TIPPHETKED | Kontaveit viis matši Azarenkaga kolmandasse setti ning sai loobumisvõidu. Poolfinaalis ootab ees maailma esireket

(143)

Anett Kontaveit (WTA 15.) sai Stuttgardi WTA tenniseturniiril veerandfinaalis valgevenelannalt Victoria Azarenkalt (WTA 61.) kolmandas setis loobumisvõidu ning pääses poolfinaali, kus teda ootab laupäeval kell 19.30 ees maailma esireket, jaapanlanna Naomi Osaka. Avaseti kaotas Kontaveit 5:7, teise võitis sama skooriga.

Kontaveit on nüüd seega poolfinaali pääsenud kahel turniiril järjest (Miami ja Stuttgart). Ühtlasi mängis ta nelja parema seas ka aasta tagasi samal mõõduvõtul. Unistusele sõita koju turniiri võiduga kaasneva Porschega pani toona piiri tšehhitar Karolina Pliškova, kes seekord kaheksandikfinaalis Azarenkale alla jäi.

Matši tipphetked:

Avasetis hoidsid mõlemad naised oma servi kuni 5:5 viigiseisuni, mil Azarenka tasavägises geimis esimese murde tegi ning oma pallingugeimiga setile joone alla tõmbas.

Teises setis nähti kokku seitset servimurret. Kontaveit jäi murdega taha 0:1, 2:3 ja 3:4, kuid tuli 3:5 kaotusseisust välja, viigistades servimurdega 5:5 ning lõpetades vastase pallingul ka seti 7:5.

Kohe kolmanda seti alguses hakkas Azarenka kinni hoidma õlast ning kutsus kaks korda väljakule füsioterapeudi, kes teda masseeris ja venitas, kuid seisul 3:0 servima minnes andis ta pärast teist punkti eestlannale loobumisvõidu.

Kontaveit lõi kokku 6 serviässa Azarenka 1 vastu. Topeltvigu tegi Azarenka 4, Kontaveit 3. Esimese servi õnnestumisprotsent oli Anetil parem (64% vs 60%), samuti ka esimeselt ja teiselt servilt võidetud punktide arv (esimene 70% vs 65%, teine 44% vs 39%). Mõlemad teenisid kokku 11 murdepalli, millest Kontaveit realiseeris 5 ja Azarenka 4. Matš kestis kokku veidi üle kahe tunni.

Maailma esireketi Naomi Osakaga on Kontaveit mänginud kolmel korral ning alati kaotust tunnistanud. Kordagi pole aga mängitud liivaväljakul. Kaks korda on Osaka võitnud kõvaväljakul (2018 Dubais 6:2, 7:6 (5) ja 2016 Tokyos 6:0, 6:2) ning korra murul (2015 Surbitonis 6:4, 6:7 (5), 6:2).

Teises poolfinaalis kohtuvad homme lätlanna Anastassija Sevastova (WTA 13.) ja tšehhitar Petra Kvitova (WTA 3.).

