"Kõik teadsid, et olen tema järele hull!" Juha Mietost ja Jelena Välbest said hingesugulased

 (54)
Jelena Välbe.
Jelena Välbe.Foto: Vladimir Gerdo, Vladimir Gerdo/TASS/Scanpix

Soome suusalegend Juha Mieto ja NSVL-i/Venemaa läbi aegade üks paremaid suusatajaid Jelena Välbe meenutasid ühiselt 1989. aasta Lahti maailmameistrivõistlusi, kus esimene oli ametis autasustajana ja teine võitis hulga medaleid.

Toona 20-aastane Välbe võitis Lahti MM-il kaks kuld- ja ühe hõbemedali. Poodiumil sai ta õnnitlusi just Mieto käest.

“Kõik teadsid, et olen tema järele hull. Teismelisena oli mul vihik, kuhu kleepisin tema pilte. 1989. aasta MM-il andis ta meile medalid üle ja ma sain temalt ka suudluse. Lubasin, et ei pese enam kunagi nägu,“ rääkis Välbe Ilta-Sanomatele.

Välbest 19 aastat vanem Mieto lõpetas enda sportlaskarjääri 1980-ndate keskpaigas. Mieto meenutab toonast Välbet hästi tagasihoidliku ja targa sportlasena. Mieto sõnul oli Välbe varasematest NSVL-i sportlastest erinev.

“Mäletan, et minu tippajal olid NSVL-ist sellised tipptegijad nagu Galina Kulakova ja Raissa Smetanina. Välbe oli võrreldes nendega nagu öö ja päev. Ma ei teagi, miks see niimoodi oli,“ rääkis omakorda Mieto.

Mieto sõnul sai ta alles tükk aega hiljem teada, et ta oli Välbe suur iidol. Mieto sõnul on ta alati Ida-Euroopast pärit inimestega hästi läbi saanud ning seetõttu tekkis neil ka Välbega lõpuks väga hea klapp.