Roman Fosti, Lauri Rannama, Jaanus Teppan ja Kristjan Port kutsuvad harrastajaid sügisel loengutele


Zürichi EM-i meeste maraton, Roman Fosti finišis
Roman Fosti finišis.Foto: Eero Vabamägi

23. septembril algavad harrastussportlastele õhtused loengud TREENI TEADLIKULT, kus mitmed spordis tunnustatud spetsialistid jagavad nõu - kuidas teadlikumalt treenida.

Avaloengu esineja Roman Fosti kommenteerib oma loengut (mida peab spordipsühholoogiga kahasse): „Räägin isiklikust kogemusest kuidas end motiveerin, mida teen tagasilöökide puhul spordis, mõne vigastuse korral ja kuidas peale edukat võistlust järgmisi eesmärke püstitan.“

Kristjan Port, harrastussportlastele TREENI TEADLIKULT loengusarja üks alustajaid 3 aastat tagasi, sõnab: „Loengutesse on oodatud kuulama tervisliku eluviisiga inimesed, nende juhendajad ja noorsportlaste lapsevanemad. Sügisese sarja fookuses on ettevalmistused suusahooajaks, õige tööasend ja kehaliste võimekuste hindamine ning tõstmine. Ei puudu ka toitumise ja tervisekontrolli loengud, mida ikka ja jälle tagasisides küsitakse.“

Septembrist detsembrini teisipäeva õhtuti toimuvatel loengutel on võimalus sel sügisel tõsta oma teadlikkust jalatsivaliku osas, et treening oleks nauditav ja väheneks jalavaevused (lektor Rein Sokk). Tunnustatud füsioterapeut Lauri Rannama jagab teadmisi vigastustest ja nendest taastumisest, seal juures ka võimalike abivahendite kasutamisest. Jõutõstmise treener Margus Silbaum annab nõu jõutreeningute planeerimisest nii algajatele kui edasijõudnutele. Jooksutreener Ahto Tatter käsitleb jooksjate soovituslikke treeninguid hooajaväliselt ning suusatreener Jaanus Teppan ettevalmistusi talvisteks võistlusteks. Kevade üks populaarseim teema saab jätku sama lektori, füsioterapeut Katre Lust-Mardna poolt, kes seekord toob näiteid harjutusvarast talveks ja kevadhooaja ettevalmistuseks ning lektor Kirsti Pedak jagab praktilisi nõuandeid: kuidas läbi erinevate harjutuste hinnata oma kehalisi ja tervislikke võimeid. Eraldi teemadena on lisaks toitumine enne ja peale treeningut (toitumisnõustaja Siret Saarsalu), toiduallergia ja -talumatusest (laborispetsialist Kaidi Hunt), tööergonoomikast (füsioterapeut Sirli Hinn) ning viimasel ajal palju tähelepanu saanud doping – milles probleem ja kuidas hoiduda just harrastaja seisukohalt (lektor Kristjan Port).

Tallinna Ülikooli Terviseteaduste ja Spordi Instituudi ning Eesti Spordimeditsiini klastri SportEST eestvedamisel toimuvad alates 23. septembrist teisipäeva õhtuti lühiloengud koondnimetusega TREENI TEADLIKULT, mis on enesetäiendamise võimalus sportivatele inimestele tervislikuks sportimiseks, treeningute planeerimiseks, vigastuse ennetamiseks ravi ja taastumise valdkonnas. Loengutele on oodatud kõik, kes peavad liikumist ja sportimist oma elu osaks ning soovivad lisateadmisi, kuidas seda paremini teha.

Loengute ajakava:

23.09 Motivatsioon kui tegevuse algataja ja eestvedaja - harrastusjooksja Roman Fosti, spordipsühholoog Snezana Stoljarova
30.09 Harrastussportlase jalatsivalik - jalatsispetsialist Rein Sokk
07.10 Hea kehaline ettevalmistus – pool tulemust talvisel maratonil - suusatreener Jaanus Teppan
14.10 Toiduallergia või -talumatus? - laborispetsialist Kaidi Hunt
21.10 Jooksja treening võistlushooaja välisel ajal - jooksutreener Ahto Tatter
28.10 Vigastustest ja ülekoormusest taastumine abivahenditega - füsioterapeut Lauri Rannama
04.11 Töö tulemuslikkuse parandamine läbi õige tööasendi ja harjutuste - füsioterapeut Sirli Hinn
11.11 Treeninguid toetav harjutusvara talveks ja kevadhooaja ettevalmistuseks - füsioterapeut Katre Lust-Mardna
18.11 Doping – milles probleem ja kuidas hoiduda? - TLÜ dotsent Kristjan Port
25.11 Jõutreeningud harrastajatele - jõutõstmise treener Margus Silbaum
02.12 Kehalise võimekuse ja terviseseisundi hindamise testid - TLÜ lektor Kirsti Pedak
09.12 Harrastussportlase toiduvalikud enne ja peale treeningut - toitumisnõustaja Siret Saarsalu
16.12 Milleks suusatehnika – kuidas kiiremini/paremini õppida ja omandada? - suusatreener Jaanus Teppan

Loengute algus kell 18:00, orienteeruv kestvusaeg 1,5h.

Ühest loengust osavõtumaks on vaid 5 eurot. Loengud toimuvad TLÜ Tondi õppehoones: Tondi 55, Tallinn. Registreerumine ja lisainfo siit või e-posti teel: katrin.soidra-zujev@tlu.ee.

Loengusarjale on kaasa aidanud Eesti Spordimeditsiini klaster SportEST, Eesti Olümpiakomitee, Ühendus Sport Kõigile, TALLINN LIIGUB.

2014 on Eestis Liikumisaasta, treeni end teadlikult!