Jüri Jaanson: tõenäoliselt ma Londoni olümpiale ei lähe
Üsna tõsiselt. Tõsi, praegu on kerged taastavad treeningud, sest hiljuti lõpetasin 16-päevase intensiivse mahutsükli.
Millise eesmärgiga treenid?
Eesmärk number üks on saada hiljemalt järgmise aasta kevadeks või kevadsuveks kätte vastused tippspordis jätkamise suhtes.
Sellest tulenevalt kasutan praegu võimalusi ja aega eksperimentideks treeningute läbiviimisel. Täpsemalt ei hakkaks rääkima, milles need seisnevad - jutt kisuks liiga spetsiifiliseks.
Kas tegeled mingil määral kompamisega, kuidas 43-aastasele mehele hullumeelsed koormused sobivad?
Tippspordis ei saa rääkida koormuste sobivusest. Asi on lihtne: kui ei suuda enam teha, pane pillid kotti! Õnneks on mul praegu aega ja võimalusi keskenduda iseenda organismile, ma ei pea arvestama teistega ega midagi forsseerima.
Iseendaga tegelemine peab aitama leida vastused küsimusele, kas mul tasuks mõelda tippspordis jätkamisele 2012. aasta Londoni olümpiani.
Hiljemalt tuleva aasta kevadel või kevadsuvel tuleb Londoni kohta otsus teha. Seejärel on tarvis luua organisatsioon, panna paika pikemaajalised treeningplaanid ja leida materiaalsed garantiid.
Samuti on vaja saada ülevaade potentsiaalsest sõudemeeskonnast, kellega Londonisse minnakse, ning meeskonna kandidaatidel tuleb püstitada eesmärk, mida olümpial sihitakse. Kaks ja pool aastat enne olümpiat on paras aeg ettevalmistuse alustamiseks.
Mis motiveeriks jätkama?
Mul pole seni olnud motivatsiooni, et öelda endale: „Stopp!" Pigem keeraksin asjad vastupidi: mul pole olnud ka vajadust, et lõpetada. Täna hommikul oli ju ilus ilm ning nautisin mõnusat veetreeningut Pärnu jõel...
Sõltlane, olgu siis tegu narko-, sigareti- või alkoholisõltlasega, ei suuda ju oma sõltuvusest loobuda! Nii minagi. Vajan järelikult erakordselt suurt motivatsiooni, et öelda sõudmisele „ei".
Olen teinud tippsporti üle veerand sajandi, mu perel on seetõttu ammu sisse harjunud elurütm. Võib-olla tulevad siis probleemid, kui peame midagi muutma?
Mida tundsid hiljuti Eesti koondise katsevõistluse järel, kus katkestasid ühepaadi poolfinaali?
Mõtlesin selle võistluse nurjumise põhjused rahulikult läbi: olin eelmisest koormustsüklist lihtsalt taastumata ning lihased olid tühjad.
Aga eks Eesti poisid on ka tugevad. Pole enam nii, nagu 10-15 aastat tagasi, kui võisid end igast asendist Eestis esimeseks tõmmata. Kas ma üldse enam tõmbangi...? Aga seda veel näeb.
Nädalavahetusel osalen Eesti karikavõistlustel, mis on mulle treeningvõistlus (Jaanson võitis ühepaadil Andrei Jämsä ees ligi 14-sekundilise eduga).
Kasutan praegu väiksemaid võistlusi treeninguna, sest mu plaanid näevad ette korralikuma sõudehoo saavutamist juuni keskpaigaks, mil peetakse Müncheni MK-etapp.
Kui praegune treeningprotsess õnnestub, saan 7. juuni paiku, paar nädalat enne Müncheni-võistlust otsustada, et stardin seal. Siis peaks ju juba näha olema, kas minust oleks Münchenis asja või mitte.
Kuivõrd mõjutab juunikuu tippspordis jätkamist?
Mina neid asju nii ei seo. Kui juunis peaks halvasti minema, tuleb selgitada välja põhjused, miks nii juhtus. Ja kui põhjused peituvad selles, et ma enam ei küündi tipptasemele, tuleb tõesti kõrvale astuda.
Kas mõtled juba ka augustikuisest Poznani MM-ist?
Mingil määral muidugi. Praeguse kava järgi peaksin jõudma parimasse vormi hooaja teisel poolel. Aga elame kõigepealt sinnamaani... Suvel näeme!
