Millised jalanõud valida tervisekõnniks?


Harku järve jooks-36
Milline on hea jooksujalats?Foto: Ilmar Saabas

Tervisekõnnijalatsite valimisel tuleb arvestada paljude eripäradega. Kõndimisel tabab (tihtipeale erinevalt jooksmisest) maad tugevamini just jala kannaosa. Olenevalt kasutusel olevast kõndimise tehnikast toimub see kellel suurema põrutusega, kellel nõrgemaga. Kepikõndjatel on see surve väikesem või ka suurem vastavalt valitud tempole ning tehnikale.

Sellise löögi tasandamiseks peavad kõndimisjalanõud olema turvalise kannaosaga ning sujuva ülemineku ehk rulluvusega. Kõndimisjalatsite päkaosa peab olema stabiilne, ainult parajalt vetruv ning hästi painduv. Liialt jäiga tallaga jalatsid ei paindu koos jalaga, hakkavad jala liikumisele vastu võitlema, loksuma ning ei ole mugavad. Näiteks tavalised ülikonnakingad ei ole mõeldud aktiivseks kõndimiseks, selleks on neil liialt jäik tald (eriti kannaosa) ning libisemisaldis tald. Näiteks kõrged saapad aga avaldavad liigset survet Achilleuse kõõlusele, tekitades hõõrdumise või väändumise, mille lõpptulemus võib olla põletik. Nagu jooksjate puhul, oleneb tervisekõndija jalatsivalik paljudest eripäradest - jalgade treenitus, pöiavõlvide olukord, liigeste liikuvus, kehakaalu kõikumine, kõnnitehnika sobivus ja palju muud.

Kõndimisjalatsid on väga erinevad, tihti sobivad aktiivsetele kõndijatele ka jooksujalanõud, samas tuleb siiski arvestada paljude reservatsioonidega. Palju on tervisekõndijaid, kes soovivad kõndimist kasutada jooksmiseks valmistumisel, kasutades treeningul kõndimist ning sörkjooksu vaheldumisi. Head kõndimisjalatsid peaksid sobima ka selliseks tegevuseks. Kiirkõndimisega tegelejad peavad arvestama kindlasti sellega, et kõndimise tehnika peaks muutuma vastavalt valitud tempole. Pika sammuga kõndides edasirühkimise asemel võiks olla kasulikum juba hakata lühema sammuga kergelt sörkima, nii välditakse tüüpilist kanna ärapõrutamist.

Seotud lood:

Spordijalanõusid on väga palju erinevaid, samas ka kandjate eripärasid. Selleks, et kokku sobiksid just teie eripära ning jalatsi eripära, tulekski kasutada asjatundja abi jalatsi valikul.

Originaalartiklit saad lugeda SIIT!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.