Anett Kontaveit - Victoria Azarenka
Katrin Aav: Anett on visa nagu kass-kõnnib omapäi ja hästi😁 Palju õnne!
Kontaveit väljakuintervjuus: "Muidugi ei oleks tahtnud nii võita, aga kaks setti näitasime väga head tennis. Ma ei tea, kuidas ma teises setis raskest seisust kaks korda välja tulin, aga kuidagi ma tulin. Ma naudin siin mängimist tõeliselt, see peaväljak on väga eriline koht. Ma olen Osakat mängimas näinud muidugi. Sellest tuleb kindlasti raske võitlus."
Läbi! Azarenka loobub. Kontaveit on poolfinaalis.
Azarenka jätkab korduvalt servimise pooleli. Publik toetab teda veel aplausiga.
Azarenkal on jälle füsio väljakul ja venitus-massaaž käib taas.
3:0 Kuues äss tuleb ka!
Kontaveidi viies äss. 40:30
Kontaveit viigistab 30:30.
15:30 Hea tõrje viib Azarenka hoopis geimi juhtima.
Kontaveit lööb Azarenka eeskäele, valgevenelanna teeb valugrimassi ja laseb palli reketist läbi. 15:15.
Matš jätkub! Kontaveit jääb oma servigeimis 0:15 taha.
Füsio hakkab Azarenkat masseerima. Kohtunik annab teada, et valgevenelanna kasutab meditsiinilist pausi.
Füsio räägib nüüd Azarenkaga väga pikalt. Näis, mida otsustatakse...
2:0 Kontaveit murrab ja Azarenka kutsub füsio väljakule.
Anetilt võib kuulda pärast tõrjeviga: "Lihtsalt loll!"
Kontaveidil murdepall.
Azarenkal on nüüd kindlasti mingi vigastus kallal. Hoiab oma kätt selgelt ja püüab seda igal hetkel venitada.
1:0 Kolmandat setti alustab Kontaveit servi hoidmisega. Azarenka muljus vahepeal oma kätt ja jalga. Kas mingid hädad kimbutavad?
5:7 Ja seda ta kasutamata ei jäta! Azarenka teiselt servilt võimas tagakäe tõrje. See mäng läheb edasi! 2. seti statistika:
Kontaveit saab veel ühe settpalli...
40:40 Aneti tagakäelöök läheb pikaks ja Azarenkal settpall päästetud.
30:40 Kontaveidile murdepall ja settpall!
Aneti võimas eeskäelöök ja matši kolmas äss viivad ta setti 6:5 juhtima!
Azarenka viigistab 40:40
Kontaveit oma pallingul 40:0 juhtimas.
Kontaveit teenib tänu õnnele (loe: võrgulindile) teise murdepalli.
40:40 Kontaveidi tagekäelöök võrgus. Tasamäng.
30:40 Azarenka tagakäelöök külje pealt audis ja murdepall Kontaveidile!
30:30 Azarenka tagakäelöök maandub võrgus.
30:15 Azarenka tungib võrku ja lõpetab punkti eeskäe äralöögiga.
15:15 Azarenka teeb oma õhtu teise topeltvea.
15:0 Azarenka läheb oma servigeimi juhtima.
4:5 Kontaveit hoiab oma pallingut, Azarenka sai vaid ühe punkti kätte. Nüüd tuleb raske geim, mis tuleks ideaalis ära murda.
3:5 Azarenka hoiab oma pallingut ja on matšivõidust ühe geimi kaugusel. Väga raske seis Kontaveidi jaoks.
Azarenka võtab servikellast viimast ja läheb oma pallingul 40:0 ette.
Kolmandat murdepalli kahjuks enam ei päästa. Azarenka teeb kolmanda murde järjest ja läheb 3:4 ette.
30:40 Kaks murdepalli päästetud.
0:40 Azarenkal kolm murdepalli järjest.
Järgmises geimis teeb Kontaveit alustuseks oma õhtu kolmanda topeltvea.
3:3 Kontaveit teeb murde tagasi ja Azarenka peksab reketi vastu maad. Kolmas servimurre kahe mängija peale järjest!
2:3 Azarenka siiski murrab ja läheb teist setti taas juhtima.
Väga piiripealsete löökidega tegelevad neiud ja naeravad ka ise selle üle. Kontaveit päästab esimese murdepalli. 30:40.
15:40 Nüüd omakorda Azarenkal kaks murdepalli.
"Let's go, Vika, let's go!" võib täna pauside ajal üsna tihti skandeerimist kuulda. Aeg-ajalt hüütakse ka midagi Aneti toetuseks.
Teise servi pealt murre tuleb! Teine sett 2:2 viigis.
Joonekohtunik käib Azarenka servi jälge vaatamas, mis on selgelt külje pealt väljas.
15:40 Kontaveidil kasutada kaks murdepalli. Üks vähemalt tuleks nüüd ära kasutada!
Kontaveit kutsus taas treeneri väljakule, kes andis paar näpunäidet ja ütles lõpetuseks: "Võitle, Anett!" https://twitter.com/livetennis/status/1121864846771924992
1:2 Azarenka saab Aneti pallingul kaks punkti kätte, aga Kontaveit suudab siiski servi hoida.
0:2 Azarenka hoiab ka pallingut üsna kindlalt.
Kontaveit teeb oma teise topeltvea täna õhtul ja jääb oma pallingul 15:40 taha.
0:1 Azarenka alustab teist setti servimurdega. Neljas geim järjest valgevenelannale.
Kontaveidi löök läbi võrgulindi jätab Azarnkale aega ette valmistada võimas tagakäe äralöök. 40:30 valgevenelannale.
5:7 Azarenka lõpetab esimese seti võimsa tagakäe äralöögiga. Avaseti statistika:
Azarenka ilus äralöök viigistab geimi 30:30.
Kontaveit pääseb 15:30 ette.
Mõlemalt naiselt valus eksimus võrgumängus. 15:15
Servimurre on kahjuks tõsiasi. 5:6
Azarenka saab selles geimis kolmanda murdepalli.
Azarenka püsib veel geimis sees. 40:40
Fantastiline stopplöök viib Kontaveidi eduseisu.
Kontaveit sunnib Azarenka tegema kaks tagakäeviga järjest ja viigistab geimi 40:40.
Azarenka hea servitõrje viib ta Kontaveidi servil 15:30 ette ja pärast järgmist lihtviga saab enda käsutusse kaks murdepalli.
Kontaveit juhtis Azarenka palligul 0:30, aga neli järgmist punkti kuulusid hästi servinud Azarenkale (vahepeal lõi ka oma esimese ässa). Nii ka kogu geim. 5:5.
Kontaveit hoiab servi üsna kindlalt ja pääseb setivõidust geimi kaugusele. 5:4.
Väga kindel serv otsa. Sett 4:4 viigis.
Azarenka on oma pallingul 40:15 juhtimas.
Vahepeal selgus ka homse matši algusaeg. Kui Kontaveit siit edasi peaks pääsema, siis kohtub ta Naomi Osakaga kell 19.30 Eesti aja järgi.
15:0 eduseisul kutsub Kontaveit kohtuniku pukist alla ekslikult sisse loetud palli üle vaatama. See kinnitas, et Anetil oli õigus ja viis eestlanna 30:0 juhtima. Azarenka ei saanudki selles geimis silma pähe. 4:3 Anett juhtimas.
Azarenka hoiab maratongeimis oma servi ja viigistab seti 3:3.
Kontaveidi pall läheb külje pealt välja. Azarenkal järjekordne geimpall. See geim on kestnud juba üle 9 minuti.
Kontaveit vajutab tagakäelöögi ristnurka. Tasamäng.
Kontaveit teeb võrgumängus tagakäevea ja Azarenkal geimpall.
Kolm murdepalli Kontaveit luhta läinud. Geim jätkub.
Kontaveit saab ka kolmanda murdepalli.
Azarenka on kindel ja päästab.
Kontaveit saab esimese murdepalli!
3:2. Kontaveit hoiab pallingut. Raskelt tuli, aga tuli.
Azarenka tõrje jääb nõrgaks ja Anett teeb ilusa äralöögi. Mäng tasa.
Pika pallivahetuse võidab Azarenka, kes jõuab matši esimese murdepallini!
Kontaveiti servil jõutakse 30:30-ni.
2:2. Ka Azarenka hoiab oma pallingugeimi kindlalt. Kontaveit võitis ühe pallivahetuse.
2:1. Kontaveit on enesekindel ja heas hoos. Taas kindel servigeim, kus Azarenka suutis võita vaid ühe pallivahetuse. Eestlanna lõpetas geimi taas ässaga.
1:1. Azarenka hoiab pallingut.
Azarenka teeb esimese topeltvea, seis 40:30.
1:0. Kontaveit lõpetab esimese geimi ässaga. Vastane sai vaid ühe punkti.
Kiirelt 30:0 eestlannale.
Mäng algab! Kontaveit hakkab servima.
Mäng peaks algama 21.40.
Bertens on võitnud Kerberit 6:3, 6:4 ning seega peaks Anett Kontaveit - Victoria Azarenka mäng algama kell 21.30.

