VIDEO JA BLOGI | Hull temp! Soome tuli koduliiga meestega jäähoki maailmameistriks

Soome hokikoondis mängib MM-il finaalis
Soome hokikoondis mängib MM-il finaalisFoto: JOE KLAMAR, AFP/Scanpix

Jäähoki maailmameistrivõistlused Slovakkias lõppesid taaskord soomlaste rõõmupeoga. Sarnaselt kaheksa aasta tagusele MM-ile, kui Soome tuli Slovakkias maailmameistriks, võeti vastu ootusi kuldmedalid ka sel korral.

Soome mängis finaalis üle Kanada 3:1.

Avakolmandikul pääses Kanada küll Shea Theodore viskest juhtima (11. minut), ent soomlaste mäng kogus hoogu teisel kolmandikul. Meeskonna kapten, Helsingi Jokerit mängija Marko Anttila 23. minutil viigistas.

Otsustavaks kujunenud kolmandal kolmandikul survestasid ja ründasid enam küll kanadalased, aga Soome koondis realiseeris napid võimalused ideaalilähedaselt. Esimesest kolmest pealeviskest saadi kaks väravat ja neli minutit enne lõppu oldi ühtäkki peal 3:1. Veel ühe värava viskas Anttila, kolmas tabamus kuulus Harri Pesonenile.

Soome tuli maailmameistriks kolmandat korda, varasemad triumfid pärinevad aastatest 1995 ja 2011.

MM-turniiri kõige väärtuslikumaks mängijaks tunnistati Kanada koondise mees Mark Stone.

Eelinfo:

Soome ja Kanada kohtusid omavahel ka alagrupiturniiril, kohe MM-i avapäeval, ja siis jäid peale meie põhjanaabrid 3:1. Kaks värava viskas Kaapo Kakko, korra oli täpne Arttu Ilomäki.

Soome tuli viimati maailmameistriks 2011. aastal kui MM-turniir peeti samuti Slovakkias, Bratislavas ja Košices. Kanadaga on soomlased MM-finaalis kohtunud kolmel korral (1994, 2007, 2016) ja alati on vastu tulnud võtta kaotus. Kas nüüd saab senine seaduspärasus murtud?

Jäähoki MM-i finaal: Kanada - Soome
Soome on maailmameister!
Kanada võttis aja maha. Üle minuti veel minna.
Soomlased on MM-tiitlile nii, nii lähedal!
Soomlaste väravavaht Lankinen on ka tasemel. Ja muidugi õnne on ka olnud. Aga õnn pidi olema tugevamate poolel.
Minna veel kaks minutit.
Kanadalased pommitasid latti.
Kanadal juba väravavaht välja võetud.
55.54 Harri Pesonen viskab värava. Kolmas vise Soomel viimasel kolmandikul ja kaks väravat. Mida hullu!
Soomele 3:1! Ja nüüd on vist finaal tehtud.
Alla kuue minuti mängida. Kanadalaste surve on kõva.
Kolmanda kolmandiku pealevisked 12-2 Kanadale.
Normaalaega mängida veel 10 minutit. Kas Soome suudab eduseisu hoida?
Kanada paneb nüüd survet, aga midagi muud neil üle ei jää.
42.35 ja ikka Anttila!!! See on juba avaldus MM-kulla võitmisele.
Soome läheb juhtima 2:1!
Kanada sai paaril korral ohtlikult visata, aga Soome seisis vähemuse ära.
Ja Kanada mängib veel arvulises ülekaalus.
Kolmas kolmandik kohe algab.
Teine kolmandik läbi ja seis tasa 1:1!
Soomlastel kukutamine ja kolmandiku lõpp mängitakse vähemuses.
Algasid kolmandiku viimased kaks minutit.
Kanadalastest Dubois tabab posti, aga litter sisse ei lähe.
Kanadalased küll protesteerivad, aga ei miskit. Tuleb ära kannatada ja edasi mängida.
Kanadalastest sai keegi hella kohta, aga soomlased karistusest pääsevad.
Kolmandiku teine pool on olnud selgelt rahumeelsem.
Pool teisest kolmandikust on väga kiirelt möödunud.
Mäng on läinud lahtiseks ja palju võimalusi, eelkõige Soomel.
Anttila on hoos! Litter raksatab posti. Soomlaste juhtvärav oli väga lähedal.
Ja soomlased on nüüd saanud selgelt indu juurde.
Mänguaeg näitab 22.35 ja viik on jalule seatud, kiirelt teise kolmandiku alguses! Seis 1:1. Värava autor Marko Anttila, Helsingi Jokerite mees.
Soomlaste kolmas ülekaal tänases finaalis.
Kanadale karistus ja värava autor Theodore peab minema kaheks minutiks puhkama.
Teine kolmandik kohe algab.
Esimene kolmandik läbi, Kanada juhib 1:0.
Kanadalase Myersi löökvise raksatas ristnurka. 2:0 oli taaskord väga lähedal.
Kanada andis arvulises ülekaalus kõvasti survet, aga Soome õnneks teist väravat ei tulnud.
Jälle kerge tõuklemine ja soomlased korjavad mõttetult karistuse. Hokikepiga löömine.
Soomlased ei suutnud arvulist ülekaalu realiseerida.
Ent kanadalasele antakse 2x2 minutit ehk arvuline ülekaal Soomel.
Kerge löömine ja kahepoolne eemaldamine.
10.02 ja Kanada 1:0 ees! Värava autoriks Shea Theodore.
Kanada ei suutnud ka ülekaalu realiseerida.
Aga soomlased ei kasuta ära, Murray Kanada väravasuul jääb peale. Ikka 0:0.
Päris hoogne ja huvitav algus finaalile.
Vau! Soomlaste välkkiire vastusööst ja teenitakse karistusvise!
Kanada on senise turniiri käigus väga edukalt realiseerinud ülekaalu 10/20 ehk 50 protsenti on ära kasutatud.
Soomlaste kapten Anttila võttis 2 minutit, rammis kanadalase liiga hoogsalt poordi.
Soomlased jäid kohe pressi alla. Kanada on alustanud väga tormiliselt.