Enne pühi hea teada: treening leevendab liigsöömise mõju

 (1)
hamburger
hamburgerFoto: Panthermedia, Scanpix

Jõuludega algab paljude inimeste jaoks vähemalt uusaastani kestev ja keha kurnav söömismaraton. Aastalõpu-liialduste vastu aitab mõõdukas treening, mis mõjub ainevahetusele hästi isegi siis, kui kehakaal kipub tõusma.

Inglise Bathi ülikooli teadlased Dylan Thompson ja Jean-Philippe Walhin tegid katseid vabatahtlike noormeestega. Pooled vabatahtlikest jooksid iga päev 45 minutit lindil, teised ei treeninud üldse. Muul ajal liikusid katsealused vähe ning sõid väga palju.

Treenijad suurendasid tavapärast toiduga saadavat kalorite kogust 75 protsendi ja need, kes ei sportinud poole võrra. Nii oli nende igapäevane ülesöömine umbes sama suur.

Pärast nädalast õgimist oli katsealuste veresuhkru tase tõusnud ja nende rasvarakkudes hakkasid tööle geenid, mis viisid ainevahetuse tasakaalust välja.

Päevas kolmveerand tundi kerget trenni teinud meestel olid verenäitajad siiski palju paremad kui neil, kes end üldse ei liigutanud. Seega tuleb maiustamise ja ülesöömise kõrgajal kerge igapäevane treening kasuks isegi siis, kui kaal kipub tõusma.

Pikemalt loe ülesöömise perioodile treenimisest TÜ teadusportaalist Novaator.