EM-valiktsükliks valmistuv Eesti käsipallikoondis mängib Klaipedas


Kalmer Musting, käsipall
Õhtuleht/Scanpix

Eesti meeste käsipallikoondis osaleb sel nädalavahetusel Klaipedas koos võõrustaja Leedu, Valgevene ja Ukrainaga nelja riigi vahelisel kontrollturniiril.

Kuigi käesolev nädal on vastavalt rahvusvahelisele kalendrile mõeldud koondistele, peavad eestlased Leedu sadamalinnas läbi ajama ilma kahe võtmemängijata, teatas EKL-i pressiteenistus.

Nimelt toimuvad järjekordsed voorud Euroopa käsipalliliiduga tülitsevates Hispaania ja Saksamaa liigades, kes ei soovi katusorganisatsiooni järgi oma samme seada.

Tõsi, Saksamaa eliitseltskonnas peetakse samuti paus, kuid esimeses divisjonis mitte. Nii jäävadki Klaipeda turniirilt eemale Marius ja Risto Lepp.

"Toledol on Hispaania kõrgliigas ees tähtsad mängud, seega Mariuse tulek oli kohe välistatud," lausus Eesti meeskonna peatreener Kalmer Musting.

"Risto arutas Saksamaa esiliigas kindlalt viimast kohta hoidva Bernburgiga olukorda pikemalt, ent tulutult."

Lisaks ei saa Mustingule oma oskusi näidata noortekoondisesse kuuluvad Mikk Pinnonen, Uku-Tanel Laast ja Marko Slastinovski, kes sõitsid Soome kuni 20-aastaste EM-valikturniirile.

Lepata ei jää Eesti aga seegi kord, sest rahvuskoondises teeb debüüdi Chocolate Boysi 23-aastane paremsisemine Sten-Erik Lepp.

Klaipedas ootavad Eestit Euroopa keskmikud

Enamik koondise liikmetest eesotsas Mait Patrailiga on juba Mustingu käsutuses ning teinud esimese ühistreeningu.

"Ühe harjutuskorra pealt on raske midagi öelda," ei hakanud Musting meeste hetkeseisu hindama.

"Kõik olid omal tasemel, miskit üllatavat näha polnud. Täpsema analüüsi saan anda pühapäeval pärast Klaipeda turniiri lõppu."

Reede õhtul peaks meeskonnaga ühinema Dener Jaanimaa Rootsist ja Valdar Noodla Soomest. Kui Noodla saabub kodukamarale laevaga, siis Jaanimaa loodab Eestisse jõuda lennukiga.

Just nimelt loodab, sest Islandil asetsevast Fimmvörduhalsi vulkaanist liikvele pääsenud tuhapilv on löönud põhjamaade lennugraafikud sassi.

"Ehk Dener ikka liitub meiega, muidu oleks paras jama," tunnistas koondise koosseisu kinnitanud Musting. "Nii lühikese ajaga pole meil tema asemele kedagi võtta."

Sügisest koondiste nädalat Eestis ei toimunud, kuna mullusuvine juunioride MM-finaalturniir neelas siinselt alaliidult hulga ressursse.

Mõni kuu hiljem jaanuaris peetud täiskasvanute MM-valikturniiril jäi Eesti alagrupis napilt teiseks, mis jättis play-offi ukse suletuks. Seekord on seis roosilisem.

"Väga hea, et saan meeste seisust ülevaate aprilli lõpus, sest juba juunis on ees uued valikmängud. Muidu oleks tulnud sisse liiga pikk paus," rõõmustas Musting treeningkogunemise üle.

"Saame enda taset kontrollida tugevate vastaste peal. Pääsesid ju Leedu ja Ukraina MM-valiksarjas
play-offi, üllatuslikult Küprosele kaotanud Valgevene on aga vaatamata põlvkondade vahetusele tunnustatud käsipallimaa. Kõike seda arvestades tahaks Klaipedast siiski naasta vähemalt ühe võiduga."

Musting võtab ühe sammu korraga ja keskendub turniirile Londonis

Eestile tähtsad mängud tulevad juunis, kui 2012. aasta EM-i esimeses valikringis kohtutakse Londonis Küprose, Bulgaaria ja Suurbritanniaga.

Edasi pääseb vaid grupi võitja, keda ootab ees kaheringiline turniir Ungari, Makedoonia ning Bosnia ja Hertsegoviinaga. Mustingu tähelepanu on hetkel aga suunatud esimesele valikringile.

"Kõigepealt tuleb võita turniir Londonis ja alles siis mõelda edasisele," jäi Musting diplomaatiliseks, kuid lisas teise ringi gruppe silmitsedes, et loosi üle kurta ei saa.

Musting on põhjendatult ettevaatlik, sest Küpros alistas 2011. aasta MM-valiktsüklis ühe väravaga Valgevene. Lisaks saadi jagu Fääri saartest, ent kaotus Šveitsile kustutas saareriigi lootused. Klaipedas võtab Eesti mõõtu Valgevenelt, kuid ennatlikke paralleele Musting tõmbama ei hakka.

"Kui kaotame Valgevenele, siis see ei tähenda ju automaatselt seda, et peaksime ka Küprosele alla vanduma," lausus ta. "Pallimängudes on iga matš unikaalne."

Klaipeda turniiri ajakava:

16.04. (kell 17.00) Ukraina - Valgevene

16.04. (kell 19.00) Leedu - Eesti

17.04. (kell 17.00) Eesti - Ukraina

17.04. (kell 19.00) Leedu - Valgevene

18.04. (kell 12.00) Valgevene - Eesti

18.04. (kell 14.00) Leedu - Ukraina

Eesti koondise koosseis:

Väravavahid: Marius Aleksejev (Thuni Wacker, Šveits) ja Eston Varusk (Põlva Serviti).

Paremääred: Kaupo Liiva (Wacker) ja Kristjan Muuga (Serviti).

Paremsisemised: Dener Jaanimaa (LIF Lindesberg, Rootsi) ja Sten-Erik Lepp (Chocolate Boys)

Mängujuhid: Mario Karuse (Serviti) ja Valdar Noodla (Riihimäki Cocks, Soome)

Vasaksisemised: Janar Mägi (HC Kehra) ja Mait Patrail (Schaffhauseni Kadetten, Šveits)

Vasakääred: Raido Peedomaa ja Siivo Sokk (mõlemad Serviti)

Joonemängijad: Martin Johansson (Veroia Filippos, Kreeka) ja Jaan Kauge (Kehra).

Peatreener on Kalmer Musting, treener Ain Pinnonen ja füsioterapeut Margus Parts.