„Päris raske teema, kui aus olla,“ tõdes Ramil.
Kui karmilt peaks suhtuma treenerikutsesse?
Treenerikutse on reguleeritud spordiseadusega, mis võiks ja peaks olema ühiskonnas toimimise alus. Kahjuks on hetkel Eestis kommertsspordiklubidel vaba valik, keda nad treeneriks nimetavad ja millist tausta treener omab. Ehk näitab hetkeolukord seda, et me pole piisavalt treeneritele tähelepanu pööranud.
On palju sellist suhtumist, et ametlikud ja erinevate spordialaliitude koolitused pole piisavalt head. Ühe või teise ennast treeneriks nimetava inimese seisukoht on, et nende endi praktiline kogemus või lisakoolitusena läbitud kursus on parem. Alaliidud peavad kindlasti ise rohkem pingutama, et tase oleks parem.
Mulle tundub, et pole aru saadud, milline mõjuvõim võib olla treeneril. Kui see pole kuidagi kontrollitav, siis võib järjest rohkem tekkida olukordi, mis võivad lõppeda kurbade tagajärgedega. Võib-olla mitte just kõige paremad analoogsed näited, aga keegi ei tahaks hambaid ravida lasta inimesel, kellel puudub tegevusluba. Samuti pole mõeldav, et autoroolis istuks juhiloata inimene. Võib muidugi olla neid, kellel pole juhilube, aga on õppinud sõitma suurepäraselt, ja kindlasti leidub hambaarste, kes pole litsentseeritud, aga oskavad väga hästi hambaid ravida. Seega minu seisukoht on, et treenerid peaks olema kutsega, kõik muud tegelased võiks end nimetada aga kuidagi teise nimega, olgu selleks instruktor või spordinõustaja.
Mida tähendab treeneritöö vastutus sportlase ja treeneri vaatevinklist?
Vastutus treeneritöös võib olla ühest küljest laiapõhjaline mõiste ja tähendada midagi tunnetuslikku, mis on igaühele subjektiivne arvamus, sest tihtipeale ei taheta olla süüdi oma hädades. Teisalt saab vastutus olla treeneri ja sportlase vahel jagatud tõekspidamiste, väärtushinnangute ja usalduse küsimus. Iga treeneri eesmärk peaks olema lisaks tulemusele suunatud sellele, et hoida sportlane maksimaalselt vigastustevaba. Samas tuleb aru saada, et vigastused tekivad olenemata sellest, kas tegeletakse spordiga või mitte. Treeneri headust, tarkust, vastutustunnet näitab see, kui suudetakse doseerida koormusi nii, et tulemused paraneks, aga teisalt nähakse ära riskikohad ja tõmmatakse õigel hetkel pidurit. Seda kõike aga pole võimalik treeneril teha, kui puudub dialoog sportlasega ja sportlane pole kas järginud täpselt etteantud juhiseid, andnud adekvaatset tagasisidet treenerile või meelega eirab treeneri korraldusi.