Tallinna Maraton stardib vanalinnast ja suundub esmakordselt Paljassaarde

 (12)
Vaata rajaplaani!
SEB Tallinna maraton
Foto: Priit Simson

Eesti suurima rahvaspordisündmuse võistlustrass uueneb. Eesti Vabariigi juubeliaastal sajandi suurjooksuks pretendeeriva Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu start ja finiš on esmakordselt Tallinna vanalinnas.

Traditsiooniliselt septembri teisel nädalalõpul toimuv Tallinna Maraton jätkab kolmepäevase programmiga, aga tublisti uuenenud stardi-finišipaiga ning võistlusradadega.

Stardipaik on kõikidel distantsidel Vabaduse väljakul. Finišisse saabutakse esmakordselt äsja uue väljanägemise saanud Viru tänava kaudu. Läbides Raekoja taguse Vanaturukaela ja Kuninga tänava, jõutakse lõpusirgele Harju tänaval.

Sissejuhatusena on reedel, 7. septembri õhtul kavas viie kilomeetri pikkune Nike Noortejooks, mis viib osalejad Vabaduse väljakult linnatänavate ja pargiteede kaudu vanalinna ning sealt Raekoja platsi kaudu Harju tänaval asuvasse finišipaika. Üha populaarsust koguvale 13-29-aastastele liikumisharrastajatele mõeldud noortejooksule oodatakse tänavu juba üle nelja tuhande osaleja.
Laupäeval, 8. septembril, kell 17.00 starditakse juba 18-aastase traditsiooniga rohkearvulise osavõtjaskonnaga kümne kilomeetri pikkusele Sügisjooksule. Kümnekilomeetrine rada viib jooksjad, käijad ja kepikõndijad boheemlaslikku Kalamaja piirkonda, möödutakse ajaloolisest Põhja-Tallinna tööstusrajoonist, Lennusadamast, Noblessneri Valukojast, Patarei vanglast ja Kalasadamast. Taas joostakse läbi ka osalejate seas kaks aastat tagasi palju elevust tekitanud Kultuurikatla põnevast hoonest. Kohale tasub tulla terve perega, sest Hirvepargis toimuvad 8. septembri päeval lõbusad Mesikäpa lastejooksud ja sportliku päeva õhtul toimub Vabaduse väljakul suurejooneline kontsertprogramm.

Seotud lood:

Pühapäev, 9. september on traditsiooniline maratonipäev. Kell 9 algab klassikaline maratonijooks 42,195 kilomeetrisel trassil ning 10.45 lähevad poole lühemale distantsile poolmaratonist osavõtjad. Nii tänavuse maratoni kui poolmaratoni rada viib jooksjad Kalamaja, Kopli ja Rocca al Mare põnevatesse piirkondadesse ning Stroomi rannapargi teedele. Maratonist osavõtjad saavad joosta ka Paljassaare poolsaarel, kust avaneb Tallinna siluetile suurepärane vaade. Start antakse Harju tänavalt Vabadussamba kõrvalt, misjärel jooksjad pööravad Kaarli puiestee kaudu Pärnu maanteele ja sealt edasi Viru ringilt Mere puiesteele. Maratonijooksjad liiguvad seejärel Kultuurikatla kõrvalt Kultuurikilomeetrile ning naasevad peale väikest Kalamaja ringi Kopli tänavale. Telliskivi kvartalist suundutakse läbi Pelgulinna Kolde puiesteed mööda Merimetsa, misjärel võetakse suund Paldiski maanteele. Paldiski maanteelt liiguvad maratoonarid Vabaõhumuuseumi teed mööda Rocca al Mare koolist mööda Vabaõhumuuseumi territooriumile, kus läbitakse sama ring nagu mullugi.

Poolmaraton pöörab tagasi Stroomi rannapargis asuvatelt Merimetsa kergliiklusteedelt, kus ootab jooksjaid eelmise aastaga sarnane rajaosa.

Peale Merimetsa ja Kopli poolsaart ootab maratonijooksjaid täiesti uus rajalõik – Paljassaare poolsaar. Seal läbitakse neljakilomeetrine üksteisele vastu kulgev rajaosa, kus ka jooksjail on võimalik üksteist ergutada. Paljassaarest naastakse mööda Kopli tänavat Balti jaama taha ning seejärel juba mööda Suurtüki tänavat, Rannamäe teed ja Mere puiesteed kuni Viru väravateni, mille kaudu jõutakse vanalinnas asuva finišini.

Poolmaratoni rada kattub osaliselt maratonirajaga, 21 km jooksjatel jääb maratoonaritega võrreldes ära Kalamaja ring, Paldiski maantee ja Rocca-al-Mare külastus ning Paljassaar.

Tallinna Maraton ja Sügisjooks on Baltimaade tuntuim rahvusvaheline maratonijooks ja Eesti suurim rahvaspordisündmus. Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu korraldajad on seadnud Eesti juubeliaastal eesmärgiks korraldada sajandi suurim jooks ning kutsuvad kõiki liikumisharrastajaid eesmärgiga ühinema. Senine osavõturekord jääb aastasse 2013, kui Eesti läbi aegade suurimast rahvaspordisündmusest võttis osa 20 562 liikumisharrastajat.