TERRORIRÜNNAK USAs: Bostoni maratonil toimus kaks plahvatust, kus hukkus vähemalt kolm ja sai vigastada üle 170 inimese

 (323)
Video ja fotod!
Bostoni maratoni plahvatused
Bostoni maratoni plahvatusedFoto: Charles Krupa, AP

USAs maineka Bostoni maratoni finišijoone lähistel toimus kaks plahvatust, milles hukkus CNNi viimastel andmetel kolm inimest, vigastatute arv ulatub 176-ni.

Ajalehe Boston Globe teatel oli kahe seni kinnitatud hukkunu seas ka 8-aastane laps, samuti kinnitas seda CNNile julgeolekuametnik.

176 vigastatust 17 on kriitilises seisundis, arstidel on tulnud teostada amputeerimisi. Vähemalt kaheksa vigastatut olid lapsed, vahendas CNN.

Vähemalt kümnel inimesel on amputeeritud jäsemeid, teatas terrorismiekspert.

Kaks plahvatust kärgatasid kohaliku aja järgi kell 14.45, ligikaudu kaks tundi pärast seda, kui võitja oli finišijoone ületanud. Vähemalt pooled ligikaudu 27 000 osalejast polnud plahvatuse hetkeks veel maratoni lõpetanud. Kohalviibinute sõnul toimusid kaks kärgatust 15-sekundilise vahega.

Plahvatused toimusid teineteisest umbes 50-100 meetri kaugusel maratoniraja viimasel lõigul, mis oli ääristatud pealtvaatajatega.

FBI peab pommiplahvatusi terrorirünnakuks

USA föderaalvõimud peavad pommiplahvatusi terrorirünnakuks, kuid pole selge, kas nende korraldaja on pärit USA-st või välismaalt, teatas asja uurimisega kursis olev õiguskaitseorganite esindaja.

Föderaalvõimude esindaja ütles CNN-ile, et mõlemad pommid olid väikesed ning esialgsed proovid näitavad C-4 või muud väga plahvatusohtlikku materjali.

Seotud lood:

Bostoni võimud leidsid veel vähemalt ühe lõhkeseadeldise, mis tehti kahjutuks, ütles kohalik politseiülem Ed Davis.

Massachusettsist pärit esindajatekoja sisejulgeolekukomitee liikme Bill Keatingi sõnul leiti aga veel kaks plahvatamata lõhkekeha. Üks neist oli hotellis Boylston Streetil plahvatuskoha läheduses ja teine teadmata kohas. Keating nimetas juhtunut keerukaks, koordineeritud ja planeeritud rünnakuks.

Uurijad hoiatasid politseid, et nad otsiksid seoses rünnakuga tumedama nahaga või mustanahalist meest võimaliku välismaa aktsendiga. Meest nähti musta seljakotiga ning ta püüdis viis minutit enne esimest plahvatust pääseda keelatud alale.

Bostoni haiglas valvatakse ka jalahaavaga Saudi Araabia kodanikku, kuid uurijad ei oska praegu öelda, kas ta on pommiplahvatustega seotud ja ta ei ole vahi all.

Plahvatamata lõhkeseadeldised võivad olla uurijatele ülimalt väärtuslikud informatsiooniallikad.

Võistluste stardiprotokolli järgi osales Bostoni maratonil kaks Eesti esindajat, mõlemad olid finišeerinud ligikaudu tund enne plahvatusi.

Sündmuskohal valitses kaos, inimesed olid paanikas ja nutsid.

Kohapeal oli hulgaliselt päästeautosid ning juhtumiga tegeleb ka FBI, juurdlusbüroo on esimese astme valvelolekus, ollakse valmis ka kontrollima kõiki riigist lahkuvaid lende. Logani lennujaamas jälgitaksegi täna väljuvaid ja saabuvaid lende. Praegu pole veel teada, kas rünnaku korraldaja oli pärit USAst või välisriigist.

Bostoni kuberner soovitab inimestel kodus püsida

Bostoni kuberner soovitas pressikonverentsil kõigil inimestel kodus püsida ning hoiduda rahvarohketest paikadest.

Kuberner kinnitas, et põleng toimus ka Bostoni JFK raamatukogus, kuid seal väidetavalt keegi vigastada ei saanud ning tulekahju polnud plahvatustega seotud.

New Yorgi ja Washingtoni politsei tugevdas võimaliku ohu tõttu julgeolekut.

Pentagon ja Valge Maja on samuti julgeolekumeetmeid karmistatud.

Kas olid sündmuskohal? Anna endast teada!