BLOGI | Norra ja Prantsusmaa võidukad, Grete Gaim unustas varupadruni laskmata ja Eesti sai disklahvi, ka meie mehed finišisse ei jõudnud

(243)
Grete Gaim
Grete GaimFoto: Hendrik Osula

Itaalias Anterselvas toimuvatel laskesuusatamise maailmameistrivõistlustel on eelviimasel võistluspäeval kavas teatesõidud. Naiste 4x6 km teatesõidu võitis Norra nelik, hõbemedali sai Saksamaa ja pronksi Ukraina. Eesti naiskond diskvalifitseeriti 19. kohalt, sest meie ankrunaine Grete Gaim unustas viimases tiirus ühe varupadruni kasutamata.

Maailmameistritiitlit kaitsnud Norrale kindlustas võidu Marte Olsbu Röiseland, kes näitas viimases püstitiirus külma närvi ja lasi konkurentidest kiiremini. Lõpuga suutis teiseks tõusta Saksamaa (+10,7), kolmandaks langes Ukraina (+18,4).

Esikolmikule järgnesid Tšehhi (+31,1), Rootsi (+44,9), Šveits (+47,1), viimase vahetuse eel juhtinud Poola (+50,3), Venemaa (+1.06,2), Kanada (+2.13,7) ja kahe etapi järel liidrikohal olnud Itaalia (+2.29,4).

Eesti avavahetust sõitnud Regina Oja vajas ühte varupadrunit ja lõpetas etapi 13. kohal (+50,9). Johanna Talihärm sai kahe varupadruniga märgid alla, kuid sõidu lõpp läks tal raskeks ning Eesti langes 17. kohale (+2.18).

Tuuli Tomingas pidi lamadestiiru järel sõitma ühe trahviringi ning lõpetas vahetuse 16. kohal (+3.12). Gaim sai samuti ühe trahvi ning unustas seejuures püstitiirus ühe varupadruni kasutamata. Ta pöördus küll lasketiiru tagasi, kuid kuna see oli reeglitega keelatud, sai Eesti disklahvi.

Kell 15.45 startisid mehed 4x7,5 km teatesõidule. Eestil (nr 17) on 26 konkurenti, meie koondist esindasid Rene Zahkna, Kalev Ermits, Kristo Siimer ja Raido Ränkel.

Zahkna andis vahetuse Ermitsale üle 19. kohal. Ermits langes oma vahetuse 22. positsioonile. Kolmandat vahetust sõitnud Siimer sai oma teise lasketiiru järel liidrilt ringiga sisse, mis tähendas, et ankrumees Ränkel enam starti ei pääsenudki.

Meeste seas rändas kuld Prantsusmaale (Emilien Jacquelin, Martin Fourcade, Simon Desthieux ja Quentin Fillon Maillet). Fillon Maillet tegi otsustava vahe sakslase Benedikt Dolli ees sisse viimases lasketiirus. Doll ja Saksamaa said lõpuks pronksi, kui võimsa viimase suusaringiga tõstis Norra hõbedale Johannes Thingnes Bö.

Norra kaotas Prantsusmaale lõpuks 21,5 sekundiga. Pronksi teeninud sakslased jäid võitjatest maha 36,2 sekundiga. Esikuuikusse mahtusid veel Venemaa, Sloveenia ja Austria.

