Kinesioteipimine leevendab lihas- ja liigesvaegusi


Kinesioteipimine leevendab lihas- ja liigesvaegusi
Foto: DELFI

Kas olümpiamänge jälgides panite tähele värvilisi teibiribasid sportlaste kehadel?
Need olid kinesioteibid. Kinesioteipimise meetod on turvaline ja efektiivne viis lihas- ja liigesvaevuste leevendamiseks.

Kinesioteipimise meetod on pärit Jaapanist, mis nüüdseks on levinud üle maailma. Laialdast kasutamist on kinesioteipimine leidnud nii spordis, kui ka füsioteraapias. 

Kinesioteibis ei ole raviaineid, toime saavutatakse mehhaaniliselt nahaaluses koes olevaid retseptoreid mõjutades. Näiteks, kui lihased on ületöötanud, siis nad tursuvad. Tursunud lihas avaldab seest poolt survet nahale, mistõttu aeglustub lümfiringe, lümfivedelik kuhjub ja aktiveeruvad valuretseptorid. Kui nahka venitatakse teibi asetamise ajal, siis teip ja selle all asetsev nahk moodustavad algasendisse tulles väikeseid kortsukesi. Kortsukesed tekitavad nn naha üles tõstmise efekti, mistõttu paraneb lümfivedeliku ringlus ja väheneb surve naha valuretseptoritele. Samuti tajub närvisüsteem rohkem liigutustega seotud retseptoreid ja saab rakendada tööle suuremas valikus lihaskiude.
Need füsioloogilised efektid võimaldavad kehal normaliseerida lihastoonust ja alustada iseeneslikku tervenemise protsessi.

- suureneb liigesliikuvus
- paraneb lümfivedeliku ringlus
- väheneb surve naha valuretseptoritele
- väheneb valu
- paraneb skeletilihaste jõu ja elastsusomadused


Kinesioteibi asetsemise järgne efekt on kohene ja see väljendub valu alanemises, skeletilihaste jõu ja elastsusomaduste paranemises ning liigesliikuvuse suurenemises.
Sellise mõju tõttu on kinesioteipimise meetod eriti hinnatud spordimeditsiinis. Kuna kinesioteip stimuleerib nahka, võib see stimuleerida ka reflekse, mis mõjutavad meie siseorganeid. Seetõttu saab teipi edukalt kasutada ka krooniliste üldhaiguste, nagu peavalud, ärevusseisundid, astma, unetus, menstruaalvaevused jms leevendamisel.
Parima tulemuse tagavad kindlasti koolitatud spetsialistid, kuid järgides alltoodud põhimõtteid saad kinesioteibi abil edukalt ja turvaliselt ennast või oma lähedasi aidata.

Kinesio teipimise peamised põhimõtted:
- Teibitav ala peab olema puhas ja karvadeta
- Lihasele, millele teibi asetad peab olema venitatud asendis
- Lõika teibiotsad ümaraks, nii püsib teip kauem
- Teip on elastne, kuid ära venita seda nahale asetades
- Peale teibiriba asetamist hõõru seda natuke, siis liimub see paremini
- Kehaosa algasendisse tuues peab teip koos nahapinnaga tekitama lained või kortsud
- Teibi võid jätta kehaosale mitmeks päevaks ja pesemisest ei pea loobuma
- Teip eemalda nahalt rahlikult

Pinge ja valu alaseljas

AFP/Scanpix

- Teip asetatakse selgroosirgestaja lihasele
- Lõka kaks 15-30 cm pikkust riba, või lõika teibiriba Y kujuliseks
- Teibitav kummardub seistes maksimaalselt ette. Alusta teipimist ristluu kõrguselt ja aseta  teibiribad selgroo kõrval kulgevatele lihastele

Põlvevalu

AFP/Scanpix

- Teip asetatakse reie nelipealihasele
- Lõika kaks ~20 cm pikkust teibiriba
- Istuvas asendis kõverda põlv maksimaalselt. Alusta teibi asetamist sääreluult põlvekedra alt. Üks teibiriba aseta põlvekedrast vasakult poolt ja teine paremalt poolt, ning kinnita reiele

Kinesioteipimisest leiad rohkem informatsiooni www.kinesioteip.ee 
Kinesioteipi on võimalik hankida apteekidest, spordipoodidest, spordimeditsiinikeskusest. 

Autor: Füsioteraapia Kliiniku füsioterapeut Lauri Rannama