2012.-2013. aastal kokku 51 nädalat maailma esireketi kohta hoidnud Azarenka sai üle kahe tunni (täpsemalt 2:13) kestnud matšis Pliškova üle 4:6, 6:3, 6:4 võidu.

Azarenka lõi 8 serviässa Pliškova 9 vastu, topeltvigu kogunes tal 3, Pliškoval 5. Esimene serv õnnestus valgevenelannal 56-protsendiliselt, Pliškoval 63%-liselt. Pliškova võitis rohkem punkte esimeselt pallingult (74% vs 70%), kuid Azarenka paremus tuli välja teise servi punktidest (56% vs 42%). 7-st murdepallist realiseeris Azarenka 4, Pliškova vaid 9-st 2. Kõikidest punktidest kuulus Azarenkale 94, Pliškovale 87.

Järgmise nädala maailma edetabelis tõuseb Azarenka tagasi 50 parema sekka.

Maailma esireket on olnud ka Pliškova (8 nädalat 17.07.2017 - 10.09.2017), kes alistas Kontaveidi aasta tagasi Stuttgardis poolfinaalis ning tänavu kolmes setis Indian Wellsi turniiri kaheksandikfinaalis.

Kontaveit on kaks korda Austrialian Openi tšempioniks kroonitud (2012, 2013) Azarenkaga kohtunud varem vaid korra, 2015. aasta Wimbledoni suure slämmi turniiri avaringis ning siis olid valgevenelanna võidunumbrid 6:2, 6:1.

Veerandfinaal Kontaveidi ja Azarenka vahel peetakse reedel peaväljaku viimase matšina, mis ei alga enne kella 21.30 (Eesti aeg). Delfi TV näitab kohtumise otseülekannet. Kui Kontaveit Azarenkat võidab, tuleb talle poolfinaalivastaseks esireket Naomi Osaka (Jaapan), kes alistas täna Donna Vekici (Horvaatia, WTA 25.) 6:3, 4:6, 7:6 (4).

Stuttgardi turniiri avaringis alistas Azarenka 7:5, 6:4 kogenud venelanna Vera Zvonarjova (WTA 84.) 7:5, 6:4.

29-aastane Manhattan Beachil resideeruv valgevenelanna on tänavu kõige edukam olnud 1.-7. aprillini Mehhikos Monterreys toimunud WTA turniiril, kus ta pääses finaali, kuid pidi seal seisul 1:6, 1:3 andma loobumisvõidu hispaanlannale Garbine Muguruzale.

Möödunud nädalal osales Azarenka Fed Cupi poolfinaalmatšil Brisbane'is, kus Valgevene kaotas 2:3 Austraaliale. Ashleigh Bartyle kaotas Azarenka teises matšis 6:7 (2), 3:6, neljandas matšis alistas ta aga kindlalt 6:1, 6:1 Samantha Stosuri, viigistades poolfinaali üldseisu 2:2-le. Otsustavas paarismängus jäid Azarenka ja Aryna Sabalenka nimetatud austraallannadele alla 5:7, 6:3, 2:6.