Laskesuusatamise MMi teatesõidud
Lõplik protokoll.
Fillon Maillet on finišis ja Prantsusmaa võtab kulla! Bö toob Norrale hõbeda ja Doll toob Saksamaale pronksi.
Bö sai Dollist mööda ja toob Norrale ikkagi hõbeda.
Doll edestab Bö'd vaid 5 sekundiga! Kas norralane suudab veel end hõbedale sõita?
Fillon Maillet saab ühe varupadruniga märgid alla ja Prantsusmaa on liikumas kulla poole. Doll aga põrub viimases tiirus ja peab minema ühele trahviringile.
Tundub, et pronks on rändamas Norrale. Johannes Thingnes Bö edestab neljandal kohal olevat Sloveeniat juba 35 sekundiga.
7. lasketiir. Fillon Maillet tõuseb lamamistiiruga liidriks, edu Dolli ees napid 3,7 sekundit.
Doll möödub Siimerist ehk Eesti saab ringiga sisse. Raido Ränkel täna rajale ei pääse.
Pfeiffer tegi võimsa viimase ringi ja kasvatas Saksamaa edu 12,6 sekundi peale Prantsusmaa ees. Viimast vahetust sõidab sakslastel Benedikt Doll, prantslastel Quentin Fillon Maillet.
Siimer laseb 6. tiirus viiest viis. Eesti paikneb 21. kohal (+4.37,1).
Kes võtab pronksi?
6. lasketiir. Pfeiffer ja Desthieux peavad mõlemad üht varupadrunit kasutama. Saksamaa ja Prantsusmaa 6 tiiru järel ikka koos.
Siimer saab 5. tiirust minema 23. kohal (+4.20,2).
Pronksi nimel käib tihe heitlus.
5. lasketiir. Pfeiffer ja Desthieux lasevad eksimatult. Prantslane jääb liidrist maha 2,8 sekundiga.
Kristo Siimer võtab vahetuse Ermitsalt üle 22. kohalt (+3.24,4)
Saksamaa ja Prantsusmaa lähevad kolmandale vahetusele vastu koos. Praeguse seisuga heitlevad kolmanda koha nimel koguni 6 riiki: Norra, Austria, Sloveenia, Bulgaaria, Venemaa, Itaalia.
Ermits peab minema trahviringile. Eesti nelja tiiru järel 21. kohal.
4. lasketiir. Fourcade püsib liidrikohal, Horn jääb vaid 0,2 sekundiga maha.
Ermits saab ühe varupadruni abil ka viimase märgi alla ja on tõstnud Eesti 17. kohale. Kaotust Prantsusmaale on 1.34,7.
3. lasketiir. Fourcade ja Horn lasevad kiirelt ja eksimatult. Prantsusmaa ja Saksamaa lähevad tiirust koos liidritena minema.
Kalev Ermits alustab teist vahetust 19. kohal, kaotust Saksamaale on 1.26,9.
Lesser annab vahetuse Hornile üle esimesena, Prantsusmaa on vaid 0,6 sekundi kaugusel.
Zahkna saab ühe varupadruniga kõik märgid maha. Eesti kahe tiiru järel 21. kohal (+1.13,2).
2. lasketiir. Lesser tõstab Saksamaa liidriks, Jacquelin jääb vaid 2,2 sekundiga maha. Norra läheb trahviringile!
1. lasketiir. Prantsusmaa, Norra ja Saksamaa lähevad esimestena koos minema. Zahkna ei saa kolme varupadruniga kõiki märke alla ning ees ootab trahviring.
Lisaks Eestile alustasid sõitu trahviringiga ka Soome ja Rootsi. Avatiiru järel Zahkna 21. kohal, kaotust Prantsusmaale 45,3 sekundit.
1.1 km peal hoiab Zahkna 14. kohta, kaotust liider Itaaliale 4,1 sekundit.
Sõit on alanud!
Laskesuusapäev jätkub juba peagi meeste 4x7,5 km teatesõiduga. Eestil (nr 17) on 26 konkurenti, meie koondist esindavad Rene Zahkna, Kalev Ermits, Kristo Siimer ja Raido Ränkel.
Lõppseis:
Grete Gaim unustaski varupadruni kasutamata ning Eesti sai seetõttu disklafi.
Ja Eesti ongi diskvalifitseeritud.
Eesti koondise taha on ilmunud tärn, kas Gaim unustas varupadruni laskmata?
Norra on võitjana finišis! Hõbe Saksamaale (+10,7) ja pronks Ukrainale (+18,4).
Gaim sai ühe trahvi! Eesti on 19. kohal (+4.58).
Seis viimase laskmise järel:
