Eesti orienteerujad võtsid Euroopa meistritiitli rogainis


Rogaini Euroopa meistrivõistluste stardi- ja finišipaik
Foto: erc2012.lt

Leedus, Moletai piirkonnas toimunud rogaini Euroopa meistrivõistlustel võitsid esikoha Armo Hiie ja Lauri Lahtmäe, jättes hõbedale varasemad Euroopa meistrid ja maailmameistrivõistluste medaliomanikud Jevgeni Dombroski ja Olegi Kalinini Venemaalt ning pronksile ukrainlased Taras Konjuhovi ja Konstantin Maršenko.

Eesti oli lähedal koguni kaksikvõidule, kuid mulluseid Euroopa meistreid Silver ja Rain Eensaart seiras ebaõnn.

Kõik kontrollpunktid kiireima ajaga läbinud Eensaartel puudus finišis märge ühest kontrollpunktist. Ühel elektroonilisel ajavõtukaardil oli see märge olemas, teisel mitte. See jättis nad ilma viiest punktist ja ühtlasi tiitlivõidust.

Rogain on võistkondlik orienteerumine, mille eesmärgiks on kontrollaja jooksul koguda võimalikult suur punktisumma maastikule paigutatud kontrollpunktide läbimisest, kusjuures kontrollpunktide väärtus on erinev, sõltudes asukohast ja tehnilisest keerukusest.

Rogaini sünnimaaks on Austraalia, kuid nüüdseks harrastatakse seda ala juba kõigil kontinentidel. Ala nimi on tuletatud kolme austraallase, Rod, Gail ja Neil Phillipsi nimest, kes 1976. aastal sellise võistluse korraldasid.

Rogaini tiitlivõistlustel on kontrollajaks 24 tundi. Nii eeldab rogain head vastupidavust ning oskust maastikul orienteeruda nii päeval kui öösel. Kontrollpunktide läbimise järjekord on vaba ja iga võistkond otsustab ise, milliseid kontrollpunkte ja millises järjekorras läbida.