Mis on tauriin, mida peetakse närvisüsteemi arenguks, südametegevuseks, toidurasvade seedumiseks vajalikuks?

 (2)
Mis on tauriin, mida peetakse närvisüsteemi arenguks, südametegevuseks, toidurasvade seedumiseks vajalikuks?
Tauriin piimasFoto: SportEST

Järjest enam räägitakse tauriini vajalikkusest inimestele, selle olulisusest sportivale inimesele, toidulisandina reklaamitakse seda rohkelt erinevates variatsioonides, aga kuidas tauriin meie organismile mõjub, miks seda vajame?

Mis tauriin teeb?
See aminohape on vajalik närvisüsteemi arenguks ja talitluseks, normaalseks nägemiseks, ta kuulub sapi koostisse, soodustab toidurasvade seedumist, reguleerib südametegevust ja hoolitseb meie rakumembraanide stabiilsuse eest. Ta on antioksüdant ja soodustab kahjulike ainete organismist eemaldumist.
Suhteliselt rohkesti on kõnealust ühendit ajus, sest tauriin on närvisüsteemi regulaatoraine.
Oluline on tauriin imikute ja laste närvisüsteemi arengus. Rinnapiimas on tauriinisisaldus suur ning viimasel kümnendil lisatakse tauriini imikute kuivtoitesegudele. Tauriin on inimorganismile hädavajalik aine, milleta näiteks noorsportlase organism areneda ja kasvada ei suudaks.
Tauriinipuudus tekitab tõsiseid tervisehäireid.

Täiendusmeditsiinis ravitakse selle aminohappe abil: südametegevuse puudulikkust, veepeetust organismis, hüpertooniat, astmat, krambihooge, kollatähni haigestumist. Kui klassikaline meditsiin mõistaks tauriini väärtust, oleks tauriin kolme populaarseima ravimi hulgas.

Seotud lood:

Erinevalt teistest aminohapetest ei kuulu tauriin organismi valkude koosseisu. Selle asemel juhib ta rakumembraani tööd, reguleerides K ja Na suhet. Ta hoiab K ja Mg rakus ning Na ülejäägid väljaspool rakku. Sel moel toimib ta diureetikuna, kuid erinevalt diureetilistest preparaatidest, ei ole ta raku mürk. Ta ei kahjusta neere. Tegelikult ta kergendab neeruhaigusi ja on ravivahendiks mõningate neeruhaiguste korral.

Selle aminohappe regulaarne tarbimine loob kaitse happeliste protsesside suhtes, tugevdab:

  • immuunsüsteemi,
  • tugevdab südamelihast,
  • stabiliseerib südamerütmi,
  • ennetab trombide teket,
  • ennetab diabeeti ja soodustab ainevahetust.

Tauriini mõju erinevate vaevuste puhul
Tauriini toos on efektiivne toimeaine kõikide seisundite korral, mil on vaja vähendada vedeliku hulka organismis, näiteks pikkadel lennureisidel paiste minemine, läheneva menstruatsiooni puhul jne.

Südamehaigused: Paljud kõrgvererõhuga sportlased on aastaid tarvitanud tauriini ja saanud sellest reaalset abi. See aminohape viib organismist välja liigse vedeliku, mis vähendab vererõhku, rahustab sümpaatilist närvisüsteemi (mis võib kokku suruda veresooni), likvideerides sellega arterite spasmid, mis kutsuvad esile vererõhu tõusu. Krambihood. Epilepsiahaigetel või haigetel, kellel on aju spasmid, vähenevad ja kaovad hood tauriini tarvitamisel. Kui nad katkestavad tauriini võtmise, hood taastuvad. Tauriin likvideerib ka konvulsioonid, mis tekivad seoses ajukudede paistetusega. Näiteks ajukasvajate korral.

Nägemishäired: Kepikesed ja kolvikesed, mis asuvad silma võrkkestas, sisaldavad kõrges kontsentratsioonis polüküllastamata rasvhappeid, rohkem kui mistahes teised organismi rakud. Need rasvad vajavad pidevat kaitset happelise keskkonna eest, selle tagavad toitained ja nende hulgas ka tauriin. Tauriini defitsiit tekitab võrkkesta kahjustusi. Tauriini puudusel kaotavad valged verelibled oma aktiivsuse, mis nõrgestab immuunsüsteemi.

Diabeet: Tauriin aitab stabiliseerida suhkrutaset veres nii I kui ka II tüübi korral. II tüüpi diabeediga inimestel suurendab ta rakkude tundlikkust insuliini suhtes. I tüüpi diabeedi korral saavutatakse igapäevase 1,5 grammise doosi tarvitamisel veresuhkru alanemine ja trombotsüütide anomaalse aktiivsuse kadumine. Diabeedihaigetel on tauriini kontsentratsioon alla normi, mis suurendab nende vastuvõtlikkust retinopaatiale ja südamehaigustele.

