Enese proovilepanek ehk Seitse kuldaväärt harjutust

 (1)
Enese proovilepanek ehk Seitse kuldaväärt harjutust
FMS

Ajakirja Jooksja ajakirjanik Epp-Mare Kukemelk tutvustas Jooksja septembrikuu numbris funktsionaalse liikumise testide kompleksi, mis koosneb 7 harjutusest ja mille abil hinnatakse inimese eri kehaosade liikuvust ja stabiisust.

Enese proovilepanek ehk Seitse kuldaväärt harjutust
Suur osa spordisõpru treenib kiirust, jõudu ja vastpidavust, aga õigele liigutuste sooritamisele pühendavad vähem tähelepanu. Seitsme harjutusega saab hinnata eri kehaosade liikuvust ja stabiisust.

Hindamine skriingitestil
* Kokku 7 harjutust;
* Ühte harjutust hinnatakse kolmepunktilisel skaalal:
   3p - test sooritatakse veatult
   2p - test sooritatakse kompensatoorseid liigutusi kasutades
   1p - testi ei sooritata täielikult
   0p - testil tekib valu.
* Maksimumskoor 21; 
* Mõlemat kehapoolt hinnatakse eraldi;
* Üldtulemusse arvestatakse harjutuse madalam hinne.

Tallinnas Füsioteraapia Kliinikus läbiviidavad funktsionaalse liikumise testid näitasid mu eri kehaosade nõrkust. Nende tugevdamine aitab ennetada vigastuste tekkimist. Füsioterapeut Katre Lust-Mardna kontrollis harjutuste põhjal minu tugiliikumisaparaadi seisundit. Sain 15 punkti 21 võimalikust. Tema sõnul on vigastuste oht suurem, kui tulemus jääb alla 14 punkti. Oma keha seisundit ei ole kasulik teada ainult sportlastel. Näiteks ühe USA prügifirma töötajate keskmine tulemus samasugusel testimisel oli 13. Töötajad tegid seejärel harjutusi, mis parandas nende tervist ja vähendas ühtlasi ettevõtte kulusid, sest enam polnud inimestele vaja maksta tööst põhjustatud  ülekoormuse ja vigastuste ravi eest. Lust-Mardna sõnul on jõutud järelduseni, et tugiliikumisaparaadi seisundi parandamisel tuleb treenida nii-öelda lihasliini, mis võib alata talla alt ja ulatuda üle selja ja pealae kuni kulmudeni või diagonaalselt üle selja. Nii võib selguda, et õla valust aitab vabaneda tuharalihaste tugevdamine.
Testi sooritamisele kulub umbes 45 minutit. Pärast analüüsib füsioterapeut koos kliendiga tulemusi ja soovitab talle harjutusi eri kehaosade seisundi parandamiseks. Testi hind on täiskasvanutele 30 ja lastele 20 eurot (vt ka www.füsioteraapia.ee, www.sportmed.ee).

Loe artiklit täies pikkuses ajakirja Jooksja septembri numbrist, kus on veel juttu  ka nt külma- ja kuumateraapia kasulikkusest, toitumise algtõdedest jpm.