Šveitsi valitsus andis olümpiamängude korraldajaks kandideerimisele rohelise tule


Šveitsi valitsus andis olümpiamängude korraldajaks kandideerimisele rohelise tule
Foto: REUTERS/SCANPIX

Šveitsi valitsus lubas kolmapäeval, et on valmis eraldama kuni miljard franki (865 000 eurot) 2026. aasta taliolümpiamängude riiki toomise toetuseks.

Otsus sündis pärast seda, kui Austria linnas Innsbruckis pühapäeval olümpia idee maha hääletati. Rahvahääletuse tulemusena on kalli ürituse korraldamisest loobunud umbes tosin linna. Olümpia keskuseks saaks Šveitsis Sion.

Lausanne'is baseeruv Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) on viimastel aastatel olnud võimalikele kandidaatidele mängude korraldamisega seotud kasude selgitamisega tõsises hädas. Šveitsi valitsus on aga idee suhtes entusiastlik, kirjutab Reuters.

"Valitsuse arvates on taliolümpiamängud Šveitsi spordi, majanduse ja ühiskonna jaoks hea võimalus," ütlesid riigi esindajad pärast kabinetiistungit.

Šveitslaste plaan peab ilmselt veel läbima parlamenti ning võib minna mängude korraldamisega seotud piirkondades referendumile. Sion asub Itaalia ja Prantsusmaaga piirnevas Valais' kantonis. Aasta alguses hääletati sarnane mõte 60 protsendi elanike vastuhäältega maha Graubündeni kantonis, kus asub St. Moritzi suusakuurort.

Šveitsile võivad veel mängude võõrustamisel konkurendiks osutuda Kasahstan, Türgi, Jaapan, Kanada ja USA.

2018. aasta taliolümpia toimub Lõuna-Koreas Pyeonchangis, 2022. aasta mängud Hiinas Pekingis.