlile. Tiit Vihul on noppinud Eesti ja Soome meistritiitleid varem küll sportjahi Melges 24 klassis, kuid avamerepurjetamise Eesti ja ka Soome meistritiitlid tal seni puudusid. Kuna maailmameister Forte (Kalev JK) ja Jaak Jõgi meeskonna rannikusõidu tulemus oli parem kui võistlust seni juhtinud Mati Sepa jahi Technonicol (Kalev JK) tulemus - vastavalt siis kolmas ja viies koht - tõstis see Forte kolmandalt kohalt teiseks andes Technonicol meeskonnale Eesti ja Soome meistrivõistluste pronksmedalid.

Olympic EST463, kapten Tiit Vihul, Jahtklubi Dago Foto Piret Salmistu
ORC I grupi esikolmik, Garmin Baltic Offshore Week 2014 Foto: Piret Salmistu

ORC II grupis kindlustas rannikusõidu teise kohaga oma suhteliselt suure edumaaga liidripositsiooni konkurentide eest Kalev Jahtklubi jaht My Car Andres Lauluga roolis. 12,4 punkti ja 8,3 punktise soliidse edumaaga tuli meeskond mõlema maa meistriteks.  Ainsana selles grupis medaliheitlusse sekkunud soomlaste jahid pidasid siin omavahelist lahingut ja edukamaks osutus rannikusõidu võitnud Relax Matti Jaskariga roolis (Tuusulajärven Purjehtijat), kes sai 20,7 punktiga hõbemedalid. Kolmandaks jäeti vaid 0,1 punktise kaotusega Relaxile rannikusõidu neljandana lõpetanud, möödunud aasta Baltic Offshore Week'i võitja Xantippa (Turun Pursiseura) Mikko Leino meeskonnaga.

My Car, Andres Laul, Kalev Jahtklubi Foto Piret Salmistu


Garmin Baltic Offshore Week 2014, ORC II esikolmik Foto: Piret Salmistu

ORC III grupis käis regati algusest peale heitlus kolme Kalev Jahtklubi vahel - samade jahtide vahel jagati ka Eesti ja Soome meistrivõistluste medalid. Saanud rannikusõidus teise koha, oli see jahile Elisa Passione ST Sven Heili meeskonnaga piisav edumaa saamaks 13,6 punktiga kokkuvõttes kuldmedalid. Rannikusõidu võit tõstis aga kokkuvõttes 18,8 punktiga Aleksandr Karboinovi meeskonna jahil Brigitta-X kolmandalt kohalt teisele jättes meistrivõistluste pronksmedalid 21,8 punktiga tänavuaastase A. Le Coq Muhu Väina regati võitjameeskonnale Jazz Risto Riimi meeskonnaga.

Elisa Passione ST, Sven Heil, Kalev Jahtklubi Foto: Piret Salmistu


Baltic Offshore Week 2014, ORCIII grupi esikolmik Foto: Piret Salmistu

ORC IV grupis segati kaarte juba viimase võistluspäeva hommikuste lühirajasõitudega. Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Kadri Andres Haaveliga roolis võttis viimasel võistluspäeval kõik esikohad nii lühiradadel kui ka rannikusõidus ja sai 11,9 punktiga Eesti meistriks (ORC IV grupis Soome meistritiitleid ei jagatud). Sellega murdis Kadri Koit Pautsi meeskonna jahi Edasi (Haapsalu JK) aastaid kestnud võitude seeria, kuid 14,6 punkti oli Edasi jaoks piisav summa seekord hõbemedalite saamiseks. Kolmanda koha ja pronksmedalid sai 16 punktiga seekord Kalev Jahtklubi jaht Minni Andres Aaviku meeskonnaga.

Pika ja raske keerulistes oludes peetud võistluse lõpetas pühapäeva õhtul Kalev Jahtklubis meeleolukas auhinnatseremoonia, kus jagati välja ka Baltic Offshore Week'i rändauhinnad väga erinevates kategooriates. Ei puudunud ka traditsioonilised võidujahtide kaptenite vetteviskamised.