Kui stardid MM-il, siis millises paadis?
Ei tea. Kõik otsused, kas ja millises paadis seal stardin, tulevad suvel. Las suve esimene pool läheb enne mööda, vaatame, kuidas tõusugraafik on.
Kujuta ette, et ronin praegu Mt. Everestile - nii pikal teekonnal ei saa ajast ette rutata ega midagi forsseerida. See teekond vältab hiljemalt järgmise kevadeni, kui tuleb otsustada ka Londoni olümpial osalemise kohta. Aeg on ju ainuke asi, mille suhtes meil võimu pole - las ta siis jookseb omasoodu edasi!
Ei ole veel. Tõnu on küll öelnud, et tuleb tagasi, aga kui sügavamalt tema tegevusi analüüsida, peab olema valmis igasugusteks otsusteks.
Tõnust sai ju märtsis pereisa, samuti saab temast peagi majaperemees. Neid muutusi ei pruugi Tõnu praegu ise veel tajudagi, kuna ta on nende sees.
Peab arvestama, et Tõnul on spordis suurepärased saavutused. Milline uus eesmärk võiks olümpia-hõbedale sobida? Kui kuldmedal, siis see nõuab väga suur pühendumist. Ootan ja vaatan huviga, mida Tõnu teeb.
Otsustamise suhtes kriitilised ajad võivad talle tulla järgmisel või alles ülejärgmisel talvel. Olen valmis sellekski, kui Tõnu mõistab, et ei suuda mitut asja teha, ning astub spordist lõplikult kõrvale.
Kõik sõltub siiski sellest, millised soovid spordi suhtes ta endale paneb. Võib-olla ta sügisel teatab, et soovib lihtsalt aidata meeskonnal Londonist medalit tuua.
Kas Tõnu otsus mõjutab ka sinu tulevikku?
Londoni olümpia suhtes võib tema otsus mind mõjutada, kuigi ma ise ei mõtle praegu karvavõrdki Londonile. Olen otsustanud, et mingit seanaha vedajat minust tippspordis ei saa!
Tahan enne Londoni-otsuseid teada, kas olen üldse veel suuteline midagi korda saatma. Probleeme võib tekkida ju igasuguseid, kuni selleni välja, et vajan rasketeks neljapaaditreeninguteks dublanti (naerab). Sõudmine on nõudlik ala ja meeskonnapaati kuuludes ei saa kuidagi ansamblist välja langeda!
Mis veel Tõnusse puutub, siis sellest hetkest, kui hakkan lõpuks mõtlema Londoni peale, mõjutavad tema otsused kindlasti ka mind.
Näen ju teda ühe võimaliku meeskonnakaaslasena ning pean Tõnut selles ringis väga oluliseks lüliks, sest meeskond peab olema tervik.
Kui palju sind kõrvalt keelitatakse ja mõjutatakse tippspordis jätkama?
Sõudeliidu presidendi Rein Kilgi arvates pean jätkama. Ka paljud tavalised inimesed tahavad, kui minuga emotsionaalselt räägivad, et paneksin ikka veel edasi!
Olen tajuma hakanud, et mul on tegelikult üllatavalt palju fänne - ma poleks seda uskunud. Eks see teadmine tõstab natukene kõrvust.
Minu enda sees möllavad jätkamisele mõeldes nii emotsioonid kui ka mõistus. Praegu on huvitav aeg.
Maailmas ei lähe kõik loogiliselt. Kõige loogilisem on ikkagi see, et ma ei lähe Londoni olümpiale (muigab).
Eesti sõudmise potentsiaali hindan väga heaks, kuigi mõningad viimase aja arengud ei tee mulle rõõmu. Lisaks oli muidugi kahetsusväärne Leonid Gulovi spordist loobumine.
Mida nende arengute all silmas pead, mis sulle rõõmu ei tee?
Mulle ei meeldi, kui lihtsalt lasti Gulovil ja mõnel teisel kõrvale astuda, et nendega ei tegeldud.
Samuti valmistavad mulle Eesti sõudmises muret organisatsiooni kui terviku nõrkus ning organisatsiooni killustatus. Viimast väidet sobiks illustreerima paarisaerugrupi näide - sellel puudub ühine tegevuskava.
Seni kuni omavahel kodus madistame, on kõik hästi, aga välisvõistluste tulemused kannatavad. Need probleemid on süvenenud viimastel aastatel.
