TIPPHETKED ja FOTOD: Imet ei juhtunud - Kalev/Cramo kaotas Euroopa tugevaimale klubile

(67)

Eesti korvpallipublikul oli täna erakordne võimalus Tallinnas mängimas näha valitsevat Euroliiga meistrit. Sellist luksust polnud sel sajandil varem ette tulnud. Eesti meister Kalev/Cramo andis Moskva CSKA-le Saku suurhallis tubli lahingu, kuid pidi ikkagi leppima kaotusega 68:87.

Kalev jäi kiiresti 0:6 ja 2:8 kaotusseisu, kuid Mickell Gladnessi ilusa pealtpaneku järel jõuti viigini 12:12. Avaveerandi võitsid külalised napilt 19:18. Teise neljandiku alguses spurtis CSKA 30:22 ette ning pikale vaheajale minnes oli venelaste eduseis 43:30.

Otsustava vahespurdi tegi CSKA kolmandal veerandil, mille lõpuks kasvatati edu juba 20-punktiliseks (66:44). Viimasel neljandikul jõudis Kalev viiendaks minutiks veel 12 punkti kaugusele, ent selle järel läks CSKA taas kiiresti 17ga ette ja võttis lõpuks kindla võidu.

Kalevi resultatiivsemad olid Demonte Harper 18, Vitali Ljutõtš 13, Rain Veideman 12 ja Gregor Arbet 11 punktiga. Gladness viskas 9 punkti, võttis 10 lauapalli ja pani 3 kulpi. Üldse said kalevlastel käe valgeks vaid kuus meest.

CSKA poolel viskas Vitali Fridzon 15, Miloš Teodosic 12 ning Nikita Kurbanov ja Dmitrii Kulagin võrdselt 11 punkti. Kui Kalev mängis täna peamiselt seitsme mehega, siis Venemaa tippklubi mänguaeg jagunes väga ühtlaselt ning üle kümne minuti olid väljakul kõik nende 12 meest.

Kaotuseta jätkaval CSKA-l on nüüd tabelis 6 võitu, Kalev on saanud 2 võitu ja 4 kaotust.