2014.a Eesti ja Soome meistrid avamerepurjetamises (lõppskooris läks mahaarvamisele üks halvim lühirajasõit)

ORC I grupp
1. Olympic (X-41OD), Tiit Vihul, Jahtklubi Dago - 2,8-5-3-6-2-3-1,1 - 16,9 p
Meeskond: Aivar Kaljumäe, Tanel Trööp, Raul Vane, Raul Grigorjev, Tarmo Vesberg, Indrek Ulla, Meelis Pielberg, Priit Tammemägi, Ilmar Rosme, Tobias Reiteri.
2. Forte (X-41), Jaak Jõgi, Kalev Jahtklubi - 4,2-8-5-3-3-1-3,3 - 19,5 p
Meeskond: Marko Nüüd, Indrek Rajangu, Ando Raud, Kalev Vapper, Martin Kaal, Kalev Kaal, Tammo Otsasoo, Martin Müür, Veiko Nüüd
3. Technonicol (X-41OD), Mati Sepp, Kalev Jahtklubi - 11,2-1-1-1-1-5-5,5 - 20,7 p
Meeskond: Vladimir Nikitin, Oleg Titov, Aleksei Jernikov, Ago Rebane, Arvi Kink, Roman Gorjev, Ilja Brilliantov, Sergei Kolesnikov, Andrei Kosnov

ORC II grupp
1. My-Car (X-35), Andres Laul, Kalev Jahtklubi - 4,2-1-1-1-3-6-2,2 - 12,4 p
Meeskond: Raul Erdel, Kaspar Kõiva, Martin Gustav Lepp, Marko Levo, Raivo Videvik, Raido Rebane, Riho Roost, Annely Lindmäe
2. Relax (X-34), Matti Jaskari, Tuusulajärven Purjehtijat - 5,6-2-2-6-5-5-1,1 - 20,7 p
Meeskond: Jukka Jaskari, Antti Jaskari, Anette Wikman, Mikko Rantala, Matti Rantala, Jussi Kivikoski
3. Xantippa (X-362 Sport), Mikko Leino, Turun Pursiseura - 1,4-5-4-3-6-3-4,4 - 20,8 p
Meeskond: Jaakko Perimaa, Jarno Pääkkönen, Teemu Mäkinen, Jukka Tomminen, Mikko Hongel, Rauli Leino

ORC III grupp
1. Elisa Passione (First 34.7), Sven Heil,  Kalev Jahtklubi - 1,4-5-1-1-3-5-2,2 - 13,6 p

Meeskond: Tanel Tamm, Sven Nuutmann, Martin Länts, Andres Juul, Risto Tõnupärt, Mihkel Karu.
2. Brigitta-X (X-34), Aleksandr Karboinov, Kalev Jahtklubi - 4,2-2,5-5-5,5-5-1-1,1 - 18,8 p
Meeskond: Aleksei Artamonenkov, Nikolai Poljakov, Alan Kobar, Juri Unnuk, Victor Bushuev, Igor Shambalov
3. Jazz (First 34.7), Risto Riim, Kalev Jahtklubi - 2,8-2,5-4-4-6-3-5,5 - 21,8 p
Meeskond: Agur Fuchs, Jaanus Laikmaa, Mihkel Eller, Rait Riim, Rasmus Schneider, Siim Viljakainen, Tarmo End, Sten Christian Taal

ORC IV grupp
1. Kadri (Conrad 25R), Andres Haavel, Saaremaa Merispordi Selts - 2,8-2-5-4-1-1-1,1 - 11,9 p
Meeskond: Tanel Õun, Urmas Pastarus, Jan Raudsepp, Marko Tiiman
2. Edasi (Polaris), Koit Pauts, Haapsalu Jahtklubi - 1,4-3-2-2-4-6-2,2 - 14,6 p
Meeskond: Sulev Oolup, Jüri Raagmaa, Garry Vasser, Aso Koris
3. Minni (Ridas 26), Andres Aavik, Kalev Jahtklubi - 5,6-1-1-3-2-2-4,4 - 16 p
Meeskond: Marek Vaho, Ahto Paadik, Egon Hünninen, Veiko-Peeter Kargu

Tulemused

Kadri, kapten Andres Haavel, Saaremaa Merispordi Selts Foto: Piret Salmistu

Regatti korraldasid ESS Kalev Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liidu, klubiga Espoon Merenkävijät ry ja Soome Avamerepurjetamise Assotsiatsiooniga.

Regatti toetasid GARMIN, Direct 123, H&P Henley Trust ja  One Sails.

Garmin Baltic Offshore Week 2014, ORCIV grupi esikolmik Foto: Piret Salmistu