Venemaa äss jäi Sotši olümpiakullast ilma, olümpiavõitjaks tõuseb lätlane

 (44)
Aleksandr Tretjakov (vasakul) ja Martins Dukurs Sotši olümpial poodiumil.
Aleksandr Tretjakov (vasakul) ja Martins Dukurs Sotši olümpial poodiumil.Foto: ANDREJ ISAKOVIC, AFP/Scanpix

Sotši olümpiamängudel skeletonis kuldmedali võitnud venelane Aleksandr Tretjakovi toonane tulemus on tühistatud ning kuldmedalile tõuseb lätlane Martins Dukurs.

Tretjakovi tulemuse tühistas Rahvusvaheline Olümpiakomitee, kes tegi seda venelase dopingureeglite rikkumise tõttu.

Dukurs oli hõbemedalil olnud nii Vancouveri kui ka Sotši olümpiamängudel. Seega saab ta nüüd kirja oma esimese olümpiakulla.

Hõbemedalile tõuseb nüüd ameeriklane Matthew Antoine ning pronksile Martins Dukursi vend Tomass Dukurs, kellele see on esimene olümpiamedal.

Lisaks tühistas ROK ka naiste skeletonis pronksmedali võitnud venelanna Jelena Nikitina tulemuse.

Lisaks tühistas ROK veel ka venelaste Maria Orlova ning Olga Potõlitsina tulemused. Nemad aga medalivõitjad ei olnud. Kõik neli sportlast said ROK-ilt ka eluaegse olümpiamängudel osalemise keelu.

Venelastelt on nüüd hiljutiste ROK-i otsustega ära võetud kuus Sotši olümpiamängude medalit. Kaks neist medalitest olid kuldsed.

Karistuste määramisel on aluseks võetud Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri WADA poolt tellitud sõltumatu eksperdi Richard McLareni raportid. McLareni raportitest selgus, et Sotši olümpial oli venelaste poolt käivitatud riiklik dopinguprogramm, mille eesmärgiks oli säramine kodustel mängudel.

Seejuures sõnati veel ROK-i poolt, et lähiajal võib tulla veel uusi otsuseid.