Kalev/Cramo - Moskva CSKA
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Lõppskoor 68:87. Kaotus tuleb vastu võtta, midagi pole teha. See on ikkagi Euroopa tipptase.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Gavrilov sai mängu, Kulagin sakutas meest kohe heatahtlikult pükstest.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 2 minutit lõpuni. Kalev taga 63:82.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Tollefseni keskpositsioonivise paneb publiku rõkkama ja CSKA aja maha võtma. 59:71, viis minutit mängida.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Teodosicilt pallikaotus ja Ljutitšilt kiirrünnakul kaks punkti. 57:71
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Endine Charlotte Bobcatsi mees Cory Higgins longib CSKA-l vigasena pingile. Kulagin peab ameeriklast asendama.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 53:71 Tollefsen toob esimesed kolm punkti endale selles mängus. Parem hilja kui mitte kunagi.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 50:71 tablool, kui 7 ja pool minutit jääb mängida. Vähemalt pole vahe suuremaks läinud.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Alar, no pane Gavrilov mängu, lase poisil ennast Itoudisele näidata!
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Iga lauapall ja korv tundub kalevlastele tohutu töövõit. Publik rõkkab iga õnnestumise peale, kuigi seda vahet ei mängi enam mingi väega tasa. 46:66 seis.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kolmas veerand lõppeb CSKA 66:44 paremusega. 22 punkti vahet.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 40:64 Kulagin on ka kolmesejoone taga täpne, seega vahe vähendamine oli vaid ajutine.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 40:61 Arbet vähendab kolmesest vahet. CSKA võtab kohe aja maha. 3.10 jäänud kolmanda veerandi lõpuni.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 37:59 seis. Kui natuke alla selle kaotame, oleme ajalugu teinud. Kõige väiksem kaotus on Kalevil CSKA-le 21-punktiline (2014/15 hooajal võõrsil).
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: CSKA mängib meid järjepidevalt kõigis positsioonirünnakutes üle. Piltikult öeldes jooksevad kalevlased teineteisega pead-käed sõlme. Vahe on juba 20 punkti - 34:54.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kalev võtab aja maha, kui tablool 34:50 ja veerandaega mängida 6.29.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kurbanov võtab Ljutitšilt palli käest ja toob üksinda punktid ära. 34:50
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 34:46 Harper murdis korvi alla.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kaks kaitselauda lasi Kalevi käest ja karistati kolmesega ära! 32:46
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 32:43 Arbet toob läbimurde pealt kaks punkti.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Mäng jätkub! Kalevil platsil Tollefsen, Arbet, Gladness, Ljutitš ja Harper, CSKA-l Higgins, Jackson, Augustine, Kurbanov ja Hrjapa.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: CSKA statistika (peale klõpsates näeb suuremalt)
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kalevi statistika:
Ivar Jurtšenko: Varraku lühikommentaar poolajale: kõigilt oleks vaja panust, Kalevi neljad on praegu nullil. Lisaks on CSKA saanud lubamatult palju teise võimaluse punkte.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Esimene poolaja võidab CSKA 43:30. Visked ei tahtnud meil enam üldse sisse kukkuda ning pall kippus lõpus näppude vahelt kaduma.
Arx: Publiku abi oleks hullult vaja..
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 30:41 Teodosici kolmene veab vahe juba 11 punktile.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 29:38 Fridzoni kolmene oli meile hästi paha praegu.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Veideman ja Gladness kombineerivad alley-oopi! 29:33
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 27:31 Veideman vähendab vahe neljale punktile.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 25:30 Arbeti kolmene sunnib CSKA-d aja maha võtma. 5:18 jäänud teise veerandi lõpuni.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: 22:30 on tablool. Kalev on nüüd pisut pahale soonele sattunud.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Gladness paneb ülevalt alla. 22:26
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kalev võtab aja maha, kui mängida on jäänud 7.39 ja seis 20:25. Väikse vahe on CSKA sisse teinud, aga ei midagi hullu veel.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Veideman viib Kalevi 20:19 ette.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Milline lõpp esimesele veerandajale! Teodosic võtab tempo maha ja plaanib viimase rünnakuga ise korvi alla murda, aga puterdab kolme sekundi alas palliga, kalevlased saavad mänguvahendi kätte ja saadavad teisele poole lõpusekundiviskeks Ljutitšile. 18:19 jääb hetkel tabloole veerandi lõpuks.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Vorontsevitš tabab kolmese. 16:19.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Teodosic vaidleb kohtunikuga endiselt jooksu teemadel. "Shut up, Milos!" kostub Kalevi fännide seast. Vahepeal viigistab Harper vabavisetest 16:16.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Ljutitš viigistab seisu 14:14
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Teodosicile vilistatakse jooks! "Thank you, Milos!" karjutakse tribüünilt.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Teodosic korvi alt. 12:14
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Teodosic sekkus vahepeal mängu.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Gladness pakub ilusa pealtpaneku, palli tõi üle ja andis söödu Arbet. 12:12
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Fridzonilt tuleb kohe kolmene vastu. 10:12
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: GREGOR ARBET KOLMENE! Me juhime 10:9.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Harper on hoos! Kolm punkti lisaks. 7:9
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Harper sopsab keskpositsiooniviske. 4:9
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kalev võtab pärast 2 ja poolt minutit juba aja maha. Midagi pole teha. Hetkel on meie mehed siin pigem pealtvaatajad.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Ayres saab käe valgeks. 2:8
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Jackson mängiti taas osavalt kolmesele. 0:6.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kalevi skoori avab Harper. 2:6.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Jackson toob esimesed punktid kolmesejoone tagant. 0:3
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kalevi algviisik: Harper, Ljutitš, Gladness, Arbet, Tollefsen. CSKA algviisik: Jackson, Fridzon, Antonov, Ayres, Kulagin
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Dmitri Kulagin. Foto: Ilmar Saabas
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Mõned CSKA fännid on samuti kohal. Foto: Ilmar Saabas
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Kalevi mehed saavad kingituseks CSKA vimplid, kauged külalised jäävad tühjade pihkudega. Vanasti jagati ikka vastasmeeskonnale šokolaadi.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: CSKA mehed saadeti tutvustamisel väljakule Queeni loo "Under pressure" loo saatel. Teadlik valik?
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Pilt soojenduselt. Rahvast on praeguseks juba hulga rohkem. Foto: Ilmar Saabas
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Alexander Gavrilov (Kalevis CSKA-st laenul) on end soojendusega juba päris higiseks tõmmanud. Sellel mehel võib täna tõestamisvajadus suur olla, kui platsile peaks pääsema.
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Pakume veel enne mängu nautimiseks CSKA tänavuse VTB liiga hooaja parimaid palasid:
Gunnar Leheste, Sotši Autodrom: Õhtust, korvpallisõbrad! Tänased kohtunikud tulevad Soomest, Lätist ja Valgevenest, nimed neil Petri Mantyla, Andris Aunkrogers ja Andrei Šarapa. Väike koduvile poleks ju palju palutud.

