Rene Bürkland: Kuidas Hiina meditsiini tarkuse abil märgata ületreeningu sümptomeid?

 (9)
Treening
TreeningFoto: Tanel Meos

Sportlik saavutus sõltub ennekõike tervisest. Mida suurem on vaimne ja füüsiline pigutus, seda tugevamat tervist on vaja, et pingutusega toime tulla. Kuidas aga märgata, kui oled treeninguga üle pingutanud?

Organism hakkab ületreeningu probleemidest märku andma oluliselt varem, kui neist kujunevad meditsiiniliselt diagnoositavad seisundid. Hiina meditsiini traditsioonis on määratletud mitmeid märke ja sümptome, mida igaüks saab oma tervisliku seisundi hindamiseks jälgida. Märkidest aru saades ja adekvaatselt reageerides on võimalik ära hoida paljusid hilisemaid ületreeningust tulenevaid probleeme. Näiteks alaselja valu ja väsimine või jalgade külmus võib viidata neerude energia nõrkusele, mis omakorda näitab üleväsimust ja kurnatust. Abi võib leida qigongi ehk hiina ravivõimlemise harjutustest, toitumise korrigeerimisest ja taimsetest preparaatidest. Saab rääkida ka märkidest ja sümptomitest, mis on hiina meditsiinis haiguseelsete seisundite diagnoosimisel aluseks ning milliseid põhimõtteid, abivahendeid ja harjutusi tervise ning sportlike saavutuste parandamiseks kasutatakse.

Hiina meditsiin, tervisevõimlemine ja võitluskunstid põhinevad taoistlikul elufilosoofial, mis rõhutab loodusega kooskõlas elamist ja tasakaalu ning harmooniat yini (vesi) ja yangi (tuli) vahel. Kui oleme sisemiselt harmoonias ja elame tasakaalus keskkonnaga, paraneb ka tervis ja sportlik sooritus.

Seotud lood:

Rene Bürkland on Hiina meditsiini arst ning qigongi õpetaja. Ta omab teadmisi hiina meditsiinist, on lõpetanud Beijingi Hiina meditsiini ülikooli nõelravi, hiina massaaži ja hiina taimravi erialal, samuti õppinud Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas, Tallinna Ülikoolis psühholoogiat ning omab ka juhtimiskogemust.

Hiina meditsiini praktiline loeng toimub Treeni teadlikult loengusarja raames 6. oktoobril, algusega kell 18.00 Tallinna Ülikooli õppehoones Räägu 49, Tallinn. Loengu pikkus 1,5 tundi. Räägime nii toitumisest, taimsetest prepraatidest kui ka hiina tervisevõimlemisest.
Osavõtutasu on 5 eurot (maksmine kohapeal, sularahas). Oma osalemissoovist anna palun teada registreerimise vormil: http://www.tlu.ee/et/Loodus-ja-terviseteaduste-instituut/Taiendkoolitused/Koolituskalender/Treeni-teadlikult.

Kokku on detsembri keskpaigani iga teisipäev erineva teemaga 10 loengut. Järgmised loengud Treeni teadlikult loengusarjas:
13.10 Jõutreening - levinud vead ja müüdid? - Jõusaalitreener Ott Kiivikas
20.10 Taimsed toidulisandid, miks ja kellele? - Anestesioloogia-, operatiiv ja intensiivraviteenistuse ülemõde Tiiu Sinikas
27.10 Toitumisega taastumine mahu ja tippkoormuse perioodil - Toitumisnõustaja Margus Silbaum
03.11 Veri korda, siis trenni - Laboriarst dr Anneli Raave-Sepp

Loengusarja korraldavad TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut koostöös Liikumistervise innovatsiooni klastriga SportEST.