Šmigun-Vähi norralaste süüdistusest: las fantaseerivad, ega ma neid keelata ei saa

 (125)
Kristina Šmigun-Vähi
Kristina Šmigun-VähiFoto: Madis Veltman

Norra ajaleht Dagbladet avaldas täna põhjaliku artikli Venemaa murdmaasuusanaiste suurest domineerimisest selle sajandi alguses, mis lõppes aga koos dopingumulli lõhkemisega. Seejuures viskavad norralased kivi ka eestlaste kapsaaeda. Nimelt väidetakse, et kahekordne olümpiavõitja Kristina Šmigun-Vähi võitis oma dopinguvaidluse vaid tänu ametnike tehtud protseduurilisele veale.

Dagbladet kirjutab, et Šmigun-Vähi sai Rahvusvahelises Spordikohtus (CAS) võidu pelgalt seetõttu, et sportlasel või tema esindajal peab olema võimalus viibida dopinguproovi avamise juures, aga eestlanna tiimile seda ei võimaldatud.

Šmigun-Vähi andis norralaste süüdistuste kohta Eesti Päevalehele ja Delfile napi kommentaari: "Ei ole see ei esimene ega kardetavasti kahjuks ka viimane spekulatsioon, mis Norra meedias lendu lastud. Las fantaseerivad, ega ma neid kuidagi keelata kahjuks ei saa."

Mäletatavasti tuli Šmigun-Vähi 2006. aastal Torinos olümpiavõitjaks nii 10km klassikasõidus kui 7,5 + 7,5km suusavahetusega sõidus, kuid 2014. aastal teatas eestlanna, et tema dopinguproovist leiti keelatud ainete kasutamise jälgi.

Järgnevalt jõudis Šmigun-Vähi dopingujuhtum Rahvusvahelisse Spordikohtusse (CAS). Pika vaikuse järel - mille ajal polnud üldse selge, mille üle kohtus täpselt vaieldakse - teatas Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) 13. detsembril 2017, et kõik Torino olümpiamängude järelproovid on puhtad.