Mängu eel:

CSKA on Euroopa korvpallis jõuliselt tooni andnud alates hooajast 2002/2003. Sellest ajast alates Euroliigas koguni 13nel korral Final Fouris. Vaid korra jäädi kõrvale, hooajal 2010/2011. Tõsi, tiitleid pole säärase vägeva seeria peale ülemäära palju, aga kolm siiski. Trofee tõsteti pea kohale kevadel 2006, 2008 ja 2016.

14-aastase perioodi jooksul on meeskonnast läbi käinud paljud nimekad mängumehed, kelle hulgast eristuvad need, kes vedanud CSKA-d aastaid. Näiteks Theodoros Papaloukas, J.R. Holden, Viktor Hrjapa, Trajan Langdon, Matiaž Smodiš, Sergei Panov, Nikita Kurbanov, Ramunas Šiškauskas, Andrei Vorontševitš, Saša Kaun, Aaron Jackson, Miloš Teodosic.

Viimasel viiel hooajal on CSKA-s kaalukat rolli mänginud 29-aastane Serbia koondise keevaline mängujuht Teodosic. Enne Moskvasse kolimist neli hooaega Piraeuse Olympiakost esindanud Teodosic ajab seniajani kokku "rasvaseid" numbreid, mis on teinud temast Euroliiga legendi. Kõigi aegade resultatiivsustabelis tõusis Teodosic värskelt kaheksandale pulgale. Mõne päeva eest kostitas ta Kaunase Žalgirist 25 punktiga, mis kergitas üldnumbri 2462 punkti peale. Veel sel hooajal on Teodosicil reaalne võimalus tõusta esinelikusse Juan Carlos Navarro, Vassilis Spanoulise ja Marcus Browni seljataha.

Korvisöötude osas on serblane kõigi aegade kolmas (993 söötu), ettepoole jäävad Spanoulis (1011) ja kevadel suure korvpalliga lõpparve teinud Ateena Panathinaikose legend Dimitris Diamantidis (1255). Ka tabatud kaugvisete arvult on Teodosic Euroliigas kõigi aegade kolmas (411 tabatud kolmest). Enamat on suutnud vaid Barcelona au ja uhkus Navarro (582) ning Gianluca Basile (421).

Suvel Rio de Janeiros Serbia koondisega olümpiahõbeda kaela saanud mängujuht alustas klubihooaega sedavõrd säravalt, et ta valiti Euroliiga oktoobrikuu kõige väärtuslikumaks palluriks. CSKA võitis kõik neli mängu, Teodosic andis keskmiselt 9,5 korvisöötu ja viskas 14,3 punkti.

Kalev/Cramo on varasemalt VTB Ühisliigas CSKA-ga kohtunud kuus korda ning alati kindla vahega kaotanud. Kuidas läheb seekord?

2009/10 Kalev/Cramo – CSKA 63:85 (-22)
2009/10 CSKA – Kalev/Cramo 87:54 (-33)

2014/15 CSKA – Kalev/Cramo 102:81 (-21)
2014/15 Kalev/Cramo – CSKA 79:113 (-34)

2015/16 CSKA – Kalev/Cramo 100:67 (-33)
2015/16 Kalev/Cramo – CSKA 78:105 (-27)