Port kinnitab, et Bernatski komisjoni liikmed teavad rohkem kui raportis kajastub

 (38)
Kristjan Port
Kristjan PortFoto: Martin Dremljuga

Eile avaldatud dopinguarsti Vitali Bernatski komisjoni lõpparuande järeldustes on kirjas read, mis viitaksid justkui, et komisjon teab inimesi, kes omavad dopinguainete leviku ja kasutamise kohta rohkem informatsiooni, kui avalikkusesse hetkel jõudnud on.

Raporti järelduste punkt 28 ütleb: "Komisjon on teadlik, et avalikkuses on isikuid, kes omavad informatsiooni, mis võimaldab vajaliku tahte olemasolu korral ja usaldusväärse juurdluse abil kirjeldada dopingainete tegelikku levikut ja kasutamise ulatust Eestis ning samas teha lõpp või panna piir sporti üldiselt ja konkreetseid süütuid isikuid kahjustavatele üldistavatele spekulatsioonidele ausa spordi võimalikkuse üle Eestis."

Komisjoni esimees Kristjan Port selgitas Delfi ja Eesti Päevalehe palvel ülaltoodud lauset järgmiselt: "Kujutame ette stsenaariumi, kus minuga võtab ühendust inimene, kes nimetab detailselt ja usutavalt asjaolusid, mis on seotud dopingu kasutamisega Eesti spordis. Meie komisjonina ei saa seda aga kasutada juurdlus- ega tõestusmaterjalina, kuna me ei kogu tõendeid. Seda peaks läbi viima mingisugune organisatsioon, kellel on sellise signaali üles korjamiseks õigus ja kes annab sellele ka õigusliku garantii."

"Praktiliselt kõik komisjoni liikmed on rääkinud inimestega ja kuulnud igasugust huvitavat informatsiooni. See hõlmab väga laia spektrit ühiskonna liikmetest. Aga mis meie komisjonina saame selle infoga teha? Kui me sellega välja tuleme, võidakse seda käsitleda mustamise, väljamõeldise ja spekulatsioonina. Selleks ongi vaja usaldusväärset protsessi, mis võimaldaks seda informatsiooni millegi jaoks rakendada," lisas Port.

Seotud lood:

Komisjoni aruandes seisab ka, et Eestis puuduvad seaduslikud vahendid dopingujuhtumite põhjalikuks uurimiseks, kaasosaliste tuvastamiseks ja karistamiseks. Port usub, et tulevikus võib olukord selles osas siiski muutuda.

"Tunnetan, et teatud mõttes tahe on olemas. Seadusandlust natuke kohendati, olemasolevad seadusepügalad tehti karmimaks, aga nad ei aita hetkel kaasa politsei kaasamisele juurdlusesse. Ma olen politseiga rääkinud. Nad ütlevad, et me teame küll, mis ja kus juhtub, aga meil puudub seaduslik alus oma tegevuse algatamiseks. Tahe on tegelikult olemas ning loodetavasti kehtib seesama loogika mis mujal maailmas, et tavaliselt pärast kriisi muudetakse midagi. Meie soov ei ole ka politseiriiki tekitada või sporti muuta kuidagi aheldatuks, aga õigusriigi käitumine peaks toimuvale kuidagi järgi jõudma," sõnas Port. 

Bernatski komisjoni aruanne täismahus