Eesti suusatajaid ähvardab Austria seaduste tõttu reaalne vangistus

 (122)
Taksojuht Lembit Uibo tapjate kohtuotsuse väljakuulutamine
KohtunikFoto: Karin Kaljuläte

Austria on üks väheseid riike, kus dopingurikkumised on ka väga rangelt kriminaalkoodeksis reguleeritud, mistõttu võib Eesti suusatajaid halvemal juhul ees oodata reaalne vangistus.

Austria karistusseadustiku järgi on keelatud dopingainete või -võtete kasutamise eest ette nähtud kuni kolmeaastane reaalne vangistus. Olenevalt pettuse abil saadud kasust võib karistus olla ka suurem: näiteks olukorras, kus tekitatud kahju on suurem kui 300 000 eurot, on karistuseks ühe- kuni kümneaastane vangistus.

Austria kohtu jaoks ei ole sealjuures antud paragrahvi järgi karistuste määramine sugugi võõras teema: 2010. aastal saadeti näiteks endise jalgratturi Bernhard Kohli mänedžer 15 kuuks vangi (14 neist tingimisi), sest ta vahendas kaheksale sportlasele erinevaid dopingaineid.

Suusaalade maailmameistrivõistlustel Seefeldis puhkes täna suur dopinguskandaal - Austria ja Saksamaa ametivõimude ühisoperatsiooni käigus koodnimega "Aadrilaskmine" vahistati kokku üheksa inimest, neist viis sportlast, sealhulgas ka Eesti koondislased Karel Tammjärv ja Andreas Veerpalu. Kinni peeti ka Kasahstani suusakuulsus Aleksei Poltoranin, kelle juhendajateks Andrus Veerpalu ja Mati Alaver.

Seotud lood:

Seefeldis pärastlõunal toimunud pressikonverentsil avaldasid ametivõimud, et haarang oli osa "juba aastaid ülemaailmselt tegutsenud võrgustiku" vastasest uurimisest. Rahvusvahelise meedia andmetel on uurimise keskmes Austria arst Mark Schmidt, kes laiemale avalikkusele sai tuntuks 2008. aastal jalgrattureid puudutanud veredopinguskandaaliga.

Viis vahistatud sportlast olid kohaliku prokuröri ja politsei sõnul puutunud kuritegeliku võrgustiku liikmetega kokku nii enne MMi kui ka MMi ajal. Üks sportlasel oli isegi vahistamise ajal olnud nõel veenis.