Rasvaainevahetus: Et lagundada kolesterooli on vajalik sapiferment, mida toodetakse tauriini abil maksas. Tauriini olemasolu korral jääb sapp vedelasse olekusse ja on vähem eeldusi sapikivide tekkeks. See on eriti tähtis neile, kel on kirurgiliselt eemaldatud sapp või kellel on maksas töö häired. Peale selle aitab tauriin seedida rasva inimestel, kellel on sapipõie fibroos.

Hingamisraskused: Meie kopsud on kahjustatud vabade radikaalide toimest. Kopse mõjutavad nad rohkem kui teisi organeid. Tauriin kaitseb kopsukudet. See toidulisand on vajalik igale väikesele lapsele. Eriti tähtis on see laste puhul, kes kannatavad hüdrotsefaalia (vesipea) all. On hädavajalik anda seda kaltsiumi kiire kasvuga lastele.

Teadusuuringud on näidanud, et tauriin parandab kaltsiumikanalite läbitavust ja on osaline väga paljudes teistes füsioloogilistes funktsioonides. Nii vähendab see kaltsiumist tingitud südamekahjustust ja normaliseerib vererõhku; kahandab sapikivi tekke riski ja langetab kolesterooli taset; osaleb nägemisfunktsioonis jne. Seda teades on tauriin ilmselt aine, mida peaks sisaldama igavest noorust andev elueliksiir.

Mis juhtuks ilma tauriinita?
1.
Sapp ei suudaks talitada nii, nagu organism vajaks, st ei suudaks sünteesida vastavaid happeid, et teatud funktsioonid toimiksid;
2. Ilmselt sajal protsendil inimestel südamerütmihäired, mis viiks meid tõenäoliselt infarktini;
3. Kesknärvisüsteem oleks ebastabiilne, kuna tauriini puudusest oleks see liialt passiivne;
4. Organismis olevad raku membraanid ebastabiilsed, mis tähendaks rakkude lagunemist - või tegelikult nende mittetekkimist;
5. Nägemine oleks oluliselt häiritud;
6. Mõtlemisvõime oleks puudulik, kuna ajuneutronid ei toimiks nii, nagu need hea mõtlemisvõime kohaselt toimima peaksid.

Tauriinist toodetes
1.
Energiajoogid on vitamiine, suhkrut, kesknärvisüsteemi stimulaatoreid ja teisi komponente sisaldavad joogid, millel on inimesele ergutav ning teovõimet ja vastupidavust tõstev toime. Energiajoogis sisalduvad ained ergutavad kesknärvisüsteemi tööd, tõstavad vererõhku, teevad tuju erksaks, parandavad keskendumisvõimet, kiirendavad ainevahetust ja kaotavad söögiisu. Energiajoogi koostisesse võivad kuuluda tauriin, guaraana, kofeiin, süsivesikud, maltodekstriin ja/või B-rühma vitamiinid.
Tauriin maksimaalne lubatud kogus joogis on 400 milligrammi 100 milliliitri kohta.
«Energiajoogid ei sobi need sportlastele, kuigi sageli reklaamitakse neid kui ideaalset energiaallikat enne treeningut ja treeningu ajal,» räägib sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Mari Järvelaid.
Tema sõnul tõstavad joogis leiduv kofeiin ja suhkru segu küll järsult veresuhkru taset, kuid takistavad vedeliku imendumist ning higistamisega kaotatud vedeliku asendamist.
Meeles peab pidama, et järgmist energiajoogi purki ei tohiks avada enne, kui eelmise lõpetamisest on möödas 40 minutit.
Kuna energiajoogid sisaldavad palju vitamiine, ei tohiks samal ajal tarvitada vitamiinitablette.

2. Tauriin toidulisandis. Lisa tauriini manustamiseks oleks kõige mõistlikum kasutada puhtaid toidulisandeid, kus oleks sees 100% tauriin ning, mis ei sisaldaks lisaaineid. Selleks on kaks võimalust, millest esimene oleks kasutada pulbrilisel kujul näiteks Rootsi tootja SELF 100% Amino tauriini pulber on Eestis saadaval. Teise valikuna mugavamal viisil tauriin kapslis (Aminostari 100% tauriin).

Allikad:
- Tervisekaitseinspektsioon. 
http://www.healingdaily.com/detoxification-diet/taurine.htm
- Mybody http://pood.mybody.ee/aminohapped-et

 

Toitumisalaseid loenguid harrastussportlastele on alates 11.03 loengusarjas TREENI TEADLIKULT. Vaata infot siit