Röiseland teeb puhta töö ja tõstab Norra viimases tiirus liidriks. Ukraina kaotab teisena 25,4 sekundiga. Rootsi läks trahviringile!
Gaim on 7. tiiru järel 17. kohal (+3.21).
Seis 7. laskmise järel:
Röiseland (Norra) kaotab vaid 7,5 ja Öberg (Rootsi) 8,2 sekundiga.
Eelviimane laskmine: Poola vajas kahte varupadrunit ja jääb liidriks.
Suurepäraselt lasknud Poola naiskond on siiani kasutanud vaid kahte varupadrunit. Mida suudab Gwizdoń?
Tomingas vahetab 16. kohal (+3.12), rajale sai Gaim. Paraku on vahe meie ees oleva Valgevenega juba pool minutit.
Seis 3. vahetuse järel:
Poolal läks rajale 40-aastane Magdalena Gwizdoń.
3. vahetus: Poola vahetab liidrina.
Tomingas sai kuuendas tiirus märgid ühe varuga alla ning Eesti jätkab 16. kohal (+2.43).
Seis 6. laskmise järel:
Venemaa läks samuti trahviringile... Saksamaa tõusis teiseks.
Sanfilippo läheb kahele trahviringile, Poola on uus liider.
Sanfilippo saab viie lasuga alla vaid ühe märgi...
Sanfilippo püstitiirus.
Itaalia edu sulab...
Seis 5. laskmise järel: Eesti on 19. kohal.
Tomingas läheb ühele trahviringile!
Eckhoff sai kolme varuga märgid alla ning Norra on neljas (+1.02). Kolmas on Poola.
Venelanna Mironova tõstab Venemaa teiseks, vahe Itaaliaga 37 sekundit.
Itaallanna Sanfilippo sai kahe varuga märgid alla ja lahkub kindla liidrina.
Sanfilippo viiendas tiirus.
Seis teise vahetuse järel: Talihärm kaotas lõpuga liidritele üle poole minuti juurde.
Eesti on 17. kohal (+2.18). Rajale läks Tuuli Tomingas.
Norra on medalikohast veel vaid kolme sekundi kaugusel.
Talihärmi sõit on läinud raskeks...
Poola kaotab Itaaliale 57,9 sekundiga, kolmas on Venemaa (+1.08).
Teine vahetus: Itaalia vahetab liidrina, rajale läks Federica Sanfilippo.
Seis 4. laskmise järel: Ukraina tõusis medalimängu, Hinz on tõstnud Saksamaa kümnendaks.
Talihärm vajas taas üht lisapadrunit, Eesti on neljanda laskmise järel 14. kohal (+1.45).
Neljas tiir: Wierer tulistas väga kiiresti viie lasuga märgid alla! Itaalia edu Poola ees on juba 58 sekundit.
Seis 3. laskmise järel: Tandrevold on tõstnud Norra neljandaks.
Talihärm vajas ühte varupadrunit, Eesti on 13. kohal (+1.11).
3. laskmine: Wierer saab ühe varupadruniga märgid alla ja jääb liidriks. Poola kaotab teisena 32,2 ja Venemaa kolmandana 32,7 sekundiga.
Wierer on sõitnud 0,9 kilomeetriga edu neli sekundit suuremaks.
Seis esimese vahetuse järel - Norra alles 9., Saksamaa 19.:
Eesti on 13. kohal (+50,9). Rajale sai Johanna Talihärm.
Esimene vahetus: Itaalia vahetab esimesena ja teisele etapile stardib Wierer. Venemaa kaotab teisena 24,3 sekundiga, kolmas on USA (+27,1).
Vahed on juba üllatavalt suured. Siiani on favoriitidest suurim põruja Saksamaa. Seis 2. tiiru järel:
Oja saab ühe varupadruniga märgid alla ning Eesti on 9. kohal (+34,7).
Teine lasketiir: Vittozzi tõstab Itaalia liidriks.
Avatiiru kõige kiirem laskja Oja kaotab hetkel liidrile 17,5 sekundiga ning on üheksandal kohal.
Hetkeseis on ilus:
Venelanna Jurlova-Percht on avatiiru järel liider, Regina Oja on kuues (+9,0 sekundit).
Naised tulevad esimesse lasketiiru.
Oja on suures grupis 19. kohal, vahe liidriga on 8 sekundit.
Start on antud, 24 naiskonda läksid rajale!
Naiste 4x6 km teatesõit on kohe algamas. Eestil naiskonnas (nr 16) alustab avavahetuses Regina Oja.