Kuivõrd sa neile probleemidele osutad, oma autoriteetse sõna sekka ütled?
Kuluaarijuttudes räägin ja selgitan, aga küsimus on ju selles, kes ma olen! Kui tahta spordis veel midagi korda saata, tuleb keskenduda oma asjadele.
Ma ei saa kulutada palju energiat, et muuta organisatsiooni mingeid seisukohti või arusaamu. Selleks on organisatsioonis teised inimesed.
Kui leiad tulevaks kevadeks, et tippspordist tuleb taanduda, kas jätkad siis sõudmise juures mõnes teises rollis?
Raske küsimus... Esialgu ei oska vastata. Võib-olla vajan puhkepausi ja pean sõudmisest natukeseks eemalduma. Sõltuvusest on muidu raske lahti saada.
Suitsetamisest loobuja püüab ju samuti sigaretipaki endast võimalikult kaugele panna.
Kui otsustad minna Londonisse, siis millal peaks kindel olümpiapaatkond välja kujunema?
2011. aasta hooaja jooksul. Olümpia-ettevalmistuse protsess peaks välja nägema samamoodi, nagu mul oli Tõnuga mullusteks Pekingi mängudeks. Istusin temaga ühte paati 2007. aasta kevadel.
Aga ärme räägime ainult minust! Sõudeliit on püstitanud eesmärgi viia Londonisse viis paatkonda, kellest kaks võitleksid medali ja üks kulla pärast.
Kõik medalit nõudlevad paatkonnad peavad välja kujunema 2011. aasta jooksul, mil tuleb hiljemalt alustada olümpiaettevalmistusi. Muud olümpiapaatkonnad võivad tekkida ka juhuste kokkulangevuse tõttu.
Milline on praeguse Eesti esipaatkonna Allar Raja - Kaspar Taimsoo potentsiaal?
Ei tea ega hakka ennustama. Ootan nende esimesi rahvusvahelisi tulemusi suure huviga.
Kuidas majadussurutis sind mõjutab?
Sportliku kandi pealt mõjutab, sest sõudeliidu otsusega peavad kõik sportlased elama mais üliökonoomselt. Raha vähenemise tõttu otsustati loobuda ka MK-sarja avaetapist Hispaanias.
Nii et side majandussurutisega on mul otsene, kuigi isiklikus elus, pere ülalpidamisel seda otseselt veel ei tunne, sest stipendimid on seni säilitatud varasemas suurusjärgus.
Küll aga mõjutab surutis mind investeeringute kandi pealt: investeeringud ei kasva enam, mõned on koguni kahanenud. See võib jälle meeleoludes tunda anda.
Kuhu sa oled investeerinud?
Mul on mitmeid investeeringud. Aktsiad, võlakirjad. Aga ma ei tegele investeeringutega ise, mul on kontohaldur.
Jah, aiman ka ise üht-teist õigesti, kuid eelistan asjatundjaid. Aga vahel näen, et profidki eksivad mõnikord. Samas olen ise liiga alalhoidlik, et riskida.
Koos vennaga oleme tegelenud ja tegeleme jõudumööda edasi ühise ettevõtlusega. Veel enne kinnisvarabuumi kõrgaegu ehitasime Pärnu rannarajooni kortermaja, kus ma praegu ka isegi oma perega elan.
Praegu on ju õige aeg uuteks investeeringuteks, sest aktsiahinnad on all. Kas asud tegutsema?
Kohtungi peagi oma halduritega, kes tahavad teha ettepanekuid uuteks investeeringuteks.
Kes saab sinust pärast sportlaskarjääri?
Praegu ei tea veel, kellena ma siis raha teenima hakkan. Olen mõelnud mitmetest ametitest. Vähemalt ühiskondlikus korras jään kindlasti ka spordi juurde.
Näiteks spordi propageerijana - miks mitte rattateede ehitamise initsiaatorina või siis kahe silla jooksu korraldamisega Pärnus.
Hoopis teine asi on spordi edendamine riiklikul tasandil. Otse öeldes pole Eestis suhtumine meeskonnasporti üldse hea! Riiklikul ja institutsioonide tasandil domineerivad individuaalsport ja individuaalalade tegijad, sest kogu ühiskonnas domineerib individualism.
