Rae valda kerkib Euroopas ainulaadne elamusspordikeskus

 (1)
Rae valda kerkiva elamusspordikeskuse 3D eskiis
Rae valda kerkiva elamusspordikeskuse 3D eskiisFoto: Repro

Sel nädalal allkirjastati MTÜ Elamusspordikeskus Ühing ja ehitusfirma RAMM Ehitus vahel leping, mille tulemusena kerkib 2015. aasta oktoobriks Rae valda Peetrisse uudne, Euroopas ainulaadne ning rahvusvahelistele tippnõuetele vastav elamusspordikeskus. Ehitustööd algavad juba märtsi lõpus.

3660-ruutmeetrises keskuses saab olema võimalik harrastada paljusid erinevaid, nii traditsioonilisemaid kui ka uuemaid spordialasid. Elamusspordikeskuse sisehallis hakkavad paiknema BMX-krossi treeningrada, skate-park, trampliinid, võimlemisala, poroloonbasseinid ning drop-in atraktsioon, mida saab kasutada freestyle-suuskade, lumelaudade, rulade, BMX-rataste ja mägiratastega. Samuti tehakse ettevalmistavad tööd UCI nõuetele vastava BMX-krossiraja ja betoonist skate-pargi rajamiseks. Keskuses pakutavad teenused on suunatud nii harrastajatele kui ka võistlussportlastele ning tänu siseradadele on keskust võimalik kasutada aastaringselt.

"Elamussport on maailmas üha enam populaarsust koguv valdkond. Näiteks BMX-kross võeti juba 2008. aastal Pekingi olümpiamängude programmi," ütles keskuse rajamise projektijuht, Simple Sessioni peakorraldajana tuntud Mario Kalmre. "Eestiski on erinevate elamusspordialade harrastajaid tuhandeid, kuid neile kõigile napib kohti treenimiseks,” sõnas Kalmre ning lisas, et Rae valda kerkiv keskus saab olema oluliseks ning kauaoodatud treeningkeskuseks vähemalt nelja olümpiaala sportlastele.

Rajatav elamusspordikeskus on Kalmre kinnitusel Euroopas täiesti ainulaadne spordikompleks. “Mitte kuskil Euroopas ei leidu praegusel hetkel nii mitmekesist sporditegevust võimaldavat rajatist,” märkis ta. Ekstreemsportlastele mõeldud keskus võimaldab projektijuhi kinnitusel Eestis korraldada tervet hulka erinevate alade rahvusvahelisi võistlusi, tuues Eestisse arvukalt uusi välisturiste.

Elamusspordikeskuse ehitustöid teostab RAMM Ehitus. Keskuse sisehalli rajamise maksumuseks on 2.1 miljonit eurot, millest 85% saadakse toetusena Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.

Keskuse ehitustöid teostav RAMM Ehitus on 2006. aastal loodud ehitusfirma, mis kuni 2013. aasta novembrini tegutses TREV-2 Ehituse nime all. RAMM Ehituse tegevjuhi Priit Raua sõnul peavad juba 7 kuu pärast olema keskuse ehitustööd lõpetatud. „Seega on ajagraafik küll väga pingeline, kuid mõistame väga hästi ekstreemspordi huviliste soovi päris oma hoone kiiresti kätte saada. Elame neile kaasa ja anname oma parima,“ lisas Raud.

Keskuse projekteeris arhitektuuribüroo SKAD Arhitektid. Arhitekt Sven Aderi hinnangul oli keskuse kavandamine põnev väljakutse. ”Hoones toimuvad tegevused on gravitatsiooni eiravad - sellises ruumis pidevalt keegi hüppab, maandub, ripub, ronib. Tervikuna on ruumis üldmulje kaaluta olekus hõljuvatest inimestest. Sealt sai alguse mõte kasutada ümaraid akrüülist kuppelaknaid spordikeskuse seintes. Vaba paigutusega illuminaatorid loovad paralleeli kosmosega või lendamisega.”. Arhitekt peab projekti õnnestumiseks: ”Elamusspordi keskus oma tööstusliku arhitektuurikeelega sobitub hästi ümbritsevasse nn ”tehnopargi-arhitektuuri” keskkonda ning keskuse eristuv funktsionaalsus aitab rikastada ja mitmekesistada kogu piirkonda.”