Rosinad võivad kaitsta hambaaukude eest


Rosinad võivad kaitsta hambaaukude eest
Foto: Ilmar Saabas

Rosinad võivad pakkuda soodsat toimet hambaaukude tekkimise vastu. Isegi kleepuvate rosinate korral on leitud, et nad ei haaku hammastega nii kauaks, et võimaldada hambaaukude teket, küll aga aitavad nad hambaid ülejäänud toidujääkidest puhastada. Niisamuti on rosinatel leitud võime alandada diabeeti ja südamehaigusi.

Põhinedes peaaegu 80-l uuringul, tegid uurijad kindlaks, et viinamarjade tarbimine võib vähendada diabeedi ja südamehaiguste tekkeriski, aidata diabeedipatsientidel hoida vere glükoositaset kontrolli all ning anda oma panus ka kaalukaotusse ja tervisliku kaalu säilitamisse, vahendab ERR Teadus.

Aastatel 2003-2008 läbiviidud analüüsis võrreldi viinamarjade tarbimise toimet nii laste kui ka täiskasvanute seas ning näidati, et vanusest sõltumata seostus viinamarjatoodete (värsked viinamarjad, rosinad, 100 %-line viinamarjamahl) tarbimine üldise suurema puu- ja juurviljade söömisega ning enama toitainete (kiudained, A vitamiin, C vitamiin, kaltsium, magneesium ja kaalium) omandamisega. Viinamarjatoodete sööjad tarbisid üldjoontes vähem rasva, suhkruid ja alkoholi ehk seega said nad ka vähem kaloreid.