Aga riiki viib ju edasi koostöö! Kõnekas näide meeskonnaspordi alaväärtustamisest on seotud selle premeerimisega, mis on väga meelevaldne ja otsene eiramine. Teine näide on EM-finaalturniirile jõudnud Eesti võrkpallimeeskonda suhtumine.
Kui olen ise tippspordiga lõpetanud, tahaks vähemalt ühiskondlikul tasandil seda valdkonda kuidagi arendada.
Millise erakonna ridades?
See pole mu meelisteema. Mind on poliitikasse kutsutud küll, aga praegu tegeldakse väga aktiivselt mu abikaasa Tatjana kutsumisega. Teda püüdsid oma ridadesse värvata vähemalt kaks erakonda.
Olen seisukohal, et kuni sporti teen, ei saa seda poliitikaga ühendada. Eelmistel kohalikel valimistel aastaid tagasi kutsuti ka mind hoolega erakonda - mõistagi loobusin.
Seevastu Tatjana pääses sotsiaaldemokraatide nimekirjas asendusliikmena Pärnu volikokku, mis oli talle väga hea kogemus. Pekingi olümpia eel ja ajal ning ka nüüd pole Tatjanal paraku enam selleks aega, sest ta õpib veel Tartu ülikooli magistrantuuris.
Poliitikas olemiseks peab olema põhjus ja poliitikategemist ei tohiks kasutada kui vahendit, sest see poleks aus valijate suhtes. Võib-olla olen liiga sinisilmne, aga ma tõesti tunnen nii.
Kui suure huviga poliitikas toimuvat üldse jälgid?
Meedia kaudu jälgin ja olen kursis üldise infoga, mida teab iga inimene tänavalt. Loomulikult ei tunne ma end turvaliselt, kui kuulen, mis valitsuses toimub.
On näha, et tõeliselt riigimehelikult seal ei käituta. Aga raputavad teisedki asjad. Näiteks Villu Reiljani süüdimõistmine kohtus tekitas samuti sisimas ebaturvalise tunde.
Jüri Jaanson
Sündinud: 14. oktoobril 1965
Pere: abielus treener Tatjana Jaansoniga, peres kasvavad tütred Anita ja Greta.
Tiitlivõistluste medalid:
olümpiahõbe 2004 ühe- ja 2008 paarisaerulisel kahepaadil,
MM-kuld 1990, hõbe 1995 ja pronks 1989 ühepaadil, MM-hõbe 2005 paarisaerulisel neljapaadil ning 2007 kahepaadil.
Eritahuline mees
Lektor Jaanson
Möödunud neljapäeval esines Jaanson Pärnu lähistel Jõulumäel Eesti suusaliidu kutsel suusatreenerite seminaril. Ta rääkis tippvormi ajastamise kunstist, aga muustki.
„Mul pole kaasa võtta mingeid powerpoint'e ega graafikuid," selgitab sõudekuulsus enne vastutusrikast etteastet ja lisab tagasihoidlikult: „Lähen sinna lihtsalt kohtuma, rääkima ning asju arutama."
Aukodanik Jaanson
Jaanuaris nimetas Pärnu linnavolikogu Jaansoni kuuendaks linna aukodanikuks. Kahekordne olümpiahõbe pääses seltskonda, kuhu 1886. aastal nimetati admiral Konstantin Possiet, 1901. aastal professor Friedrich Fromhold Martens, 1934. aastal riigivanem Konstantin Päts, 2007. aastal dirigent Neeme Järvi ja 2008. aastal helilooja Valter Ojakäär.
„Liigutav sündmus," meenutab Jaanson. „Minust maaliti portree ja volikogu esimees tõi välja, et olen kolmest elusolevast aukodanikust ainuke, kes elab ka ise Pärnus ning liigub kohaliku rahva seas."
Pereisa Jaanson
Jaanson ütleb, et ei torgi tütreid Anitat (14) ja Gretat (9) taga, et nad tingimata sõudmisega tegeleks. Kuigi Anita käib juba sõudmistrennis, on tal ka muid huvisid.
„Mingi soov Anital on, kuid esialgu jagab ta end veel erinevate huvide vahel," selgitab Jaanson.
„Noorem tütar ei tea sõudmisest seni veel ööd ega mütsi, näeb ainult, kuidas papa sõuab. Aga las lapsed olla - nende ees on veel kogu maailm lahti, tundku elust rõõmu!"