Teeme jooksmise mugavaks: Kas teadsid, et jooksujalanõusid peaks ostma päeva teises pooles?

 (6)
Teeme jooksmise mugavaks: Kas teadsid, et jooksujalanõusid peaks ostma päeva teises pooles?
AFP/Scanpix

On palju nüansse, millega peab jooksujalanõu valimisel arvestama. Näiteks on sobiva jalanõu valimisel oluline jälgida, et jalanõusid ostetaks päeva teises poole, et jalanõude proovimisel pannakse jalga mõlemad jalanõud jne.
Alljärgnevalt anname mõned praktilised juhised, mis võiksid olla abiks sobiva jalanõu leidmisel.

* Osta jalatseid päeva teises pooles
Jalgadel võtab pärast ärkamist mõni tund aega, et need saavutaksid oma maksimaalse suuruse. Päeva jooksul koguneb jalgadesse vedelikke, mis jala suurust mõnevõrra kasvatavad. Samamoodi mõjub ka treening. Seetõttu peab jooksujalatseid valides jätma ninaossa ca 0,5 cm varuruumi, et varbad saaksid kogu treeningu vältel vabalt liikuda.

* Proovi kindlasti mõlemat poolpaari
Inimese kehapooled ei pruugi olla identsed. Ka jalad erinevad mõnevõrra üksteisest kas pikkuse, laiuse või võlvikõrguse poolest. Seepärast proovi alati mõlemat jalatsit ja vali sobivad alati suurema jala järgi!

* Spordijalats peab kohe sobima
Kui vabaaja jalatsitel võib olla n.-ö „sissekäimise aeg”, siis treeningjalats peab sobima kohe proovides. Õige tunnetuse saamiseks proovi poes erinevaid jalatseid ja kasuta neis liikumiseks kogu poe pinda. Proovides seo korralikult jalatsite paelad ning ära häbene erinevates suundades joosta ja hüpelda. Kontrolli, kas kand on jalatsis kindlalt fikseeritud ja saad varbaid vabalt liigutada.

Seotud lood:

* Kasuta proovimisel sarnaseid sokke, mida treeningul
Spordipoes on saadaval erineva suuruse ja tegumoega proovisokke, mis aitavad jalatsiostul teha parimaid valikuid. Koos jalatsitega on soovitatav soetada endale ka spetsiaalsed treeningsokid.

* Aktiivse harrastuse korral osta 2 paari jalatseid
Kui jooksmisest on saanud elustiil st et treenid üle kolme korra nädalas, peaksid omale soetama kaks paari jooksujalatseid. Jalatsite kordamööda kasutamine annab jalatsipaarile pikema taastumisaja ning suurendab märgatavalt (üle 2 korra) jalatsi eluiga.

Autor: Erik Aibast, Nike Baltimaade müügidirektor