FOTOD: 7. KJK-Garmin kolmapäevaregatt – udu ja rekordarv osalejaid


FOTOD: 7. KJK-Garmin kolmapäevaregatt – udu ja rekordarv osalejaid
Foto: Mairold Metsaviir

4-5 m/s sekundis puhuv loodetuul ja Tallinna lahte tükati kattev paks udu olid seekordse kolmapäevaregati märksõnadeks. Kokku oli Tallinna lahele nädalat poolitama purjetanud 40 jahti, mis on sellesuvise seeriavõistluse rekord.

Suurematel jahtidel tuli tsentripoi ja Kuuli muna tooder jätta paremasse poordi ja siis Pirita jõemuulide vahel oleva finiśini seilata. Väiksematel alustel Kuuli muna juurde asja polnud, nemad võisid peale tsentripoid kursi otse Piritale võtta.

Kõige kiiremate ja suuremate jahtide grupis, kus võistlemas 6 jahti, valisid kõige linnapoolsema stardiliini otsa Amserv ja Premium. Fortest kohtunike kaatri poole jäid stardis Olympic, Merion ja Sylvia. Olympicul tuleb ennast stardis pisut enam tagasi hoida või vöörimeest vahetada, sest juba teist kolmapäeva tehtud valestart jättis nad ka täna võistlejaterivi lõppu.

Tundub, et vaikses tuules pole hetkel suuremas grupis ülejäänud fliidist Amservile vastast, seda eeskätt vastutuulekurssidel, kus see jaht suudab teistest kiirem olla, või siis sama kiiruse juures mitu kraadi teravamat ründenurka hoida. See sundis ka täna juba mõni minut peale starti Forte pauti ja paremale rajapoolele pöörama. Paraku on lääne- ja loodetuules enamasti alati võitjad tulnud just linnapoolselt rajapoolelt ja nii oli see ka täna.

Ülemise tähiseni jõudis Amserv vaatamata vahepeal neid udust kimbutama saabunud viirastuslikule kruiisilaevale, mitu minutit enne teisena pöördesse purjetanud Premiumit, kellest paari paadipikkuse kaugusel kiiluvees olid Forte ja Merion.

Spinniotsal (taganttuuleotsal) suutis Forte küll Premiumist mööduda, aga Merion, kelle "pall" kõvasti parem, oli endiselt ohtlikus läheduses.

Siinkohal olgu maarottidele selgituseks öeldud, et "palliks" kutsutakse jahi võistlusväärtus, mis arvutatakse igale alusele sõltuvuses jahi massist, veeliini pikkusest, purjede pindalast jne. ning mille alusel jahi finiśsse saabumise aeg arvutatakse ümber tegelikuks sõiduajaks.

Kuuli muna toodri juurest spinniga finiśini purjetades õnnestus Fortel Premiumi ees vahet suuremaks käristada aga Merion suutis end omakorda mõlemale eesolijale lähemale kangutada.

Amservile kuulus täna finiśis ümberarvestatud sõiduajas 2 minuti ja 11 sekundiline sõiduvõit Merioni ees, kes omakorda lõi Fortet 20 sekundiga. 4. oli Premium.

Parimad gruppide kaupa:

I grupp (6 jahti)
1. EST 550 Amserv – Juss Ojala
2. EST 400 Merion – Ain Pomerants
3. EST 475 Forte – Jaak Jõgi

II grupp (13 jahti)
1. EST 379 Bossanova – Margus Zuravljov
2. EST 465 Jazz – Marten Loopere
3. EST 477 Evelyn – Kristen Pugi

III grupp (6 jahti)
1. EST 324 Tessa – Alar Ivanson
2. EST 672 Maori – Oleg Egipte
3. EST 353 Enel – Toomas Soots

IV grupp (10 jahti)
1. EST 270 Merihunt – Andrus Leinstrep
2. EST 751 Minni – Andres Aavik
3. EST 242 Leila – Priit Põldmaa

V grupp (5 jahti)
1. EST 5 Greta – Mikk Köösel
2. EST 393 Salme – Vallo Kalvik
3. EST 23 Svea – Hard Perk