Kasvuhormooni testi looja: ma ei saa aru, milles CAS-i kriitika seisnes

 (148)
Andrus Veerpalu pressikonverents. Vasakult: Sulev Kõks, Aivar Pilv, Andrus Veerpalu
Foto: Arno Mikkor, Eesti Päevaleht

Kasvuhormooni testi looja, doktor Martin Bidlingmaier, ei mõista, milles seisnes Rahvusvahelise Arbitraažikohtu (CAS) kriitika seoses Andrus Veerpalult võetud proovide tulemuste määramise metoodikas.

"Minuni jõudnud info kohaselt ei saanud ma aru, milles kriitika seisnes," lausus Bidlingmaier FasterSkierile. "Tean, mida uuringutes leiti ning minu meelest oli kõik selge."

Bidlingmaier on kasvuhormoone uurinud alates 1990. aastate keskpaigast ning koos teiste teadlastega prooviti mitmeid aastaid luua testi, mis suudaks vahet teha süstitud kasvuhormooni kehaomasest. Test, mida kasutati Veerpalult proovi võtmiseks, valmis 2009. aastal. CAS-i jaoks tundus test olevat sobiv ning WADA ülesanne oli see käiku lasta.

"Minu info (Veerpalu kohtuotsuse kohta) pärineb meediast ning CAS-i kodulehelt. Nii palju kui ma aru saan, siis otsuses oli väga selgelt kirjas, et test ise on teaduslikult pädev ning laboritöös pole mingeid kahtlusi. Arutelu tekitas statistiline mudel, mida otsuse tegemiseks kasutati, negatiivse ja positiivse vahel...olen füüsik ning biokeemik, ma ei ole statistik ning see on nende maailm, nende argumendid. Ma ei tea, kas (argumendid) on tõesed või mitte."