Venemaa klubide riiklikud rahakraanid keeratakse koroona tõttu kinni

 (15)
Venemaa klubide riiklikud rahakraanid keeratakse koroona tõttu kinni
Vladivostoki Admiral on Venemaal esimene, aga ilmselt mitte viimane klubi, mis peab kroonaviirusest tekkinud kriisi tõttu tippliigast lahkuma. TASS/SCANPIX

Kuigi Venemaal suhtuti koroonaviiruse levikusse pikka aega üleolevalt, kipub see sealsel profispordil jalgu alt ära lööma.

Venemaa korvpalli ja jäähoki tippliigad on teatanud koroonaviiruse leviku tõttu hooaegade ennetähtaegsest lõpetamisest, jalgpall on pikal pausil. Sellega aga kriisiga kaasnevad kahjud ei piirdu. Venemaa meedia hinnangul, on oodata paljude profiliigades osalevate võistkondade senisel kujul kadumist või vähemalt pausile panekut.

Põhjus peitub Venemaa spordi rahastamismudeli eripäras. Paljude tipptasemel võistkondade eelarved koosnevad suuresti riiklikust rahast. Kriisis kipub aga raha kuluma eluliselt tähtsamatele valdkondadele.

Esimesena teatas vähemalt üheks hooajaks tagasitõmbumisest maailma tugevuselt teise hokiliiga KHLi meeskond Vladivostoki Admiral. Venemaa ajakirjanduses avaldatu põhjal on põhjuseks Primorski krai valitsuse otsus, suunata seni professionaalsetele meeskondadele eraldatud vahendid koroonaviiruse vastu võitlusesse.

KHLi kohal tumedad pilved

Vähemalt esilagu usutakse, et olukorra paranedes suudab Admiral tõenäoliselt liigasse naasta, kuid märgitakse, et rõhk on sõnal „tõenäoline" ning tegelikult on võimatu midagi ette näha. KHLi kohale kogunevat aga veelgi tumedaid pilvi. Ajaleht Sport-Ekspress kirjutab, et Venemaa hokiringkondades olevat juttu sellest, et Admiral ei pruugi olla sugugi ainus viiruse ohvriks langev KHLi klubi. Massilise riikliku finantseerimisega klubide jaoks võib raha laekumine katkeda kus iganes ja millal iganes. Leitakse, et õigem olevat suunata raha võitlusesse koroona viiruse vastu.

Seotud lood:

Kui Admiral lõpetab vähemalt üheks hooajaks üldse tegevuse, siis seni Venemaa jalgpalli tugevuselt teises liigas pallinud Vladivostoki Lutš jätkab küll tegevust, kuid professionaalselt tasemelt liigutakse tugevuselt neljandasse liigasse, ehk profimeeskonna asemel jätkatakse amatööridena.

Suur hulk Venemaa erinevate spordialade profimeeskondi elavad paljuski kohaliku omavalitsuse rahadest. Kui aga raha on vaja suunata mujale - praeguses kriisis kipub nii minema - on ka meeskondadel vähemalt senisel tasemel võimatu jätkata.

Koroonaviirus mõjutab otseselt Venemaa jalgpalli," vahendas Sport-Ekspress sealse jalgpalliliidu aupresidendi Vjatšeslav Koloskovi sõnu. „Enamus meie klubisid saavad raha kohalikust eelarvest. Eelarvesse tuleb aga raha maksudest. Kui aga majandus langeb, pole tulusid ja seega ka maksuraha. Peame olema valmis selleks, et tipptasemel mängimisest loobuvaid klubisid tuleb juurde."

Koloskovi sõnul on selge, et jalgpall pole praeguses kriisiolukorras kohalike võimude silmis esikohal ning keerulisi otsuseid tuleb võtta vastu ka meistriliiga tasemel. „Asjade selline käik on tõenäoline... järsk palkade vähendamine on ilmselt möödapääsmatu. Peame leidma selles olukorras toimetulekuks uue strateegia," jätkas ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!