Politsei nõudis Northugile kaheksa kuu pikkust vanglakaristust. Northugi kaitsja Halvard Helle leidis, et karistus peaks jääma alla kuue kuu. Tema arvates piisanuks 13-kordsele maailmameistrile jalavõru kandmisest, sest ta olevat ennast parandanud.

Kohtunik Ole Kristen Överbergi otsus jäi kahe nägemuse vahele, aga pigem rahuldas karistus politsei soove. Norra seaduste järgi saab süüdimõistetule reaalse vangistuse asemel jalavõru panna vaid kuni kuue kuu pikkuse karistuse puhul. Jalavõru võib taotleda alates hetkest, kui karistuse lõpuni on jäänud kuus kuud.

Seega peab Northug reaalselt kinni istuma vähemalt kuu aega.

Samuti oleks vale väita, et Northug ei saa enam kunagi autoga sõita. Kui Norras võetakse autojuhiload eluks ajaks ära, võib süüdimõistetu paluda lubade tagastamist, aga mitte enne viie aasta möödumist.

Northugi kaitsja ütles pärast otsuse väljakuulutamist Norra meediale, et tema klient nõustub otsusega ja soovib eluga edasi minna.

Milles Northugi juhtum seisnes?

Politsei arreteeris Northugi 13. augustil. Esiteks süüdistati norralast rohkem kui kuue grammi kokaiini ja 0,6 grammi narkootilise aine MDMA omamises.

Lisaks konfiskeeriti süüdistuse kohaselt Northugilt kolm tabletti uimastit Diazepami ja kaks tabletti Alprazolami.

Teine süüdistus puudutas hooletut sõitmist. Northug oli kolme päeva jooksul kolmel erineval korral vahele jäänud rohkem kui 200 km/h kihutamisega.

10. augustil sõitis Northug Espas E6 maanteel 110 km/h tsoonis 203 km/h-ga, 12. augustil Trysili ja Elverumi vahel 80-tsoonis 204-ga ning hiljem samal päeval samas piirkonnas kiirusega 221 km/h.

Politsei sõnul kasutas Northug mobiiltelefoni ning filmis nende vägitükkide ajal spidomeetrit. Süüdistuses kirjeldatakse, kuidas Northug jäi mitmel korral keset teed seisma ning seejärel kiirendas, samal ajal oma sõidurajalt väljas tee keskel paiknedes.

"Samal ajal tegi ta sel kiirusel mitmeid möödasõite ning vasakpöörde. Samuti sõitis ta mitu korda vastassuunavööndis, ise samal ajal oma sõitu filmides ja kommenteerides," kirjeldatakse süüdistuses episoodi, mil kiirus tõusis 221-ni.

Northug võttis ülestunnistusi andes süüdistused omaks ja kinnitas, et pole pärast arreteerimist enam narkootikume tarvitanud. Tema kaitsja Halvard Halle esitas uurijatele Northugi regulaarselt antud uriiniproovid, mis osutusid kõik puhtaks.

Kohtuniku hinnangul seadis Northug kiiruse ületamise ja hoollimatu sõidustiiliga kaasliiklejate elu ohtu.

Miks jäi Northugi vanglakaristuseks aga seitse, mitte kaheksa kuud? Kohtunik põhjendas seda esiteks Northugi ausa ülestunnistusega ja teiseks asjaoluga, et politsei lekitas meediale juhtumi kohta andmeid, mida poleks tohtinud.