Tulevik on käes: USA katsetab virtuaalsete dopinguproovide andmist

 (5)
Tulevik on käes: USA katsetab virtuaalsete dopinguproovide andmist
Dopinguproovid. (Foto on illustratiivne)ARND WIEGMANN/Reuters/Scanpix

Koroonaviiruse pandeemia on jätnud oma mõju ka dopinguküttide tööle. USA antidopinguagentuur (USADA) teatas, et eriolukorra ajal katsetatakse dopinguproovide andmist interneti abil.

Protseduur on iseenesesest lihtne. Sportlastele saadetakse kogu vajalik varustus koju ning video vahendusel jälgib USADA dopingukontrollija, et sportlane annaks ikka enda proovid. Kui proovid antud, saadab sportlane need Rahvusvahelisse Antidopinguagentuuri (WADA) analüüsimiseks.

USADA juhi Travis Tygarti sõnul peab vereproovi puhul sportlane näitama video vahendusel kogu protsessi, uriiniproovi ajal mitte. Nimelt on see vastuolus privaatsusreeglitega. Sellisel juhul peab sportlane enne proovi andmist näitama video vahendusel dopingukontrollijale kogu vannitoa sisu ning seejärel kaamera proovi ajaks ukse taha jätma.

USADA katsetab esialgu programmi kaheksa nädalat. Esialgsesse katsetusse kutsuti üle tosina eliitsportlase, teiste hulgas olümpiavõitjatest ujujad Katie Ledecky ja Lilly King.

"Tundsin ennast kogu protsessi vältel mugavalt," kirjeldas Ledecky. "Praegu on perfektne aeg selliste asjade tegemiseks."

"Ausalt öelda olin alguses üsna skeptiline," lisas King. "Kuid kui oma esimese proovi andsin, nägin, et nad on tõesti mõelnud läbi kõik võimalikud murekohad. Liiga palju tegureid on, mis takistavad prooviga manipuleerimist, kui sa just kõrgemal tasemel suli ei ole."

Seotud lood:

Kingi sõnul on üheks oluliseks näitajaks uriiniproovi temperatuur. "Keeruline on hoida võltsproovi nädalaid vajalikul temperatuuril."

Ledecky lisas, et USADA programm saadab kõikidele vajaliku sõnumi. "Tahan, et minu konkurendid teaksid, et olen puhas ja nad tunneksid end mugavalt minu vastu võisteldes. Tahan näidata oma pühendumust puhtale spordile ja loodan, et teised teevad sama."

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!